Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Zamek w Płocku - OP8K77
Owner: vilkolak
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 85 m. ASL.
 Region: Poland > mazowieckie
Cache type: Multicache
Size: Small
Status: Ready for Search
Time required: 0:15 h    Distance to travel: n/a
Date hidden: 05-12-2016
Date created: 05-12-2016
Date published: 05-12-2016
Last modification: 24-10-2017
54x Found
2x Not found
2 notes
watchers 4 watchers
217 visitors
36 x rated
Rated as: Excellent
8 x recommended
This cache is recommended by: Cezex, Gacekk, kojoty, MaciekBDG, makotka, PrincePolo, revv, Robcon
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  Take something to write  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Zamek książąt mazowieckich w Płocku nierozerwalnie wiąże się z historią miasta. Początki osadnictwa na Wzgórzu Tumskim w Płocku, gdzie mieści się obecnie zamek datuje się na X wiek. Dzięki usytuowaniu u zbiegu szlaków handlowych i dogodnemu, obronnemu ukształtowaniu terenu na skarpie ponad lustrem Wisły, miejsce to stało się idealne dla stworzenia warownego grodu. Swój największy rozwój zawdzięczał on Władysławowi Hermanowi, który wzniósł również na jego terenie romańską katedrę. To właśnie na jej miejscu, prawie trzysta lat później Kazimierz Wielki wybudował gotycki zamek, który do końca XV wieku służył jako siedziba książąt mazowieckich.

Zamek w Płocku został podzielony na dwie części, ta ważniejsza, bardziej reprezentacyjna nosiła nazwę castrum. Cały obiekt otoczony został charakterystycznym, podwójnym murem obronnym. Zewnętrzny mur dostosowany był do nieregularnego kształtu wzgórza, na którym wznosił się zamek. Natomiast wewnętrzny, zakończony blankami, wyższy o kilka metrów, łączył dwie, zachowane do dziś wieże – Szlachecką i Zegarową. Ta ostatnia, pełniąca od końca XV wieku rolę dzwonnicy katedralnej, była przebudowywana w połowie XVI wieku, a w latach 1723–1735 wzbogaciła się o barokowe zwieńczenie w postaci kopuły. Część mieszkalna, zajmowana przez władcę, przylegała do muru. Do samego zamku prowadziły dwie bramy. Jedna wychodząca na południowy-zachód, zaraz przy skarpie wiślanej, prowadziła na drewniany most, który łączył zamek z obwodem murów miejskich. Przez drugą, północno-zachodnią można było dostać się do miejskiej bramy Grodzkiej.

1973r

Książęta mazowieccy zamieszkiwali zamek do 1532 roku. Wtedy to wiślana skarpa obsunęła się, a część zamku uległa zniszczeniu. Odbudowano go i podzielono między władców i kościół. Rezydencję tych pierwszych przeniesiono do mniejszej, południowej części, natomiast reszta budowli od 1538 roku stała się własnością benedyktynów i pozostała w ich rękach do 1781 roku.  Potop Szwedzki przyczynił się do upadku zamku, a w XVII-XVIII wieku powstało w zamku opactwo benedyktyńskie i wybudowano kościół w miejscu, gdzie dawniej mieszkali władcy. W XX wieku odrestaurowano zamek, jednak ta ingerencja w jego strukturę prawie całkowicie zatarła ślady pierwotnego zamku. Dziś nie przypomina on już budowli z dawnych lat. Odkopane przez archeologów relikty dawnej siedziby Władysława Hermana oraz dwie ocalałe wieże gotyckiego zamku Kazimierza Wielkiego są wpisane do rejestru zabytków wraz z budynkami dawnego opactwa benedyktyńskiego.

źródło: http://www.plockdzisiaj.pl/zamek-ksiazat-mazowieckich-plocku

.................................................................................................................

SKRZYNKA

Kesz założony spontanicznie, dziś akurat przejeżdżałem przez Płock... Zamek jest, kesza brak - po prostu wypadało to zmienić. Aby dostać się do kesza musimy najpierw zdobyć kilka danych, a następnie podstawić je do wzoru. Kesz to klipsiak w rozmiarze MAŁY, w środku logbook oraz kilka fantów. Proszę o dyskretne podejmowanie finału - jesteście doskonale widoczni z kilku stron. Przystąpmy zatem do działania.


Pod wskazanymi współrzędnym znajdziemy część potrzebnych nam danych:
1. Miesiąc urodzenia jegomościa widocznego na jednej z tablic - A
2. Pole podstawy istniejącego tu niegdyś palatium (wyrażone w m2) - B
3. Z ilu warstw cegieł zbudowana została Wieża Zegarowa? - C

Następnie szukamy jeszcze jednej tablicy znajdującej się nieopodal wskazanego okucia:



Na niej znajdujemy pozostałe dane:
4. Wiek, w którym powstał drugi pierścień obwarowań - D
5. Rok, w którym władze carskie przejęły budynki - ostatnia oraz pierwsza cyfra tworzą dwucyfrową liczbę - E

 

N 52 32, A*E

E 19 41, D*A+B

Poprawność wyliczonych kordów sprawdzisz TUTAJ

 

ZANIM ZALOGUJESZ DNFa

(dotyczy wszystkich założonych przeze mnie skrzynek)

Jeśli masz problem ze znalezieniem to śmiało możesz się ze mną skontaktować pisząc do mnie maila - często jestem w stanie odpisać w kilka minut. Ewentualnie na stronie mojego profilu znajdziesz też do mnie nr tel - zadzwoń, pomogę. Jeśli jesteś natomiast pewien, że skrzynki nie ma na miejscu, przepadła, zniszczona itp to gorąca prośba ode mnie: reaktywuj ją proszę!! Skrzynka należy do ścieżki i warto żeby skrzynki w niej zawarte były non stop aktywne. Co do samej reaktywacji to wskazane jest aby reaktywować w tym samym miejscu, jeśli w innym to proszę o wcześniejszą konsultację. Pojemnik nie musi być tego samego rozmiaru, jako logbook wystarczy nawet kawałek papieru w strunówce. Aha, i bez żadnego zakopywania w ziemi.

Z góry dziękuję i pozdrawiam!! :)

OpenChecker
The owner of this cache allows you to check if you have the correct solution to the puzzle (final cache coordinates). You can do this before you go cache hunting!
Statistics: Attempts: 103 times, Hits: 33 times.
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
wieczorem
Log entries: Found 54x Not found 2x Note 2x Picture 1x All entries Gallery