Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Tunele Wietkongu - OP8KKT
Tunele Cu Chi
Owner: erykradek
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 11 m. ASL.
 Region: Viet Nam > ?
Cache type: Other type
Size: Small
Status: Archived
Date hidden: 09-01-2017
Date created: 09-01-2017
Date published: 09-01-2017
Last modification: 25-02-2020
1x Found
0x Not found
4 notes
watchers 0 watchers
60 visitors
0 x rated
Rated as: n/a
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Periodical/Paid  Go geocaching with children  Take something to write  Nature  Monumental place  Access only by walk 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

plan

 Plan Muzeum

Tunele podziemne, w których ukrywali się Wietnamczycy mają razem ok. 200 km długości. Połączone były ze sobą w pajęczynę podziemnych przejść z zamaskowanymi wejściami. Wejścia są bardzo wąskie (20/30 cm) , ja niestety nie dałem rady się zmieścić;) Niekiedy wejście znajdowało się pod wodą i miało coś na kształt syfonu. Specyficzna gleba, jakby coś pomiędzy piachem a gliną, nadawała się znakomicie do tego rodzaju wykopów. Pod powierzchnią znajdowały się nie tylko korytarze, ale magazyny amunicji, sale narad,kuchnie ze specjalnymi odprowadzeniami dymu, żeby nie zdradzić miejsca oraz specjalne, zamaskowane systemy wentylacji. Jednym słowem „ludzkie mrowisko”.

 tunel

Prezentacja sposobu ukrycia i wielkości oryginalnego wejścia do tuneli

 

Oprócz tego Wietkong budował wiele pułapek, których pomysłowa konstrukcja była zadziwiająca. Wykorzystywano wszystko to, co było zdobyte na Amerykanach: pręty, gwoździe, opony, łuski po pociskach, worki itd. W zasadzie chodziło o to , żeby przeciwnika przynajmniej skaleczyć, najlepiej w nogę. Rana w dżungli to w zasadzie zupełna eliminacja z walki. Również wejścia do tuneli okazywały się czasem  pułapką najeżoną ostrymi prętami lub własnej roboty minami,  co miało ostudzić zapędy Amerykańskich żołnierzy do penetracji tuneli. Stąd też czasem Amerykanie  używali specjalnie tresowanych psów zamiast osobiście się narażać.

 pułapki

Pułapki czekające na Amerykanów

 

Inne ciekawostki to : wraki Amerykańskich czołgów, które kiedyś nadziały się na minę i tu zostały na zawsze, możliwość zjedzenia partyzanckich specjałów, czyli słodkich ziemniaków maczanych w soli z pokruszonymi orzeszkami ziemnymi – nawet dobre to było:)Na terenie dżungli znajduje się również strzelnica , gdzie można sobie postrzelać z dowolnie wybranego karabinu. W sali projekcyjnej wyświetlane są filmy z tamtych czasów. Amerykanie przedstawiani są tutaj jak okupanci, a partyzanci jako bohaterowie którzy bronili swojej ziemi. Co ciekawe Wietkong po części to byli wieśniacy , którzy za dnia uprawiali pola ryżowe i wiedli wieśniacze życie, a w nocy kopali tunele i przemieniali się w niebezpiecznych partyzantów. Biorąc pod uwagę zarośniętą, gorącą,  pełną insektów dżunglę, tunele, rzeczki i kanały , determinację i pomysłowość Wietkongu wspomaganego przez wieśniaków uważam, że Amerykanie nie mieli najmniejszych szans, żeby tę wojnę wygrać. 

czołg

Amerykański M41 zniszczony w 1970 roku

 

Oprócz zwiedzania terenu, wystaw broni i demonstracji działania pułapek, na zwiedzających czeka też możliwość przejścia odcinka tunelu. Wejście jest dostosowane do standardów europejskich, ale tunel jest oryginalny. Stumetrowy odcinek podzielony jest na mniej więcej dwudziestometrowe fragmenty wyznaczone wyjściami, dla tych, który mieliby dość. A jest tam okrutnie ciasno. Pod koniec szedłem już prawie się czołgając. Nigdy nie zapomnę min grupy chińskiej wycieczki, jak zobaczyli białego giganta wyłaniającego się z tunelu :)

Mnóstwo informacji o historii miejsca znajdziesz w internecie. Ja od siebie polecę bardzo dobry film "Szczury Wojny" http://www.cda.pl/video/58024899


 O keszu:

Kordy nie wskazują miejsca ukrycia, ale parking tuż koło wejścia na teren muzeum. Skrzynka ukryta jest przy mostku ze spojlera. Przechodzi tamtędy każda wycieczka, więc nie da się nie trafić. Miejsce charakterystyczne: w lekkim zagłębieniu, tuż przy jednym z wejść do tuneli. Proszę o ostrożność przy podejmowaniu. Jeśli kesz by zniknął, proszę o reaktywację.

Pictures
tu możesz obejrzeć film
scenka rodzajowa
wycieczka z Chin
tu szukaj
Log entries: Found 1x Not found 0x Note 4x All entries