Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Bunkier pod Rybojadami - OP8KGF
Pozycja Trzcielska
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 68 m. ASL.
 Region: Poland > lubuskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Archived
Date hidden: 29-12-2016
Date created: 29-12-2016
Date published: 29-12-2016
Last modification: 01-06-2018
17x Found
0x Not found
0 notes
watchers 2 watchers
76 visitors
15 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Bike  One-minute cache  Take something to write  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Bunkier pod Rybojadami to jeden z najbardziej znanych obiektów Pozycji Trzcielskiej. Wzniesiony w 1937 r. w odległości ok. 1,5 km od granicy polsko-niemieckiej.  Jego zadaniem była obrona pobliskiego, oddalonego na ok. 300 m skrzyżowania dróg. Prawdopodobnie to właśnie sprawiło, że zyskał formę dwukondygnacyjną – umieszczenie otworu strzelniczego nieco ponad poziomem gruntu byłoby za niskie by skutecznie pokryć ogniem rejon dróg. Schron posiadał ciekawe maskowanie: strop naśladujący dwuspadowy dach pokryty dachówką oraz zabudowanie przedniej ściany cegłami. Dolna kondygnacja wykonana była z cegieł (otynkowanych), górna z betonu. Grubość ścian górnej kondygnacji wynosi ok. 50 cm. Wejście na górną część schronu odbywa się przez właz chroniony klapą (zachowały się człony zawiasów) – po stalowej drabince. Izba bojowa chroniona była przez płytę stalową. Otwór strzelniczy oraz szczelina obserwacyjna posiadały profil antyrykoszetowy malowany na „czerwono”. Uzbrojenie stanowił prawdopodobnie ciężki karabin maszynowy MG 34 . W schronie ostała się część mocowania km-u: dwa kątowniki, płaskownik oraz trzpień. Obiekt ten wkomponowany był w budynek Grenzschutzu, z którego do dziś pozostały nieczytelne ruiny po czterech budynkach mieszkalnych. Prócz rumowiska dosyć dobrze zachowały się tu również umocnienia ziemne.

 


Pozycja Trzcielska / Tirschtiegelstellung – umocnienia niemieckie wzniesione w latach 1937-39 i 1944, które powstały w celu powstrzymania ewentualnego ataku z marszu na pozycje Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego.

Pozycję Trzcielską wyznaczono na osi północ-południe w odległości do 10 km od ówczesnej granicy polsko-niemieckiej. Umocnienia miały długość około 95 km i stanowiły linię spinającą rzeki Noteć i Odrę a tym samym fortyfikacje "Wału Pomoskiego" z "Linią Środkowej Odry". Ich strukturę tworzyła sieć konstrukcji ziemnych i drewniano-ziemnych (okopy, transzeje, rowy dobiegowe, stanowiska ckm-ów, armat ppanc i moździerzy) oraz rowy przeciwczołgowe, nieliczne schrony betonowe i konstrukcje hydrotechniczne. Przebieg linii umocnień opierał się o następujące miejscowości lub ich okolice: Gościm, Lubiatów, Wiejce, Krobielewo, Stryszewo, Zielomyśl, Pszczew, Rybojady, Trzciel, Zbąszyń, Kargowa, Klenica.

Umocnienia trzcielskie zostały sforsowane przez Armię Czerwoną w dniach 25-29 stycznia 1945. Pomimo krótkiej, trzydniowej obrony spełniły swoje zadanie wyhamowując impet Rosjan i dając czas Niemcom na przygotowanie obrony MRU i pozycji na Odrze.

źródło:

http://pozycjatrzcielska.cba.pl/fortyfikacje-stale/

https://pl.wikipedia.org/wiki/Pozycja_Trzcielska

Pictures
spoiler
Log entries: Found 17x Not found 0x Note 0x All entries