Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 500 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
Tradycyjna
difficulty terrain
stats
Zobacz statystykę skrzynki
RS Klen- scieżka ichtiologiczna - OP8NFH
Właściciel: rysieks
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
compass Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
altitude Wysokość: 0 m n.p.m.
location Województwo: Polska > śląskie
type Typ skrzynki: Tradycyjna
size Wielkość: Mała
status Status: Gotowa do szukania
hidden Data ukrycia: 14-08-2017
creation-date Data utworzenia: 14-08-2017
published-date Data opublikowania: 05-12-2018
last-mod Ostatnio zmodyfikowano: 05-12-2018
znaleziona 12x znaleziona
nieznaleziona 0x nieznaleziona
komentarz 0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
visits 21 odwiedzających
votes 8 x oceniona
score Oceniona jako: dobra
Aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki,
musisz się zalogować.
attributes Atrybuty skrzynki

Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC. link
description Opis PL
Kleń (Squalius cephalus) jest rybą odporną, mającą duże zdolności przystosowawcze. Umie sobie poradzić w różnych warunkach. Przede wszystkim nie jest wrażliwy na zanieczyszczenia wody i dlatego może być, w niektórych odcinkach naszych rzek rybą dominującą. Kleń występuje w większości wód płynących Europy. Można go spotkać także w wodach stojących, jeśli są połączone z rzekami lub potokami. Ma ciało wydłużone o wrzecionowatym kształcie. Charakterystyczna jest u tej ryby duża głowa i szeroki pysk. Ciało klenia pokryte jest dużymi łuskami o srebrzystym odcieniu z ciemnym obramowaniem. Płetwy ma czerwone. Sześcioletnia ryba osiąga zaledwie 25 cm długości i 0,25 kg wagi.
Najczęstszym łupem wędkarzy są klenie o wadze 50 dkg. Bywa jednak, że łowi się także sztuki dwukilogramowe i większe. Rekordowy kleń złowiony w Polsce ważył 6 kg.
klen.jpg
Kleń z upodobaniem przebywa w wodach powierzchniowych, w pobliżu mostów, śluz, poprzecznych tam na rzekach. W pogodne letnie dni bardzo lubi wygrzewać się na słońcu - stoi nieruchomo tuż pod powierzchnią wody. Jest rybą wszystkożerną. Zjada glony i owady, szczątki roślin i robaki, nasiona i owoce wpadające do wody, a także małe rybki i żaby. Z wędkarskiego punktu widzenia jest to ryba bardzo interesująca. Można ją bowiem łowić różnymi sposobami i prawie przez cały rok. Mimo swojej żarłoczności, wcale nie jest łatwą zdobyczą, ponieważ jest ostrożny i nie zawsze decyduje się na połknięcie przynęty.
Żeruje w różnych partiach wody, w zależności od pory roku i warunków atmosferycznych. Wiosną spotyka się go w wodach o niewielkiej głębokości i spokojnym nurcie. Żeruje wtedy przy dnie. Najlepiej łowić go wówczas na gruntówkę lub przepływankę. Bierze na rosówki oraz czerwone i białe robaki. W maju, gdy nad wodą pojawiają się chrabąszcze, znakomicie łowi się na nie klenie. Bardzo dobre rezultaty daje umieszczanie tej przynęty w zestawie z kulą wodną. W ciepłe, letnie dni klenie żerują w powierzchniowych partiach wody. Można je wówczas łowić na sztuczne muszki. Atrakcyjną metodą łowienia kleni jest "spław" przynęty (motyle, muchy, koniki polne) bez spławika i obciążenia. Puszcza się przynętę z nurtem na wysnuwanej do kilku metrów żyłce. Potem zamyka się kołowrotek i prowokuje rybę delikatnym stukaniem palcem w wędzisko w momencie lekkiego naciągania żyłki przez przynętę. Drgania szczytówki przenoszone na przynętę stwarzają wrażenie poruszania się owada. Bardzo często wtedy właśnie kleń atakuje. W chłodniejsze dni lata radzimy szukać kleni w głębszych partiach wody. Najlepiej łowić wtedy na gruntówkę. Przynętą wówczas mogą być czerwone robaki, gąsienice, groch. Kleń na ogół bierze gwałtownie, trzeba więc stale być przygotowanym do zacięcia. Dobre rezultaty dają także połowy klenia na spinning powierzchniowy. Tą metodą radzimy łowić w drugiej połowie lata, w sierpniu i wrześniu. Najskuteczniejsze są w tym przypadku małe obrotówki.
Kleń stosunkowo łatwo daje się holować. Jego mięso nie zawsze jest smaczne.
 
Na kordach rozgladaj sie za drzewem które dziwnie wyglada.... w dolnej czesci....jakby było na nim pełno gniazd tam szukaj kesza.