Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Sztolnia Carl - OP8KTJ
Złoto dla zuchwałych
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 377 m. ASL.
 Region: Poland > dolnośląskie
Cache type: Other type
Size: Micro
Status: Archived
Date hidden: 02-11-2016
Date created: 07-02-2017
Date published: 07-02-2017
Last modification: 01-06-2018
12x Found
0x Not found
0 notes
watchers 3 watchers
102 visitors
12 x rated
Rated as: Excellent
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Dangerous Cache  Bike  Torch needed  Take something to write  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL
Złoto dla zuchwałych

Sztolnia Carl
 

Sztolnia Carl - wlot na poziomie 349,85 m. npm. Sztolnia służyła prawdopodobnie do transportu materiału podsadzkowego, który uzyskiwano w znajdującym się obok kamieniołomie. Dostępna na krótkim odcinku zakończonym podsypką. Ciekawy jest początkowy odcinek sztolni z obudową zrobioną z ułożonych na sobie ostrych kamieni

Kopalnia Carl Friedrich Gustav została założona w 1856 roku. Nie jest wymieniona z nazwy w rocznikach statystycznych (choć podawana jest wielkość produkcji) ani też nie znajduje się w spisie nadanych pól górniczych z 1913 roku, co jest o tyle niezwykłe, że spis ten zawiera również pola górnicze nadane jeszcze przed nadaniem kopalni Carl Friedrich Gustav. Nazwa Carl Friedrich Gustav pojawia się na mapach pochodzących z końca XIX wieku, kiedy to po długim okresie próbowano ponownie uruchomić kopalnię. Mapy z początku istnienia kopalni niestety nie są dostępne, jak również dokumentacja dotycząca nadania pola górniczego, stąd nie wiadomo czy nazwa kopalni z końca XIX wieku odnosi się jakoś do początkowego okresu funkcjonowania kopalni. Warto nadmienić, że na mapach sporządzonych w latach 40-tych XX wieku obok Carl Friedrich Gustav występuje również nazwa Eisenerzbergwerk Willmannsdorf, co byłoby kolejną nazwą kopalni.

Kopalnia funkcjonowała do 1876 roku, kiedy to została zamknięta z powodu kryzysu związanego ze sprowadzaniem o wiele tańszych rud żelaza ze Szwecji i Hiszpanii. Wydobycie w Stanisławowie okazało się zbyt drogie. Kolejna próba uruchomienia kopalni przypada na 1890 rok oraz lata 1899 - 1909, kiedy to podjęto się dość szeroko zakrojonych badań terenowych łącznie z drążeniem szybów i sztolni poszukiwawczych. Do uruchomienia kopalni jednak nie doszło, choć w efekcie tych badań wiadomo było, że złoże nie zostało wyeksploatowane do końca.

Do kopalni powrócono w latach 1938 - 1944, kiedy to ze względu na zapotrzebowanie wojenne III Rzesza próbowała pozyskać każą ilość żelaza, jaką mogła. W tych latach kopalnia została udostępniona ponownie oraz znacznie rozbudowana - przybył między innymi dodatkowy poziom i szyb. Działalność kopalni została przerwana dopiero wraz ze zbliżającym się frontem.

W 1948 roku kopalnia była badana przez geologów z Zakładów Przemysłowych R-1, jednak nie stwierdzono w niej występowania okruszcowania uranowego. W latach 1950 - 1951 pewne prace na terenie kopalni prowadzili polscy górnicy. Mało wiadomo o tych pracach - tyle tylko, że północna sztolnia była dostępna (sztolnia Carnall) oraz że przerwano prace z powodu obaw o zaminowanie terenu. Kolejne roboty poszukiwawcze prowadzono w latach 1972 - 1973, do uruchomienia kopalni jednak nie doszło.

Struktura kopalni

Kopalnia Carl Friedrich Gustav to olbrzymie jak na ten rejon wyrobisko, którego łączna długość wszystkich chodników wynosi kilkanaście kilometrów. Kopalnia liczyła 5 poziomów eksploatacyjnych, 6 szybów z czego co najmniej trzy wychodzące na powierzchnię i dwie sztolnie, którymi udostępniano złoże.

Poziomy
- Poziom sztolni Carl - 349,85 m. npm
- Poziom sztolni Carnall (poziom 97) - 318,15 m. npm
- Poziom Friedrich - 287,3 m. npm
- Poziom 158 - 257,77 m. npm
- Poziom 182 - 233,45 m. npm

źródło i więcej informacji:

http://www.sztolnie-forum.pl/viewtopic.php?t=311

Keszyk umieszczony w środku sztolni pod koniec kamiennej obudowy, idąc od wejścia po lewej stronie.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Log entries: Found 12x Not found 0x Note 0x Picture 4x All entries Gallery