Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Żnin-zbiorowa mogiła [+100] - OP8P9Q
Właściciel: izunia77
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 80 m n.p.m.
 Województwo: Polska > kujawsko-pomorskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 25-10-2017
Data utworzenia: 25-10-2017
Data opublikowania: 29-10-2018
Ostatnio zmodyfikowano: 10-03-2020
11x znaleziona
1x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
28 odwiedzających
11 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
2 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: bamba, Serengeti
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL
O samym Powstaniu Wielkopolskim, jego genezie i przebiegu można w sieci znaleźć informacje dość obszerne. Jednak na temat Żnina i jego mieszkańców uczestniczących w tym wolnościowym zrywie źródła informują raczej powściągliwie. Szczątkową wiedzę na ten temat znajdujemy zapisaną w pamiątkowych kamiennych tablicach, upamiętnioną w nazwach ulic oraz w licznych mogiłach, najczęściej zbiorowych. Najbogatszym chyba źródłem usystematyzowanej wiedzy na ten temat wydaje się być zawierająca mnóstwo materiałów autorstwa Kamili Czechowskiej witryna:

https://powstanie.szubin.net/ 

 Zbiorowa mogiła powstańców na żnińskim cmentarzu komunalnym.
Symbolika tej mogiły polega na tym, że spoczywają tu szczątki ofiar poległych w różnych miejscach i na różnych etapach walk. Zacytuję tu informację ze wspomnianego szubińskiego portalu: "Obiekt powstał w 10. rocznicę walk powstańczych o Żnin, w 1929 r. Na ażurowej, zaokrąglonej na brzegach ścianie, która jest zwieńczona orłem w koronie i krzyżem, umieszczono tablicę. Na tablicy kamiennej widnieje 16 nazwisk powstańców poległych w styczniu 1919 r. w walkach na terenie Żnina i w okolicy."

W roku 2017 nad Żninem i okolicą przetoczyła się potężna nawałnica, która dokonała katastrofalnych zniszczeń. Pomnik powstańców runął całkowicie. Trzeba jednak zaznaczyć, że kult Powstania i pamięć o jego uczestnikach są wśród lokalnego społeczeństwa żywe i darzone szacunkiem. Pomnik został szybko odbudowany i prezentuje swą dawną świetność. Źródeł tego kultu można sie dopatrywać w tym, że w opinii historyków Powstanie Wielkopolskie było w naszej historii jedynym zrywem, który w całości osiągnął zamierzone cele.

Zwycięstwo Powstania było dla Niemców klęską, której Polakom nie zapomniano. Jeszcze 20 lat później, na samym początku II Wojny Światowej, w ramach zemsty za doznaną klęskę dokonywano na uczestnikach powstania okrutnych aktów terroru. Tym razem posłużę się cytatem z Wikipedii: "Pod niemiecką okupacją zginęło wielu powstańców wielkopolskich. Ich nazwiska umieszczane były na liście proskrypcyjnej wrogów III Rzeszy – Sonderfahndungsbuch Polen. Po wybuchu II wojny światowej niemieckie oddziały einsatzgruppen w ramach akcji eksterminacyjnej Intelligenzaktion wyszukiwały uczestników powstania i przeprowadzały ich publiczne egzekucje". Jedna z takich mogił znajduje się na terenie Żnina i jest oznakowana skrzynką OP7E35. Natomiast nazwy bohaterów Powstania noszą trzy żnińskie ulice: Władysława Lewandowskiego, Kazimierza Rychlewskiego oaz por Tadeusza Kruszki.

Tekst: Leonard Łuczak

Kordy wskazują pomnik.

Kesza szukaj w zielonym, raczej niżej niż wyżej. 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
spoiler
Wpisy do logu: znaleziona 11x nieznaleziona 1x komentarz 0x Wszystkie wpisy