Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Willa Hoserów - OP8MDP
Czyli pruszkowskie zakłady ogrodniczo-szkółkarskie
Właściciel: CzarneOko
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 98 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 30-05-2017
Data utworzenia: 30-05-2017
Data opublikowania: 30-05-2017
Ostatnio zmodyfikowano: 01-11-2021
42x znaleziona
1x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 4 obserwatorów
196 odwiedzających
31 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Znalezione obrazy dla zapytania willa hoserów pruszków

Zespół wzniesiony został w latach 1896-1898 z inicjatywy braci Piotra Ferdynanda i Wincentego Hoserów. Firma ogrodnicza pod nazwą Zakłady ogrodnicze braci Hoserów założona została ok. połowy XIX w. przez Piotra Hosera seniora, przybyłego do Warszawy z Czech ogrodnika niemieckiego pochodzenia do prowadzenia Ogrodu Saskiego. Zakłady ogrodnicze prowadzone przez braci Piotra, Wincentego i Pawła Hoserów znajdowały początkowo w Warszawie w okolicach Alei Jerozolimskich, na Woli i Rakowcu. W związku z postępującą zabudową Warszawy i brakiem możliwości dalszego rozwoju istniejących zakładów, ówcześni właściciel firmy – Piotr Ferdynand i Wincenty Hoser zdecydowali się na zakup w 1896 r. terenu w Żbikowie, gdzie utworzono główny zakład ogrodniczy firmy. Zespół ogrodniczy specjalizujący się w hodowli szkółkarskiej zlokalizowany został na dwóch oddzielnych parcelach, znajdujących się po obu stronach obecnej ul. Żbikowskiej i obejmował pierwotnie 57 ha powierzchni, obecnie znacznie okrojonej. Zespół składał się z dwóch części – południowej, zawierającej willę właściciela i otaczający ją park krajobrazowy (arboretum) zaprojektowany przez Waleriana Kronenberga i Teodora Chrząńskiego oraz północnej, stanowiącą część produkcyjną. Obie partie połączone zostały drogą wewnętrzną wyznaczającą oś kompozycyjną zespołu. Istniejące budynki w tym willa właściciela oraz budynki gospodarcze zaprojektowane zostały przez Czesława Domaniewskiego i utrzymane w jednolitej, neogotyckiej stylistyce. Po 1918 r. powstały kolejne obiekty wchodzące w skład zespołu – nowa stodoła, transformator, mur ogrodzenia oraz wiatrak. Biorąc pod uwagę charakter zespołu, wybitne osoby związane z przedsięwzięciem oraz projektantów założenia, całość posiada unikatowe wartości. Dzięki stałej opiece w okresie powojennym Piotra Tadeusza Hosera obiekt uniknął zbytniej eksploatacji oraz zaniedbań w należytej pielęgnacji zarówno zabudowań jak i części przyrodniczej zespołu, zachowując do czasów obecnych walory krajobrazowe i wartości zabytkowe. Część budynków należących do zespołu wymaga podjęcia prac remontowych. Zagrożeniem dla funkcjonowania zespołu oraz jego wartości jest autostrada A2 przebiegająca przez część gospodarstwa. 

Źródło: http://www.pruszkow.pl/poznaj-miasto/prezentacja-miasta/pruszkow-w-skrocie/zabytki

 

Co do miejsca ukrycia kesza: Został on ulokowany w pniu niewielkiego drzewa, obok drogi, po stronie willi. Nie sugeruj się kordami, są bardzo niedokładne.

 

Uwaga! Willa i ogród to teren prywatny, kesza tam nie ma!

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
No i jest nasza willa!
przed bramą
Pomnik przyrody po sąsiedzku :)
To tutaj