Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Johnny Cash - OP8NSS
czyli Dżony Kesz
Właściciel: snack
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 186 m n.p.m.
 Województwo: Polska > łódzkie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 01-09-2017
Data utworzenia: 01-09-2017
Data opublikowania: 01-09-2017
Ostatnio zmodyfikowano: 27-09-2019
25x znaleziona
2x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 3 obserwatorów
118 odwiedzających
20 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
10 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: art_noise, dankwiat, Entetee, hobbbysta, izeq, JAsiek., Maleska, Olo74_Lilalu, Wojtek., woyt
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Potrzebna łopatka 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Johnny Cash 

(czyt. Dżony Kesz)

 

 

Legendarny amerykański muzyk, który przez 50 lat wydał 1500 piosenek i sprzedał 50 milionów płyt, historia rock and rolla nie mniejsza niż Elvis Presley. Nazywany Królem Country oraz Człowiekiem w Czerni, z powodu jego scenicznego image’u. W swej twórczości poruszał się przede wszystkim w stylistyce country, ale czerpał także z rock and rolla, folku, muzyki gospel, bluesa oraz rockabilly.

Nie będę zanudzał długim opisem życia i osiągnięć, bo i tak nikt tego nie przeczyta. Przytoczę jedynie kilka ciekawostek, a jak ktoś jest ciekawy to sobie więcej wygugluje. Zachęcam bo warto.

 

Johnny Cash urodził się w lutym 1932 roku w miasteczku Kingsland jako J.R. Cash.*

Jego rodzice nie zdołali osiągnąć porozumienia w sprawie imienia swojego dziecka – uzgodnili jedynie inicjały. Gdy Cash wstępował do armii - wojsko nie zaakceptowało faktu posiadania przez muzyka jedynie inicjałów, więc artysta przyjął imię John, a potem już oficjalnie na scenie występował jako Johnny Cash.

•••• 

Ogromny wpływ na losy i twórczość J.R. miało jedno ze zdarzeń z dzieciństwa. Pewnego dnia wspólnie ze starszym bratem Jackiem pracowali przy cięciu drewna. J.R był zmęczony więc Jack powiedział, że sam skończy pracę, którą zlecił im ojciec. I wtedy piła przecięła Jacka prawie na pół. Chłopak jednakże nie zmarł od razu, jeszcze przez prawie tydzień cierpiał. To był nieszczęśliwy wypadek, ale ojciec przelał swoje wyrzuty sumienia na Johnny'ego i obarczył go winą za śmierć brata. Wykrzyczał mu w ataku gniewu, że stracił niewłaściwego syna. John nigdy tego nie zapomniał. Pogardę do samego siebie czuł przez całe życie...

••••

„Nigdy nie zmieniaj głosu” — to była jedyna rada, jaką Cash dostał w czasie kilku zajęć ze śpiewu. Potem nauczycielka doradziła mu: „Nie bierz już lekcji, śpiewaj po swojemu”. I śpiewał, barytonem którego nie można pomylić z nikim innym. Pod koniec kariery nagrał kilka coverów, takich zespołów jak Nine Inch Nails, U2, The Beatles, Depeche Mode czy Bruce'a Springsteena mówili wtedy: "When Cash takes song, it's HIS"

 

 

Gdy jego kariera nabierała rozpędu, we wczesnych latach 60-tych, Cash zaczął mieć problemy z alkoholem oraz amfetaminą. Mówiono wtedy, że spróbował niemal każdego narkotyku, jaki istnieje na naszej planecie. Mimo osobistych problemów muzyka nie opuszczała kreatywność, talent oraz wena twórcza. Singiel „Ring of Fire”, napisany przez jego żonę i przebojowo zaśpiewany przez Casha, przez długi czas okupował pierwsze miejsce na liście przebojów. Bardzo często zdarzało mu się w tym czasie demolować pokoje hotelowe, właściwie to był pionierem hotelowego wandalizmu, a z czasem inni artyści zaczęli się na nim wzorować..

•••• 

W 1965 roku ciężarówka Casha spłonęła, ponieważ przegrzały się łożyska jej kołach. Spowodowało to pożar 508 akrów lasu oraz śmierć 49 spośród 53 zagrożonych wyginięciem kondorów. J. R. został skazany na ponad 125 tysięcy dolarów kary, z której zapłacił jednak tylko 82 tysiące. Proces ten stał się głośny dzięki buntowniczemu zachowaniu muzyka i jego niewzruszonej postawie, co pomogło mu w zbudowaniu charakterystycznego image’u outsidera. Cash wielokrotnie w ciągu swojej kariery był aresztowany - za narkotyki, barowe rozboje i bójki czy kradzież kwiatów z cudzego ogrodu, ale nigdy nie spędził w więzieniu więcej niż jednej nocy.

 

 

Był ulubieńcem amerykańskich więźniów. W jednej ze swoich piosenek Cash zaśpiewał: „Zabiłem człowieka w Reno / Tylko by patrzeć, jak umiera”. Amerykańscy więźniowie uznali, że jest jednym z nich. — Dostawałem od nich listy, niektórzy prosili mnie, bym przyjechał i zagrał — mówi Cash. I robił to, regularnie koncertował w więzieniach, a album „Johnny Cash At Folsom Prison” uważa się za jedną z najlepszych płyt koncertowych w historii.

•••• 

W 1968 roku Cash przestał faszerować się narkotykami po tym jak w święto Trzech Króli przebywał w jaskini Nickajack. Muzyk wszedł tam pod silnym wpływem środków odurzających, co skończyło się nieudaną próbą samobójczą. Zdarzenie to stało się punktem zwrotnym, jeżeli chodzi o walkę Johnny’ego z uzależnieniami. Rozpoczęło także bardzo religijny okres w jego życiu, gdy dużą rolę w nim zaczęła pełnić wiara chrześcijańska. Po tej sytuacji pomocną dłoń podała mu przyszła druga żona – June Carter.

 •••• 

22 sierpnia 1987 wystąpił wraz z rodziną na festiwalu w Operze Leśnej w Sopocie. Jednak nie spotkał się z jakimś szczególnym entuzjazmem publiczności. Ot jakiś kowboj na scenie wystąpił....

 

bb7a155a4a4122499c8d81a64b7fb8a7.jpg

 

 

* wszystkie biografie powtarzają ten oczywisty błąd. Strony rodzinne Johnny'ego to miejscowość Florentin na przedmieściach Kansas City.

 


 

Tradycyjny klipisiak +1 do statów rozmiaru w sumie normalnego, przykryty małą warstewką liści. Łopatki nie trzeba raczej, może tylko rękawiczki żeby sobie tipsów nie zniszczyć wink Maskuj dobrze i zamykaj strunówki bo jesienna wilgoć zeżre logbook.

Nie jestem przekonany czy to kesz dla dzieci. No bo te rozróby, seks, prochy i ... muzyka country... undecided tak na wszelki wypadek jednak kilka fantów wrzuciłem.

Miłej zabawy!

 

.36931934422_e73ed37331_o.jpg

Dodatkowe waypointy
Symbol Typ Współrzędne Opis
Parking --- Tu możesz zostawić auto. Gdyby jednak miejsce było zajęte np. przez zakochanych, można zostawić przy drodze do Okołowic N51 43.909 E19 18.643
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Geokret

Geokret  Makro Biedronka - Całkowity dystans: 1850 km

Wpisy do logu: znaleziona 25x nieznaleziona 2x komentarz 2x Wszystkie wpisy