Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Próba opanowania Cytadeli - OP8JWR
Śladami Powstańczego Żoliborza / Zgrupowanie "Żaglowiec"
Eigenaar: Fotoimpresje
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 98 meter NAP
 Provincie: Polen > mazowieckie
Cache soort: Puzzel Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Tijd: 0:08 h    Lengte: 0.79 km
Geplaatst op: 16-11-2016
Gemaakt op: 04-11-2016
Gepubliceerd op: 16-11-2016
Laatste verandering: 18-02-2018
38x Gevonden
2x Niet gevonden
2 Opmerkingen
watchers 4 Volgers
254 x Bekeken
34 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
5 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: dzejbi, keram58, lolek86, Paprotek1, PrincePolo
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  Take special equipment  One-minute cache  Take something to write  Nature  Monumental place  Wachtwoord nodig om te loggen! 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Doszliście do jednego z bloków przy ul. Dymińskiej. Nieopodal możemy zobaczyć Cytadelę. To stąd 1 sierpnia 1944 roku do ataku na stanowiska niemieckie w twierdzy wyruszyli żołnierze żoliborskiego Zgrupowania „Żaglowiec”. Mimo że atak na Cytadelę był przeprowadzony znacznie mniejszymi siłami niż przewidywano, mimo że ograniczono go w zasadzie do głównej bramy, to bardzo niewiele dzieliło wówczas powstańców od zwycięstwa.

Stan załogi niemieckiej 1 sierpnia wynosił bowiem od 300 do 400 osób zdolnych do noszenia broni. Najsilniej były obsadzone bramy wjazdowe żoliborska i nowomiejska. Do ich obrony wyznaczono łącznie około 60 żołnierzy. Pozostała cześć załogi zajmowała stanowiska wewnątrz twierdzy oraz na jej murach. Wskutek zablokowania ruchu w całej dzielnicy przez Niemców na podstawy wyjściowe do ataku na Cytadelę stawiło się zaledwie połowa tych, którzy byli przewidziani do ataku. W związku z tym podporucznik Stefan Szuba pseudonim „Leszcz” nakazał zaatakowanie twierdzy tylko w jednym miejscu przy wsparciu ciężkich karabinów maszynowych plutonu 202 rozlokowanego na górnych piętrach domów przy ul. Dymińskiej.

Pierwszy atak o godz. 17.00, 1 sierpnia 1944 roku załamał się w ogniu niemieckiej broni maszynowej. Jedyne powodzenie przyniósł ostrzał prowadzony przez sierżanta Władysława Mańkowskiego pseudonim „Żak”, który przy pomocy zrzutowego brytyjskiego granatnika przeciwpancernego zniszczył stanowisko wartownicze nad bramą oraz jedno z gniazd ciężkiego karabinu maszynowego na wałach Cytadeli. To też dało powstańcom nadzieję, by ponownie zaatakować. Gdy powstańcy ponownie szykowali się do ataku, obok nich przemknął niemiecki samochód ciężarowy i po otwarciu bramy wjechał do wnętrza twierdzy. Kilkadziesiąt sekund później pojawił się drugi pojazd. Gdy Niemcy ponownie zaczęli otwierać bramę, zaatakowali powstańcy. Odległość była jednak zbyt duża, by zaskoczyć Niemców. Gdy tylko żołnierze „Żaglowca” pojawili się kilkadziesiąt metrów od bramy ich oczom ukazało się wytaczane przez Niemców szybkostrzelne działko przeciwlotnicze, które natychmiast otworzyło ogień. Dalszy ruch w kierunku Cytadeli był wykluczony. Natarcie ponownie się załamało.

Niepowodzeniem zakończyły się również ataki na pobliski most i Fort Traugutta oraz na większość obiektów niemieckich rozmieszczonych na terenie całego II Obwodu.

____________________________________________________________________________________________________________

 

Aby obliczyć współrzędne do finału i zdobyć hasło do zalogowania znalezienia potrzebny będzie Wam sprzęt z zainstalowanym czytnikiem QR-Kodów. 

Finał obliczamy w/g wzoru

N 52º15.B(C+D)(B-C)  E 20º59.B(C+D+A-B)(D+A)

QR-Kody umieściłem w trzech miejscach. Dwa tam gdzie nie dotyczy, jeden tuż koło Jacka. Ten jest najbliżej miejsca z którego potrzebne jest hasło. Hasło wpisujemy DOKŁADNIE tak jak jest na tablicy.

Literko-cyferka w logbooku może się jeszcze przydać

Powodzenia.

OpenChecker
Deze cache eigenaar geeft je de kans om de eindcoördinaten te controleren. Doe dit voordat je gaat zoeken!
Statistieken: Pogingen: 35 keer, Hits: 16 keer.
Extra waypoints
WP nummer Symbool Soort Coördinaten Beschrijving
1 Virtueel punt --- Odszukaj rok i zamień na ABCD
2 Eindlocatie --- Zrób to dyskretnie.
Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien