Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
ADOLF KNAKRICK - OP8LNM Skrzynka tygodnia
BURMISTRZ NA TRUDNE CZASY
Właściciel: norbinorek
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 293 m n.p.m.
 Województwo: Polska > śląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 19-04-2017
Data utworzenia: 19-04-2017
Data opublikowania: 19-04-2017
Ostatnio zmodyfikowano: 04-04-2024
108x znaleziona
0x nieznaleziona
5 komentarze
watchers 7 obserwatorów
649 odwiedzających
98 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
89 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: ajka, anka221, ankos, anonym, astilla, atena.pl, Aynsley, Bartek111, Baton123, Belkaa, brajan74, BRAVOORKA, BUMAG, Chochlik., Chrząszcze2, coosiek, crazy_baby, Dallas, deg, descarado&kolorteczy, Diana28, Don Vito, Driver, eerypl, ethehotelier, gagu, gajowy--marucha, GFS, Gopnik, gura, HaCek, hobbbysta, Hr. Jan Usz, IrminaF, iwonia1999, jasiujaw, jemiolka, Joutseny, karwdo, KEISOR, Kobex, kojoty, kolorteczy, konto_usuniete_18.02.2019, krcr, kross, KT & SL, Limon, linfallas, lukuj, Lumen, Machet, mangus i 27@, Mario&Monia, MaskingTape, Mauri16, Mhonar, Nannette, neumann, Niemasz, night_time, Oni_no_Pejot, Opona Tramwajowa, Pablo1415, palinq, Pawello, R-Sol, RaMaTo, redvibes, Remol19, Rob-Team, ronja, rubin, sandrine, Seamair, Sinistram Tarso, Tisia, triPPer, Tris, unkas, vejo, Victor+, Volfram, Wesker, Whatever, WRÓBEL., xlud, Zespół EŁ, ZubiTG
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Patronem tej skrzynki jest :

ADOLF KNAKRICK
W historii miast zdarzają się ludzie wybitni, których błyskotliwe dokonania przynoszą sławę im samym i rodzinnej miejscowości. Jednak aby miasto żyło, potrzebna jest również szara, codzienna, uporczywa praca dla jego dobra. W cyklu “Panteon bytomski” przedstawiamy dziś sylwetkę Aldolfa Knakricka, nadburmistrza Bytomia w latach 1925-1933, który rządził miastem w trudnych czasach po I wojnie światowej, plebiscycie i podziale Górnego Śląska między dwa państwa.
Adolf Knakrick urodził się 29 sierpnia 1886 r. Z rodzinnego Kłodzka wyruszył po maturze w świat - na studia prawnicze do Tybingi, kontynuowane we Wrocławiu, gdzie otrzymał dyplom doktora praw. Dalsze plany życiowe - chciał być adwokatem o specjalności prawa przemysłowego - pokrzyżowała mu pierwsza wojna światowa. Spędził ją w okopach, jako żołnierz pułku artylerii. Wrócił z Krzyżem Żelaznym pierwszej klasy. Dokończył edukację prawniczą, zdając egzamin na asesora sądowego i - jak sam przyznał, dzięki protekcji przyjaciela - wylądował w Krajowym Urzędzie Finansowym w Opolu. Wkrótce zamienił biurowy stołek, którego nie cierpiał, na posadę syndyka w opolskiej Izbie Przemysłowo- Handlowej. Praca wiązała się z nieustannymi podróżami, dzięki którym dobrze poznał Górny Śląsk, zwłaszcza sprawy wielkiego przemysłu. Prowadził szkolenia na tematy podatkowe i gospodarcze dla przedsiębiorców. Szybko zyskał uznanie w górnośląskich sferach gospodarczych.
Kiedy w Bytomiu nagle zawakowało - po nagłej śmierci w wieku 39 lat Otto Stephana - stanowisko nadburmistrza, zdominowana przez kupców i przedsiębiorców rada miejska wybrała na jego miejsce Adolfa Knakricka. Okazało się, że wybór młodego prawnika był strzałem w dziesiątkę. Wciśnięte w graniczny kąt miasto, pozbawione zaplecza gospodarczego, należało szybko przystosować do nowej rzeczywistości. Knakrick, ściśle przestrzegający bezpartyjności, a zarazem gorliwy katolik, za swój cel uznał służbę wszystkim, niezależnie od przekonań i wyznania, mieszkańcom. Za jego rządów Bytom stał się stutysięcznym miastem przemysłu i kultury oraz ważnym punktem międzynarodowej wymiany handlowej. Knakrick i jego współpracownicy snuli plany kompleksowej przebudowy śródmieścia oraz połączenia Bytomia z Zabrzem i Gliwicami w wielkie “trójmiasto”. Powstały gmachy szkoły budowlanej i muzeum na placu Moltkego (dziś Sobieskiego), dworzec kolejowy, miasto intensywnie zabudowywało domami mieszkalnymi wolne tereny poza ścisłym centrum. Zadbano o sport i rekreację - powstał stadion miejski, rozpoczęła się budowa nowoczesnej krytej pływalni, uporządkowano miejskie tereny zielone (Dąbrowa Miejska). Oczkiem w głowie i największą dumą nadburmistrza było powstanie w mieście w roku 1930 Akademii Pedagogicznej, pierwszej takiej uczelni na Śląsku.
Wkrótce nadejść miały w Niemczech złe czasy dla ludzi pokroju Adolfa Knakricka. Jego przekonania i praktyczne działania (jak choćby nadanie katolickiego oblicza Akademii Pedagogicznej) stały się solą w oku szybko rosnącego w siłę w Bytomiu ruchu narodowosocjalistycznego. Knakrick, rezygnując ze ściśle przestrzeganej apolityczności, już w roku 1928 demonstracyjnie zapisał się do katolickiej partii Centrum. Zwycięstwo wyborcze w Bytomiu w roku 1933 było błyskotliwe, jednak hitlerowcy nie odważyli się zaatakować burmistrza otwarcie. Rozpętano w prasie kampanię pomówień o sfabrykowane naprędce “dowody” malwersacji finansowych. Nadburmistrz, aresztowany demonstracyjnie na ulicy, trafił do aresztu. Oczyszczony z zarzutów po urzędowym śledztwie, zmuszony został do przejścia w stan spoczynku i opuszczenia miasta. Po latach w krótkiej autobiografii napisał, iż złe czasy pomogło mu przetrwać spokojne sumienie, wsparta na nim siła modlitwy oraz starzy i nowi przyjaciele. Po opuszczeniu Bytomia w sierpniu 1934 roku Knakrick wraz z rodziną kilkakrotnie zmieniał miejsca pobytu, tułając się po różnych miejscowościach w poszukiwaniu pracy i mieszkania. Udało im się to dopiero w roku 1939.
Po wojnie Knakrick trafił do Bawarii, gdzie jako człowiek niesplamiony współpracą z nazistami, został mianowany przez Amerykanów notariuszem w miejscowości Cham. Karierę zawodową zakończył jako adwokat w Monachium, gdzie przeniósł się w latach pięćdziesiątych. W zakończeniu swej autobiografii napisał: “Tylko osiem lat trwała moja działalność w Bytomiu. Był to czas obfity w pracę i troski, ale także w bardzo wiele piękna”. Adolf Knakrick zmarł 29 listopada 1959 roku w Monachium

 

NIE ZAPOMNIJ SPISAĆ LICZBY !

uwaga !!  z racji panującej suszy wszystkie potoki wyschły , zabierz 1,5 l wody !!!

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.