Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Nowe Włochy 3: Deszcz - OP8LMS
co się dzieje z deszczem
Właściciel: Maciek_B
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 107 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Quiz
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Czas: 0:30 h    Długość trasy: 0.50 km
Data ukrycia: 28-04-2017
Data utworzenia: 18-04-2017
Data opublikowania: 28-04-2017
Ostatnio zmodyfikowano: 18-09-2023
21x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 5 obserwatorów
180 odwiedzających
17 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: themaciekest
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Zalecane szukanie nocą  Dostępna rowerem  Przyczepiona magnesem 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.

Kolejny praktyczny problem do rozwiązania. Tym razem liczby będą w dużej mierze umowne, posłużą nam tylko do uzmysłowienia sobie pewnego problemu i obliczenia współrzędnych skrzynki.

W drugiej połowie 2016 roku mieliśmy tyle deszczowych dni, że momentami z nieba lał się wręcz nieprzerwany strumień. W takich momentach pewnie się zastanawiamy, co się potem z całą to wodą dzieje. Odpowiedź wydawałaby się prosta: wsiąka w ziemię. No tak, ale co jeśli trafi akurat na powierzchnię, w którą za nic nie wsiąknie – asfaltową jezdnię, chodnik, budynek, boisko ze sztuczną nawierzchnią… Też zdawałoby się, że sprawa jest prosta – albo przeleje się na sąsiedni teren, w który może wsiąknąć, np. trawnik, albo spłynie do kanalizacji deszczowej. Racja, tylko że oba te ‘odbiorniki’ nie mają nieograniczonej przepustowości. Im więcej terenów w mieście zabudujemy budynkami, jezdniami, tym mniej pozostaje tzw. powierzchni biologicznie czynnych, a więc lasów, parków, trawników, wód powierzchniowych i jednocześnie więcej wody deszczowej z sąsiednich zabudowanych terenów muszą przyjąć. Albo musimy rozbudowywać kanalizację deszczową, co w mieście jest nieuniknione, ale i tak będzie mieć ona ograniczoną przepustowość, co ma znaczenie szczególnie w przypadku bardzo intensywnych opadów.

A jak wygląda to w praktyce ? Wydaje się, że na Nowych Włochach nie jest pod tym względem tak bardzo źle. Licząc dość pobieżnie, można przyjąć że ok. 40-50 % powierzchni to wszelkie powierzchnie nieprzepuszczalne (budynki, jezdnie, chodniki itd.), a pozostałe ok. 50-60 % to tzw. powierzchnie biologicznie czynne. To i tak dużo lepiej niż w centrum.

A co musimy obliczyć aby móc znaleźć skrzynkę ?

1. Przyjmujemy, że teren, który nas interesuje to zachodnia część Nowych Włoch: obszar ograniczony terenami kolei oraz ulicami: Promienistą, Łuki Małe, Pianistów, Rybnicką, Przepiórki, Świerszcza, Cykady. Jego schematyczny zasięg i wymiary przedstawia poniższy rysunek.

Obliczamy jego powierzchnię, z dokładnością do 100 m2 (zaokrąglamy do pełnych 100 m2). Suma cyfr otrzymanej liczby powinna być równa 7.

2. Teraz wyobraźmy sobie, że na cały ten obszar spada ulewny deszcz – 30 mm wody.

3. Przyjmujemy, że na tym terenie 60% powierzchni to tzw. powierzchnie biologicznie czynne, a więc takie, w które woda może bezpośrednio wsiąknąć.

4. Natomiast z pozostałych 40% powierzchni – zakładamy, że 80% wody deszczowej przedostanie się do przyległych trawników, ogródków itd. , do sąsiadujących z terenem stawów itd. Natomiast pozostała część zostanie odprowadzona do kanalizacji deszczowej. Liczbę oznaczającą objętość wody, jaka trafi do kanalizacji deszczowej zaokrąglamy do pełnych metrów sześciennych.

5. Woda z kanalizacji deszczowej trafi do jej odbiornika, jakim jest rów odwadniający wzdłuż ulicy Obywatelskiej, składający się z czterech odcinków o długościach: 60, 80, 80 i 45 metrów. Przyjmujemy, że rów w przekroju jest trójkątem równoramiennym o długości podstawy 4 metry i wysokości 3,5 metra. Zakładamy, że na początku deszczu w rowie nie było żadnej wody.

6. Jaką objętość wody musi wypompować z rowu przepompownia deszczowa, znajdująca się na jego końcu, zanim cała woda spłynie do rowu, tak aby rów nie uległ przelaniu ? Czyli odejmujemy objętość rowu od objętości wody która do niego spłynie. Otrzymaną liczbę (w metrach sześciennych) oznaczamy jako X i obliczamy współrzędne skrzynki.

N 52 12.X-193 E 20 53.X+84

OpenSprawdzacz
Autor tej skrzynki umożliwił sprawdzenie poprawności rozwiązania zagadki (współrzędnych pojemnika finałowego).
Statystyki: prób: 40 razy, trafień: 28 razy.
Obrazki/zdjęcia
teren
Wpisy do logu: znaleziona 21x nieznaleziona 0x komentarz 1x Wszystkie wpisy