Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Mury Wroc Love - OP8JM3
Spacer śladami murów miejskich miasta Wrocław
Owner: j_janus
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 113 m. ASL.
 Region: Poland > dolnośląskie
Cache type: Other type
Size: Small
Status: Ready for Search
Time required: 1:00 h    Distance to travel: 2.70 km
Date hidden: 29-02-2016
Date created: 09-10-2016
Date published: 09-10-2016
Last modification: 11-10-2021
44x Found
0x Not found
1 notes
watchers 1 watchers
167 visitors
35 x rated
Rated as: Excellent
20 x recommended
This cache is recommended by: Barciej33, fixama, gura, Iksnigo, Kanguros, Kopytkowa, krogulec, lupi, mimex, mixen6, Opona Tramwajowa, p_nowik, Palua, plus_Amelka, Pozieduwac, reddox, sebastianj, viajero71, Wesker, xlud
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  Take special equipment  Cartridge   Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Spacer śladami murów miejskich miasta Wrocław

Mury miejskie Wrocławia

 

Opis fortyfikacji miejskich Wrocławia

Do czasów pierwszej lokacji miasta miasto nie było ufortyfikowane. Po najeździe mongolskim w 1241 wykopano pierwszą fosę i rozpoczęto budowę murów w okolicy ulicy Kazimierza Wielkiego i wpuszczono w nią wodę z rzeki Oławy. Z tego czasu znane są bramy miasta: Mikołajska i Ruska na zachodzie, Świdnicka na południu, Oławska na południowym wschodzie, Ceglarska na wschodzie i Piastowska na północnym wschodzie. Po znacznym rozroście miasta przekopano kolejną fosę (kształt zbliżony do obecnej fosy miejskiej) i wzniesiono kolejny pierścień murów. Poza murami pozostało Nowe Miasto (rejon obecnej Panoramy Racławickiej), chroniony jedynie wałem ziemnym. Poprzednio wymienione bramy stanowiły teraz pierścień wewnętrznych bram, dla których dobudowano bramy w murze zewnętrznym. Od północy, od strony Odry dobudowano kilka furt. W XIV wieku ufortyfikowano teren przed południową Bramą Świdnicką a wiek później wybudowano 8 bastei przystosowanych do broni palnej. Średniowieczne fortyfikacje miejskie należały do najsilniejszych w tej części Europy.

Przez kolejne 100 lat przebudowywano i umacniano bramy miejskie, wybudowano 6 bastionów, poszerzono fosy i uregulowano rzekę Oławę na terenie miasta. Utworzono przyczółki, raweliny oraz ufortyfikowano wyspy: Mieszczańską, Młyńską i Tumską. Podczas wznoszenia fortyfikacji powstały też budynki o charakterze obronnym (np. Arsenał).

Po zdobyciu Wrocławia przez wojska pruskie miasto zamieniono w twierdzę. Prowadzono zatem rozległe ziemne prace fortyfikacyjne (do roku 1783). W obwód obwarowań włączono Kępę Mieszczańską, prawy brzeg Odry, Ostrów Tumski, Całość przypominała obecne fortyfikacje Twierdzy Kłodzkiej.

W roku 1807 miasto zostało zdobyte przez Francuzów i na rozkaz brata Napoleona Bonaparte mury miejskie zostały w znacznej mierze rozebrane, z czym za bardzo się nie spieszono, rozbiórka trwała w latach 1807 - 1890.

W latach 1890 - 1914 powstała nowoczesna Twierdza Wrocław - była twierdzą pierścieniową typu lekkiego. W promieniu 4 - 5 km od miasta umieszczono 19 schronów piechoty stanowiących zalążki fortów, System uzupełnił wał obwodnicy kolejowej wyposażony w stanowiska dział. Łącznie podwójny pierścień schronów i fortów zawierał 41 obiektów, wał kolejowy oraz kanał Odry wraz z 12 zaporami na rzece Ślęży i Widawie.

Zachęcam do wędrówki w miejsca , gdzie znajdował się pierwszy nowożytny pas murów miejskich. Z całego systemu niewiele już dotrwało do naszych czasów, jednak warto poznać jego historię

 

Link do scenariusza - (nowy)


zawiera polską i angielską wersję językową.

Długość trasy to ponad 2 700 metrów, chyba, że za karę trafisz do więzienia, to więcej. Kesz finałowy to mały pojemnik, zawierający logbook, ołówek,  Proszę o dyskrecję w czasie podejmowania finału. Spoiler finału wyświetli się po zobaczeniu Certyfikatu Zdobywcy.

Miłej zabawy!

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Log entries: Found 44x Not found 0x Note 1x All entries Show deletions