Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
RS Węgorz- scieżka ichtiologiczna - OP8NF9
Owner: rysieks
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 276 m. ASL.
 Region: Poland > śląskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Archived
Date hidden: 14-08-2017
Date created: 14-08-2017
Date published: 29-11-2018
Last modification: 27-11-2020
35x Found
0x Not found
0 notes
watchers 1 watchers
44 visitors
28 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

One-minute cache  Take something to write  Nature 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Węgorz (Anguilla anguilla) - rodzi się tylko w jednym miejscu na świecie -  w głębinach Morza Sargassowego, w Zatoce Meksykańskiej. Po wykluciu z jajeczek, maleńkie, przezroczyste larwy unoszone wodnymi prądami rozpoczynają długą, trwającą trzy lata wędrówkę przez ocean. Gdy dopływają do wybrzeży  Europy,  są już podobne do swoich rodziców. Małe węgorzyki  wpływają  do  wielu   europejskich rzek.

wegorz.jpg

Te, które spotykamy w polskich   rzekach   i   jeziorach,   pokonują jeszcze Morze Północne, Cieśninę Duńską i Bałtyk. W słodkich wodach węgorze przebywają 7 - 15 lat,  osiągając w tym czasie wagę 1 - 4 kg. A potem z powrotem ów nie zbadany dotąd instynkt ciągnie je do morza. Przemierzają ocean i wracają do miejsca, w którym się urodziły. W Morzu Sargassowym składają ikrę, a po dokonaniu tarła giną.

O   węgorzach   często   opowiada   się różne, dziwne historie. A to, że głównie odżywiają się padliną, a to, że wychodzą   z   wody    i   wędrują   polami, zwłaszcza   gdy  rośnie  na  nich  groch. Wszystko to brednie. Węgorz nie tknie nieświeżej   przynęty.  I bajką jest,  że zwabi go zapach padliny. Reaguje natomiast  na  zapach  krwi.  Stąd   często łowi się węgorze na martwą rybkę. Ale przynętę   uśmiercić   trzeba   tuż  przed założeniem na haczyk. Faktem jest, że nie można  zostawić węgorza  na  mokrym piasku czy wilgotnej trawie, bo bardzo zręcznie i szybko ucieka, wykonując   charakterystyczne,   wężowate ruchy,  ale nie prawdą jest,   że może on przebyć dłuższą odległość.
Jest to  ryba  niesłychanie  żywotna. Potrafi przeżyć nawet kilkanaście godzin   bez   wody.   Ciało   ma   ogromnie unerwione i nawet po nacięciu kręgosłupa (węgorze uśmierca się, nacinając kręgosłup w okolicach ogona), po ucięciu głowy tułów stale się jeszcze porusza.   Na   początkujących   wędkarzach wywiera to duże wrażenie.
Węgorz ma długie, obłe ciało, pokryte grubą skórą, w której znajdują się drobniutkie łuski. Górna część tułowia jest ciemna, brzuch prawie biały. Węgorz prowadzi nocny tryb życia. W ciągu dnia przebywa w ciemnych kryjówkach na dnie. O zmroku wychodzi na polowanie. Żywi się fauną denną i rybami. Pożera nieproporcjonalnie duże, w porównaniu do rozmiarów swego pyska, ryby. Przynętę bierze zdecydowanie i bardzo głęboko połyka. Próby uwolnienia haczyka są bez sensu. Trzeba po prostu żyłkę obciąć, a haczyk wydobyć dopiero podczas sprawiania ryby. Na ogół węgorza łowi się na wędkę przypadkowo. W jeziorach nie wolno bowiem wędkować w nocy i nie wolno używać jako przynęty rosówki. Ponieważ w parne dni, przed burzą węgorz zmianami ciśnienia zostaje pobudzony do żerowania, to podczas połowu na żywca, nawet w południe, można nieoczekiwanie wyciągnąć tę rybę. Znacznie częściej można złowić węgorza w rzece, za pomocą gruntówki. W nocy duże, piękne sztuki biorą na rosówki.

nie odrywaj nie wyrywaj po prostu delikatnie zlokalizuj i ostroznie podejmij aby nie psuc innym zabawy maskuj jak zastałes. 

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Log entries: Found 35x Not found 0x Note 0x All entries