Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
KARŁOWICE KOŚCIÓŁ - OP8LKW
Eigenaar: dolin0595
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 146 meter NAP
 Provincie: Polen > opolskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 16-04-2017
Gemaakt op: 16-04-2017
Gepubliceerd op: 16-04-2017
Laatste verandering: 16-04-2017
63x Gevonden
1x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 1 Volgers
117 x Bekeken
49 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Accessible for disabled  Bike 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Parafia Karłowice znajduje się w dekanacie brzeskim-północnym archidiecezji wrocławskiej. Rozpościera się na prawym brzegu rzek Stobrawy i Budkowiczanki wyznaczających zarówno obecną granicę metropolii, jak i starodawną historyczną granicę Górnego i Dolnego Śląska, a więc już na obszarze dolnośląskim z wszelkimi tego faktu konsekwencjami ludnościowymi i kulturowymi, a w przeszłości także religijnymi. Obecna parafia karłowicka została ukształtowana przez zróżnicowane procesy historyczne, wśród których zaznaczają się Reformacja, rekatolicyzacja lat 1675-1707, konwencja altransztecka i ustanowienie kuracji józefińskiej, a także zmiany zaszłe po 1945 r. Granice współczesne parafii zostały znacząco zredukowane w stosunku do dawnego zasięgu poprzez wyłączenie części miejscowości do innych jednostek duszpasterskich.

Ważnym źródłem dla poznania kuracji józefińskiej jest jedyna znana zachowana księga metrykalna zawierająca wpisy chrztów, ślubów i zgonów z lat ok. 1710 - ok. 1760 znajdująca się w Archiwum Archidiecezjalnym we Wrocławiu i oznaczona sygnaturą 360. Księgę tę sporządził główny organizator kuracji i kuratus ks. Bartholomeo Josephus Weltzowski, późniejszy archiprezbiter brzeski. Wiarygodność przekazanych w źródle informacji nie budzi wątpliwości. Niewielka liczebnie, ale ważna parafia choćby z tych powodów musiała rzetelnie dokumentować swoją sytuację, także w księgach metrykalnych. Tym bardziej, że zarządzana była przez sprawnego administratora i człowieka wielu talentów ks. Weltzowskiego. Materiał zawarty w niej został wykorzystany do przedstawienia pierwszych lat funkcjonowania kuracji józefińskiej. Księga ta zawiera także listę księży i organistów doprowadzoną do czasów ks. Wilhelma Pabela.

Najstarsze dzieje kościoła na omawianym obszarze sięgają co najmniej końca XIII w., kiedy to poświadczony został kościół w pobliskich Mąkoszycach (1297 r.). W wieku następnym notowane są kolejne kościoły w okolicznych miejscowościach: Kościerzyce (1302), Czepielowice (1318), Kurznie (1345) oraz leżącym w księstwie opolskim Popielowie (1345). W tym wczesnym okresie organizacji sieci parafialnej Karłowice prawdopodobnie podlegały kościołowi w Kurzniach. Późnym, ale przekonującym dowodem takiego stanu rzeczy była organizacja parafii ewangelickiej w Kurzniach, która aż do 1945 r. obejmowała także formalnie filialny zbór karłowicki.

Początki kościoła w Karłowicach związane są nierozerwalnie z obecnością zakonu franciszkanów – obserwantów czyli bernardynów oraz zaangażowaniem miejscowych panów von Beess na rzecz zakonu. Pierwsza próba osadzenia mnichów w Karłowicach okazała się nietrwała. W roku 1470 został ustanowiony erem dla ośmiu lub dziewięciu braci . Założycielem tej niewielkiej, przeznaczonej do przyspieszenia odnowy obserwanckiej w łonie ruchu franciszkańskiego, był kierownik czeskiego wikariatu obserwanckiego Piotr z Golgoczy . Jednak już po siedmiu latach w atmosferze zażartych sporów i skandalu decyzją kapituły zebranej w Brnie erem rozwiązano.

Starania o powrót obserwantów nad Stobrawę zostały pozytywnie sfinalizowane dopiero w 1490 r. podczas obrad kapituły w miejscowości Znaim, kiedy to podjęto decyzję o organizacji pełnoprawnego klasztoru Braci uroczyście wprowadził do skromnych zabudowań ówczesny gwardian wrocławskiego klasztoru Alexander aus Jauer w 1491 r. Wznowienie działalności w formie pełnego klasztoru, a nie jak uprzednio eremu dla garstki braci, prawdopodobnie spowodowało konieczność budowy kościoła z prawdziwego zdarzenia.

Najdawniejsza wzmianka dotycząca istnienia kościoła, czy też dopiero trwającej budowy, pochodzi z 1500 r. i związana jest z zapisem wyruszającej w pielgrzymkę mieszczanki namysłowskiej Katarzyny Kleynpeter 13 guldenów "zum Kirchenbau" . W latach następnych poczynione zostały kolejne donacje na rzecz karłowickiej wspólnoty. Obecnie znanych jest pięć takich dokumentów wystawionych w Namysłowie w latach 1501 – 1510.

Klasztor w Karłowicach, położony peryferyjnie i zapewne nielicznie obsadzony, uległ naporowi ruchu reformacyjnego. Po dość niejasnym epizodzie napaści chłopów na zakonników i uwięzieniu ich w refektarzu w 1524 r., po pewnym czasie mnisi zostali wygnani ze swojej siedziby. Ostatecznie rozwiązanie klasztoru, będące raczej tylko potwierdzeniem stanu faktycznego, nastąpiło podczas obrad kapituły w Kaaden w 1533 r.

Po bernardynach pozostały zabudowania, w tym kościół, które przejęli protestanci. Ewangelicy jako posiadacze karłowickiego kościoła wymienieni są pod rokiem 1534. W posiadaniu luteran pozostawał co najmniej do 1675 r., kiedy to wygasła dynastia piastowskich książąt brzesko-legnicko-wołowskich, protektorów ewangelików. Jednak działania władz cesarskich zmierzające do przywrócenia wyznania katolickiego w księstwach dziedzicznych, w tym świeżo objętym spadku po ostatnich Piastach, choć nieco opóźnione, nie ominęły też parafii Kurznie i podległego jej filiału w Karłowicach, gdzie w 1677 r. wprowadzono nowego katolickiego proboszcza. Jednym z jego następców był ks. Jan Henryk Schenk, proboszcz w latach 1704 – 1707, później w niedalekich Siołkowicach.

W dotychczasowych rozważaniach poruszamy się przede wszystkim w zagadnieniach dotyczących pobernardyńskiego kościoła, który prawdopodobnie znajdował się w miejscu obecnego katolickiego kościoła św. Michała Archanioła zbudowanego ok. 1892 r. jako neogotycki zbór ewangelicki. Znajdowała się tam budowla konstrukcji szkieletowej, w miejscu której zbudowano nowy obiekt. Był to zatem kościół zlokalizowany na końcu głównej części wsi, na rozwidleniu dróg.

 

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien