Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Bunkier pod Rybojadami - OP8KGF
Pozycja Trzcielska
Właściciel: [ocenzurowano_1]
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 68 m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubuskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 29-12-2016
Data utworzenia: 29-12-2016
Data opublikowania: 29-12-2016
Ostatnio zmodyfikowano: 01-06-2018
17x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 2 obserwatorów
76 odwiedzających
15 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Bunkier pod Rybojadami to jeden z najbardziej znanych obiektów Pozycji Trzcielskiej. Wzniesiony w 1937 r. w odległości ok. 1,5 km od granicy polsko-niemieckiej.  Jego zadaniem była obrona pobliskiego, oddalonego na ok. 300 m skrzyżowania dróg. Prawdopodobnie to właśnie sprawiło, że zyskał formę dwukondygnacyjną – umieszczenie otworu strzelniczego nieco ponad poziomem gruntu byłoby za niskie by skutecznie pokryć ogniem rejon dróg. Schron posiadał ciekawe maskowanie: strop naśladujący dwuspadowy dach pokryty dachówką oraz zabudowanie przedniej ściany cegłami. Dolna kondygnacja wykonana była z cegieł (otynkowanych), górna z betonu. Grubość ścian górnej kondygnacji wynosi ok. 50 cm. Wejście na górną część schronu odbywa się przez właz chroniony klapą (zachowały się człony zawiasów) – po stalowej drabince. Izba bojowa chroniona była przez płytę stalową. Otwór strzelniczy oraz szczelina obserwacyjna posiadały profil antyrykoszetowy malowany na „czerwono”. Uzbrojenie stanowił prawdopodobnie ciężki karabin maszynowy MG 34 . W schronie ostała się część mocowania km-u: dwa kątowniki, płaskownik oraz trzpień. Obiekt ten wkomponowany był w budynek Grenzschutzu, z którego do dziś pozostały nieczytelne ruiny po czterech budynkach mieszkalnych. Prócz rumowiska dosyć dobrze zachowały się tu również umocnienia ziemne.

 


Pozycja Trzcielska / Tirschtiegelstellung – umocnienia niemieckie wzniesione w latach 1937-39 i 1944, które powstały w celu powstrzymania ewentualnego ataku z marszu na pozycje Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego.

Pozycję Trzcielską wyznaczono na osi północ-południe w odległości do 10 km od ówczesnej granicy polsko-niemieckiej. Umocnienia miały długość około 95 km i stanowiły linię spinającą rzeki Noteć i Odrę a tym samym fortyfikacje "Wału Pomoskiego" z "Linią Środkowej Odry". Ich strukturę tworzyła sieć konstrukcji ziemnych i drewniano-ziemnych (okopy, transzeje, rowy dobiegowe, stanowiska ckm-ów, armat ppanc i moździerzy) oraz rowy przeciwczołgowe, nieliczne schrony betonowe i konstrukcje hydrotechniczne. Przebieg linii umocnień opierał się o następujące miejscowości lub ich okolice: Gościm, Lubiatów, Wiejce, Krobielewo, Stryszewo, Zielomyśl, Pszczew, Rybojady, Trzciel, Zbąszyń, Kargowa, Klenica.

Umocnienia trzcielskie zostały sforsowane przez Armię Czerwoną w dniach 25-29 stycznia 1945. Pomimo krótkiej, trzydniowej obrony spełniły swoje zadanie wyhamowując impet Rosjan i dając czas Niemcom na przygotowanie obrony MRU i pozycji na Odrze.

źródło:

http://pozycjatrzcielska.cba.pl/fortyfikacje-stale/

https://pl.wikipedia.org/wiki/Pozycja_Trzcielska

Obrazki/zdjęcia
spoiler
Wpisy do logu: znaleziona 17x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy