Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
BRYDŻ - OP8K5Z
Historia, ciekawostki, zagadki
Eigenaar: Jeanpaul
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 216 meter NAP
 Provincie: Polen > łódzkie
Cache soort: Puzzel Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 18-12-2016
Gemaakt op: 29-11-2016
Gepubliceerd op: 18-12-2016
Laatste verandering: 29-04-2022
13x Gevonden
0x Niet gevonden
2 Opmerkingen
watchers 3 Volgers
108 x Bekeken
13 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
5 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: dzejbi, Niflhel, Plebek, Wojtek., Yakub
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  Nature  Wachtwoord nodig om te loggen! 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

HISTORIA BRYDŻA

POCHODZENIE

Początki brydża giną we mgle i nie są bliżej znane. Wywodzi się od wcześniejszej gry zwanej wistem, która pojawiła się w Anglii w XVI wieku. Gra się szybko rozpowszechniała, powstawały różne odmiany. Pierwszą książkę o wiście napisał w 1742 roku Edmond Hoyle. Prawdziwy rozkwit wista nastąpił w XIX wieku. Gra podobna do brydża była rzekomo znana w Danii w połowie XIX wieku. W Anglii uprawiano około roku 1884 grę podobną do brydża pod nazwą „Dutch Whist” (whist holenderski). Niektórzy doszukują się pokrewieństwa między brydżem a egipsko-tureckim „Khedive” i rosyjskim „Jerałaszem”. Pod nazwą „Biritsch”, „Bridge”, „Russian Whist” utorował sobie brydż drogę około 1894 roku do klubów londyńskich. W 1896 roku powstała pierwsza publikacja na temat brydża „Biritch or Russian Whist”. Na początku XX wieku zyskała popularność odmiana brydża zwana okszenem (ang. auction bridge). Współczesna wersja gry (ang. contract bridge) wywodzi się z zasad opracowanych przez Harolda Vanderbilta w 1925 roku.

ROZWÓJ

W 1928 roku założono Amerykańską Ligę Brydżową. Pierwszy mecz międzynarodowy odbył się w 1930 roku, pomiędzy drużyną amerykańską, prowadzoną przez Ely’ego Culbertsona a drużyną angielską, prowadzoną przez pułkownika Waltera Bullera z klubu Acol. Zwyciężyli Amerykanie. Latem 1932 roku odbył się pierwszy międzynarodowy turniej, w którym wzięło udział sześć reprezentacji: Anglia, Austria, Belgia, Holandia, Niemcy i Norwegia. Po tym turnieju powołano do życia Międzynarodową Ligę Brydżową. Polska wystąpiła na arenie międzynarodowej po raz pierwszy w 1957 roku. Światowa Federacja Brydża została założona w 1958 roku, a pierwsza Olimpiada Brydżowa odbyła się w 1960 roku.

BRYDŻ W POLSCE

Przemiany zachodzące w brydżu światowym znalazły swe odbicie również na ziemiach polskich. Nie odstawaliśmy od europejskiej czołówki i brydż szybko zapuszczał u nas korzenie, zwłaszcza na kresach wschodnich. Garnęli się do brydża kresowi ziemianie oraz elita intelektualna. Areną bojów brydżowych były m.in. kawiarnia Schneidera we Lwowie i kijowski Klub Szlachecki. Czym był Lwów dla wschodniej, tym Kraków dla zachodniej części Galicji. Tu wydrukowano pierwszą broszurę „Brydż licytowany” (auction bridge). Drukarnia Literacka zasłużyła się bardzo na polu popularyzacji brydża w Polsce. W roku 1916 podjęto próbę spopularyzowania brydża w zaborze pruskim, wydając broszurkę „Brycz-Lili”. W latach I wojny światowej swoje cegiełki do rozwoju brydża dołożyli hrabia Maurycy Zamoyski i książę Zdzisław Lubomirski, a w latach dwudziestych pisarz Kornel Makuszyński, poeta Jan Kasprowicz, malarz-batalista Wojciech Kossak i prezydent Rzeczypospolitej Stanisław Wojciechowski, pasjonat brydżowy.

Pierwszy turniej brydżowy odbył się w lutym1932 roku w warszawskim Automobilklubie, a w kwietniu tegoż roku i tamże I Wszechpolski Turniej Brydżowy. Pierwszy mecz międzynarodowy rozegraliśmy z Czechosłowacją.

Po wojnie, w czasach stalinowskich gry karciane były źle widziane przez władze. Sytuację zmienił dopiero artykuł Jerzego Putramenta, prominenta komunistycznego, napisany w 1954 roku. Rozkwitły sekcje brydżowe w domach kultury i świetlicach. Powstały Ligi Brydżowe – warszawska, krakowska i śląska. Zjazd założycielski Polskiego Związku Brydża Sportowego odbył się w 1956, a rejestracja związku w 1957 roku.

Obecnie polscy brydżyści należą do światowej czołówki. Dotychczas zdobyliśmy ponad 160 medali na Olimpiadach Brydżowych, Mistrzostwach Świata i Mistrzostwach Europy. Mamy wielu brydżystów z tytułami arcymistrza światowego lub międzynarodowego. Wymienię chociaż kilku z nich: Cezary Balicki, Jerzy Czekański, Piotr Gawryś, Krzysztof Jassem, Julian Klukowski, Marcin Leśniewski, Krzysztof Martens, Henryk Niedźwiecki, Tomasz Przybora, Jacek Pszczoła, Andrzej Wilkosz, Adam Żmudziński. Mamy wielu publicystów, jak choćby Bogumił Seifert, Andrzej Macieszczak czy Władysław Izdebski.

GALERIA SŁAW

Ely Culbertson

 Charles Goren

Jacoby

Blue Team

Asy z Dallas

Długo można by wymieniać świetnych brydżystów, którzy zapisali się na kartach brydżowej historii. Wspomnę może jeszcze ekspertów i teoretyków, którzy są znani współczesnym brydżystom głównie z uwagi na opracowane przez siebie konwencje. Easley Blackwood, John Gerber, Sidney Lenz, Theodore Lightner, Samuel Stayman, Bobby Wolff, Terence Reese, Giorgio Belladonna, Pietro Forquet.

 

CIEKAWOSTKI

CZY WIECIE, ŻE…

1) We wcześniejszej odmianie brydża tzw. auction bridge strona wygrywająca licytację zapisywała na swym koncie tyle ile ugrała, a nie tyle ile wylicytowała? Przy dużej różnicy punktowej obu stron, licytacja kończyła się na niskiej wysokości np. 1BA, a zapisywano sobie ugrane np. 7BA. We współczesnym contract bridge duża siła wymusza na parze wysoką licytację.

2) W rozegranych dotychczas 14 mistrzostwach świata par open najwięcej tytułów zdobyli Amerykanie (cztery). Polska plasuje się na drugim miejscu z dwoma tytułami. Mistrzami świata byli Marcin Leśniewski – Marek Szymanowski (1994) oraz Michał Kwiecień – Jacek Pszczoła (1998).

3) W rozegranych dotychczas 10 mistrzostwach świata teamów open najwięcej tytułów zdobyli Amerykanie (cztery). Polska plasuje się na drugim miejscu z dwoma tytułami. W 1978 roku mistrzami zostali Marian Frenkiel, Andrzej Macieszczak, Janusz Połeć I Andrzej Wilkosz. W 2014 roku zdobyli tytuł i są aktualnymi mistrzami świata Piotr Gawryś, Stanisław Gołębiowski, Krzysztof Jassem, Michał Klukowski, Marcin Mazurkiewicz i Włodzimierz Starkowski.

4) W rozegranych dotychczas 14 Olimpiadach Brydżowych Open najwięcej tytułów zdobyli Włosi (sześć – Blue Team) oraz Francuzi (cztery). Polska jeden raz wygrała Olimpiadę w 1984 roku, grając w składzie Piotr Gawryś, Krzysztof Martens, Tomasz Przybora, Jacek Romański, Piotr Tuszyński i Henryk Wolny.

5) Jednym z najlepszych brydżystów świata był Omar Sharif, egipski aktor, piosenkarz i producent filmowy. Był nawet członkiem legendarnego Blue Teamu. Był też organizatorem tzw. Sharif Bridge Circus, w którym grano na bardzo wysokie stawki.

6) Miłośnikami brydża było wielu sławnych ludzi:

– Deng Xiaoping, chiński przywódca był honorowym przewodniczącym Chińskiego Związku Brydża Sportowego.

– Maria Teresa Lavazza, producentka znanej kawy zorganizowała niezłą drużynę brydżową TEAM LAVAZZA, w której sama występowała.

– Ian Fleming, autor przygód Jamesa Bonda był stałym bywalcem angielskich klubów brydżowych.

– Dwight D. Eisenhower, prezydent USA żywo interesował się brydżem od czasu, gdy był kapitanem drużyny w US Army. Jego umiejętności brydżowe bardzo wysoko ocenił nawet sam Oswald Jacoby.

– Bill Gates, współzałożyciel korporacji Microsoft brał udział w wielu międzynarodowych turniejach brydżowych i sponsoruje akcje promujące brydża.

– Martina Navratilova, legenda tenisa ziemnego wiele czasu spędza przy stoliku brydżowym, podobno ma talent.

– W Polsce do miłośników brydża należą Janusz Korwin-Mikke (ma tytuł mistrza krajowego), Renata Dancewicz, Zbigniew Boniek i Marek Borowski.

7) Brydż to gra, która uczy koncentracji, szybkiego myślenia i podejmowania decyzji. Ćwiczy też odporność na stres. Częsta aktywność umysłowa wpływa na poprawienie systemu immunologicznego oraz utrzymanie sprawności intelektualnej do starości. Nie ma ograniczeń wiekowych do uprawiania tego typu aktywności.

8) Pierwszą transmisją meczu brydżowego była transmisja radiowa meczu, który odbył się w roku 1935 pomiędzy Ely Culbertsonem (w parze z żoną Josephine) oraz Halem Simsem (w parze z żoną Dorothy). Mecz był wydarzeniem towarzyskim.

9) Nie wszyscy brydżyści grają uczciwie i czysto. Największym echem odbiło się podejrzenie rzucone na Anglików, parę Terence Reese – Boris Schapiro, uważaną za jedną z najlepszych par świata lat 50-ych i 60-ych. Ich styl licytacji był bardzo agresywny, obfitował w wiele blefów, które jednak nigdy nie przyniosły im strat. Doszło do tego, że Amerykanie wyznaczyli specjalnego obserwatora ich gry w spotkaniu z reprezentacją USA. Zauważył on, że Schapiro trzymał karty w nienaturalny sposób, raz w prawej a raz w lewej ręce, na różnych wysokościach, a ilość palców widocznych na koszulkach kart się zmieniała. Powołano komisję śledczą i zdyskwalifikowano graczy.

10) Odbywają się również Brydżowe Mistrzostwa Świata Programów Komputerowych. W ostatnich mistrzostwach zwyciężył duński program Shark Bridge pokonując w finale japoński program Micro Bridge

HUMOR BRYDŻOWY

1) Po skończonym rozdaniu jeden brydżysta krzyczy na drugiego: - Ty idioto!!! Czemu wyszedłeś z kiera?! - Przecież pokazywałeś mi na serce! - A jak cholera robi serce??? Pik, pik, pik!!!

2) Solidarność męska:  Żona do męża (podpitego i spóźnionego)  - Gdzie byłeś tyle czasu?  - U Janka na brydżu.  Żona dzwoni do Janka i pyta:  - Był u ciebie mój mąż?  - Jak to był?!! Siedzi i właśnie rozdaje.

3) Brydż jest grą, w której jedyny geniusz przy stole łączy siły z idiotą na przeciwko, aby pokonać oszusta po prawej i kłamcę po lewej, w celu zrobienia partii.

4) Blondynki grają w brydża ostro licytując: - Pas. - Pas. - Dzwonek. - To ja pójdę otworzyć.

5) - Czym różni się stolik brydżowy od wersalki? - Na stoliku brydżowym dama rżnie waleta, a na wersalce nie grywa się w brydża!

6) Do stołu dosiadł się "nowy". Licytacja potoczyła się wartko: 4 trefle (wymowa oryginalna) - powiedział "nowy", pas, pas, kontra, 4 kara, pas, pas, kontra, 4 kiery, pas, pas, kontra.... i walet pikowy :)

7) Koszmarny sen brydżysty: śniło mi się, że grałem w brydża. W pewnym momencie dostałem kartę: 4 asy, 4 króle, 4 damy i walet pik. Z zapałem "golnąłem" 7 NT.... i nagle ten z lewej wyszedł w asa bliżej nieokreślonego koloru:)))

8) Ona i on siedzą blisko na kanapie. Dzwoni telefon, ona odbiera. Po chwili wraca. - Kto dzwonił? -  Mój mąż. - O! Co mówił? Że się spóźni do domu, bo gra z Tobą w brydża.

9) Czterech facetów w parku gra w brydża. Podchodzi milicjant i mówi: - Fajna gra, mogę popatrzeć, może się nauczę? - Siadaj pan... Po kilku minutach: Wiecie co, już umiem. Rozdajcie na pięciu.

10) ZŁOTE MYŚLI BRYDŻOWE

– Jeśli masz trzy sposoby wygrania kontraktu, nie staraj się szukać czwartego.

– Cztery asy biorą na ogół tylko cztery lewy.

– Każdy jest mędrcem w rozdaniu, które rozgrywają inni.

– Kobieta stanowi niebezpieczeństwo dla każdego kontraktu. Także brydżowego.

– Żaden system głowy nie zastąpi.

– Nie poprawiaj złej karty dobrą licytacją.

– Są tacy, którzy umieją tasować karty, ale nie umieją grać.

 

ZAGADKI

 Obecnie w internecie można znaleźć tysiące różnych zadań brydżowych. Sam miałem nie lada problem, które z nich wybrać do quizu brydżowego. Jednak zanim przejdę do quizu, podzielę się z Wami jednym zadaniem, które spotkałem w necie, a którego nie potrafię rozwiązać. Może komuś się uda. Podobno jest do rozwiązania.

Nosi tytuł: „Brydżowa Zagadka Żaby”

Mój były partner Żaba zadał kilka dni temu taką oto zagadkę: Rozgrywający mając w ręku następujące karty

432   432   432   5432

zrealizował kontrakt 4 Trefl, biorąc 6 lew w ręku i 4 lewy na stole. Rozgrywka przebiegała zgodnie z zasadami brydża, choć poczynania stron nie musiały być optymalne. Zadanie polega na odtworzeniu pozostałych rąk i przebiegu rozgrywki.

QUIZ KESZOWY

Przejdźmy jednak do zagadek, które trzeba rozwiązać aby wyznaczyć kordy ukrycia kesza. Podane jawnie współrzędne wskazują tylko na budynek, w którym mieści się Łódzki Związek Brydża Sportowego. Natomiast kesz jest ukryty gdzieś na Osiedlu Brydżowym, na którym można znaleźć ulicę Brydżową, Pikową, Kierową, Karową Treflową i Atutową. Aby wyznaczyć współrzędne kesza należy najpierw rozwiązać 7 zagadek brydżowych, a następnie przy pomocy specjalnego klucza rozszyfrować współrzędne docelowe. Zadania są ponumerowane literkami od A do G. Oto one:

 A

B

C

D

E

F

G

Zadania B i D opracowałem na podstawie broszury Andrzeja Cichonia „Nie tylko impas”, zadanie F na podstawie książki Andrzeja Macieszczaka i Janusza Mikke „Quizy brydżowe”. Pozostałe zadania są moje własne. Licytacja oparta na systemie Wspólny Język.

Po rozwiązaniu powyższych zadań należy wyznaczyć współrzędne kesza, które można ustalić z ogólnego wzoru:

N/E AB° CD.EFG'

Aby znaleźć liczby jakie trzeba podstawić do współrzędnej N i E, potrzebujemy specjalnego klucza deszyfrującego. Oto on:

Klucz

Klucz jest taki sam jak w bliźniaczej skrzynce SZACHY – OP8JZ4. Podany jest tam PRZYKŁAD, jak z niego korzystać.

HASŁO

Do zalogowania potrzebne jest hasło, które uzyskamy po rozwiązaniu tematycznego logogryfu. Hasło pisane jest wielkimi literami ze spacjami.

Hasło

ZNACZENIA WYRAZÓW

  1. Odzywka, na którą partner nie może spasować.
  2. Sygnał wistowy, wskazujący w jakim kolorze znajdują się wartości w ręce obrońcy.
  3. Odzywka nieekonomiczna w drugim okrążeniu, sygnalizująca nadwyżkę siły.
  4. Rozgrywka polegająca na wyimpasowaniu honoru atututowego, przy braku kart w kolorze impasu, przez podegranie kolorem bocznym.
  5. Kolor co najmniej czterokartowy.
  6. Kontrakt na szóstkę :)
  7. Alfabet sygnałów wistowych, opracowanych przez Łukasza Sławińskiego.
  8. Zabicie karty przeciwnika atutem.
  9. Zabranie głosu w licytacji.
  10. Dołożenie do lewy karty, która będzie zniechęcała partnera do zagrania w dany kolor.
  11. Wypromowana blotka.
  12. Sygnał dla partnera przez zagranie kartą innego koloru.

Kesz ukryty jest na wyznaczonych współrzędnych, w maskowaniu leśnym. Zawiera oczywiście logbook, kilka fantów tematycznych oraz certyfikaty dla pierwszych znalazców. Nie siliłem się na jakieś super trudne maskowanie, gdyż już sam quiz jest wystarczająco trudny.

POWODZENIA!!!

UWAGA ZMIANA!

Ostatnio teren ukrycia kesza finałowego został ogrodzony, więc musiałem przenieść kesza kilkadziesiąt metrów do nowej lokalizacji. Został zmieniony klucz deszyfrujący oraz kordy w OpenSprawdzaczu. Reszta bez zmian.

Rules of reactivation Reaktywacja jest możliwa, o ile istnieje pewność, że skrzynka zaginęła
Read more about reactivation of geocaches here
OpenChecker
Deze cache eigenaar geeft je de kans om de eindcoördinaten te controleren. Doe dit voordat je gaat zoeken!
Statistieken: Pogingen: 54 keer, Hits: 10 keer.
Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Logs: Gevonden 13x Niet gevonden 0x Opmerking 2x Alle logs