Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Zs nr 2 w Bratoszewicach - OP8KRP
Właściciel: illuminat
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 173 m n.p.m.
 Województwo: Polska > łódzkie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 31-01-2017
Data utworzenia: 31-01-2017
Data opublikowania: 31-01-2017
Ostatnio zmodyfikowano: 02-02-2017
47x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
76 odwiedzających
26 x oceniona
Oceniona jako: normalna
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Historia szkoły
Szkoła w Bratoszewicach została założona około roku 1870. Początkowo, ze względu na sytuację historyczną naszego kraju, uczono w niej po rosyjsku. Swą działalność szkoła rozpoczynała w niskim, drewnianym budynku pokrytym słomą. W takich warunkach pracowano bez mała 40 lat. W 1909 roku na miejscu drewnianego budynku postawiono murowany.

Kiedy wybuchła pierwsza wojna światowa, nauka w szkole została przerwana, a jej pomieszczenia zostały zaadaptowane na szpital dla rannych żołnierzy. Po ustaniu działań wojennych w okolicy Bratoszewic rozpoczęcie zajęć w budynku szkolnym było niemożliwe z powodu dużych zniszczeń. Na potrzeby szkoły oddano znajdujący się przy krzyżu, nieopodal kościoła, gmach tak zwanego Domu Ludowego, który był własnością dworu. Tam dzieci uczyły się do końca 1916 roku. Od roku 1917 zajęcia lekcyjne odbywały się już w odremontowanym budynku szkolnym.

W miarę upływu lat szkoła się rozrastała. W roku szkolnym 1919/1920 uczęszczało do niej 189 dzieci, a w roku 1925/1926 już 260 uczniów.

Szkoła rozwijała różne aspekty swej działalności, a szczególnie intensywny okres działań szkoły przypadł na lata międzywojenne. Istniało wiele organizacji, których praca była koordynowana w dużym stopniu przez Samorząd Szkolny. W roku 1927 powstała Spółdzielnia Uczniowska „Współpraca”, która działała jak prawdziwa organizacja finansowa. Członkowie Spółdzielni mieli swoje udziały pieniężne, które po rocznym zbilansowaniu i obliczeniu zostały oprocentowane. Rok później zaczęło działać Koło Sportowe. Już w tym okresie zaczęła działać biblioteka szkolna, w której roczna opłata za wypożyczenie książek wynosiła 20 gr. Za zgromadzone w ten sposób pieniądze powiększano księgozbiór i w roku szkolnym 1935/1936 liczył on około 150 książek. W szkole funkcjonował również chór uświetniający uroczystości zarówno szkolne, jak i kościelne. Koło Przyrodników i „Bratnia Pomoc” skierowana dla uczniów biednych i słabych w nauce. W roku szkolnym 1935/1936 powstało Koło Byłych Wychowanków.

Tuż przed drugą wojną światową został wybudowany piętrowy budynek, w którym mieściło się osiem sal lekcyjnych. Wybuch wojny w 1939 roku przerwał naukę w szkole, ale zajęcia były kontynuowane na tajnych spotkaniach w prywatnych domach nauczycieli. Budynek szkoły, który nie został jeszcze wykończony, przejęli Niemcy.

Po wojnie naukę rozpoczęto jeszcze w starych pomieszczeniach. Prace nad nowym budynkiem ostatecznie zakończono w 1951 roku. Po latach okazało się, że potrzeby szkoły przerastają jej możliwości lokalowe. Dzięki staraniom władz szkoły, ośrodka zdrowia oraz miejscowych władz w roku 1958 zawiązał się Społeczny Komitet Remontu i Rozbudowy Szkoły, którego przewodniczącym został kierownik Ośrodka Zdrowia w Bratoszewicach, nieżyjący już, pan Mirosław Długokęcki. Wielkim zaangażowaniem ówczesnego dyrektora szkoły, pana Stanisława Fortuny, a także dzięki pomocy Wojewódzkiego Ośrodka Postępu Rolniczego, Zespołu Szkół Rolniczych, władz oraz rodziców i innych mieszkańców Bratoszewic remont i rozbudowę siedziby szkoły ukończono 16 listopada 1990 roku. Wówczas do użytku oddano stołówkę szkolną oraz salę gimnastyczną.

W okresie powojennym szkoła bratoszewicka pracowała rytmem podobnym do innych polskich szkół. Od 1945 roku kierowali nią kolejno: p. Janina Bernauer, p. Maria Podolaska, p. Franciszek Kuroski, p. Tadeusz Niemcewicz, p. Józef Zieliński, p. Stanisław Fortuna, p. Ewa Tomczak, p. Janusz Godziszewski, p. Elżbieta Sut i obecnie p. Ewa Piórkowska. 

 

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Wpisy do logu: znaleziona 47x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy