Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Kapitulacja - OP8JWS
Śladami Powstańczego Żoliborza /
Właściciel: Fotoimpresje
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 97 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 01-08-2017
Data utworzenia: 04-11-2016
Data opublikowania: 01-08-2017
Ostatnio zmodyfikowano: 21-12-2018
29x znaleziona
1x nieznaleziona
8 komentarze
watchers 6 obserwatorów
223 odwiedzających
24 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
17 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: atena.pl, Błękitna Team, Brym, Dombie, dzejbi, Hr. Jan Usz, iwonia1999, keram58, lolek86, Majonez299, MiMPy+KBSJ, p_nowik, PaaaP, PrincePolo, stasiekm, szubaada, Werrona
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna w określonych godzinach lub płatna  Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  GeoHotel  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Znajdujemy się przez Fortem Sokolnickiego,  Od 1 września 1944 r. działał tu przeniesiony z budynku przy ul. Czarnieckiego 49 szpital oznaczony numerem 104. Umieszczono w nim około 400 rannych, których z czasem przybywało. W końcu miesiąca liczba rannych przekraczała 600 osób. Był to jeden z ostatnich punktów kontrolowanych po południu 30 września przez powstańców. Dwa dni wcześniej siły niemieckie przystąpiły do planowania operacji zdławienia oporu polskiego na Żoliborzu i w jego okolicach. Wydzielona w tym celu Grupa Taktyczna dowodzona przez gen. por. Hansa Källnera składała z frontowej 19 Dywizji Pancernej i podporządkowanych jej sił Grupy Korpuśnej gen. SS i Policji Ericha von dem Bacha, który pacyfikował powstanie. Całość sił skierowanych do zdobycia Żoliborza liczyła 16 tys. żołnierzy wspartych około 130 czołgami i działami pancernymi, artylerią i lotnictwem. Siły 8 Dywizji Piechoty AK dowodzonej przez ppłk. Mieczysława Niedzielskiego pseudonim „Żywiciel” liczył wówczas 164 oficerów, 187 podchorążych, 359 podoficerów oraz 1555 szeregowych. W Wojskowej Służbie Kobiet służyło zaś 537 kobiet. Dzięki sowieckim zrzutom materiałowym siły te były wystarczająco dobrze uzbrojone w broń ręczną, nie posiadały jedynie broni pancernej. Walki o zdobycie Żoliborza rozpoczęły się rankiem 29 września. Do końca tego dnia siły powstańcze zostały zepchnięte w rejon placu Wilsona i dolnego Żoliborza. W nocy z 29 na 30 września dowództwo żoliborskie podjęło decyzję o przebiciu się następnego dnia do Wisły i przy współdziałaniu z 2 Dywizją Piechoty przeprowadzeniu przeprawy na prawy brzeg rzeki. Wskutek tego do wczesnych godzin rannych 30 września oddziały powstańcze przeszły w rejon ograniczony ulicami: Mickiewicza, Bohomolca, Promyka i Krasińskiego. Wskutek braku zapowiadanego współdziałania uderzenie na wał wiślany nie powiodło się. Położenie taktyczne sił ppłk. „Żywiciela” stało się wówczas beznadziejne. W tym czasie, z upoważnienia gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora”, dwuosobowa delegacja z płk. Karolem Ziemskim „Wachnowskim” i por. Jerzym Kamińskim „Ściborem” podjęła rozmowy z gen. SS i Policji Erichem von dem Bachem o kapitulacji Żoliborza. Po wstrzymaniu wymiany ognia, około godz. 17.50 obaj oficerowie przeszli na stronę polską i poinformowali ciężko rannego ppłk. „Żywiciela” o sytuacji operacyjnej oraz podjętych rozmowach. Dowódca obrony Żoliborza podjął wówczas jedyną słuszną w tych warunkach decyzję – nakazał ogłosić kapitulację i przygotować oddziały do złożenia broni od godz. 20.00 do godz. 22.00. Według meldunku gen. Bacha do Reichsfϋrera SS Heinricha Himmlera polski komendant Żoliborza skapitulował o godz. 19.40, a poddało się 60 oficerów, 1300 uzbrojonych powstańców, 130 uzbrojonych kobiet, 400 rannych powstańców.

3 października rozpoczęła się ewakuacja szpitala umieszczonego w Forcie Sokolnickiego. Ranni byli wywożeni do podwarszawskiego szpitala w Tworkach i do Pruszkowa.

_________________________________________________________________________________

 Logując znalezienie bardzo Was proszę o wpisanie kilku słów refleksji na temat tamtych wydarzeń i Ludzi biorących w nich udział do "Pamiętnika sanitariuszki"

Jeśli chcecie coś w torbie zostawić niech to będzie coś zwiazanego z tematem kesza i całej geo-ścieżki

Współrzędne zaprowadza Was przed wejście do Fortu Sokolnickiego. Wewnątrz kierujecie się do najbliższego wejścia po lewej stronie. Odnajdujecie następne wejście oznaczone 0.3.1 wchodzicie i po krótkiej rozmowie z Osobami tam pracującymi kesz jest Wasz. 

W niektórych keszach są literko-cyferki, nie zapomnij ich sobie zapisać.

O haśle czytaj w dodatkowym waypoincie. Haslo obowiazuje tylko na czas trwania wystawy której mam nadzieję poświęcicie więcej czasu niż potrzeba go na wykonanie zadania.

Gdyby Pracownicy nie wiedzieli o keszu proszę poprosić o kontakt z Panią Patrycję lub Panem Markiem Którym tu bardzo serdecznie dziękuję za życzliwe podejście do sprawy i chęć wzięcia udziału w naszej grze.

Godziny otwarcia: pn – pt: 11.00 – 21.00, sob- nd : 10.00 ? 21.00

Ważne

W Soboty po godzinie 15:00 obiekt może ale nie musi być niedostępny. Weźcie to pod uwagę wybierając się po skrzynkę.

__________________________________________________________________________________________________________________

Ludzie. czytajcie dokładnie opis. Panią Patrycję albo Pana Marka szukajcie TYLKO W OSTATECZNOŚCI. Tylko wtedy gdyby Pracownicy nie wiedzieli o keszu. 

Dodatkowe waypointy
Symbol Typ Współrzędne Opis
Punkt wirtualny --- Ile tablic dotyczących Powstania wisi na ogrodzeniu parku.
tablice zniknęły a wraz z nimi i hasło :)
Obrazki/zdjęcia
Certy