Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
SCHWARZ, LODY I BYCZY DWOREK - OP8JG4
Owner: AzotPL
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 297 m. ASL.
 Region: Poland > podkarpackie
Cache type: Traditional
Size: Regular
Status: Ready for Search
Date hidden: 25-09-2016
Date created: 28-09-2016
Date published: 28-09-2016
Last modification: 07-10-2016
17x Found
0x Not found
1 notes
watchers 2 watchers
53 visitors
10 x rated
Rated as: Good
2 x recommended
This cache is recommended by: haudek, Volfram
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Pierwszy raz w to miejsce trafiliśmy dopiero gdzieś w 2008 roku. Szukaliśmy miejsca na biwak nad rzeką płynącą nieopodal i najpierw zobaczyliśmy park… to on zaprowadził nas do dworku. Środek lata, eksplozja zieleni i wśród tej zieleni ukazał się dworek. Co tu dużo mówić… zakochaliśmy się w nim od pierwszego wejrzenia. Wtedy, szukając o nim informacji w Internecie nie mogłem na nic trafić, na żadną historię i żaden ślad. Udało się to dopiero po kilku latach. Ale informacje o nim znajdujące się na wikipedii i paru innych stronach nie czarują tak jak artykuł Pani Maryli Pałasz w Tygodniku Sanockim z 9 maja 2014, do którego w całości was odsyłam, bo zbyt długo trwałoby, gdybym chciał przekazać Wam to osobiście.

Przytoczę tylko najważniejsze fakty. Dwór jest położony w zespole dworsko-pałacowym, wpisany do rejestru zabytków. W zachowanych pozostałościach parku wokół budynku dworskiego rosną topole, jesiony, dęby szypułkowe. Do dworu wiedzie aleja drzew. Wybudowany jest w stylu architektury uzdrowiskowej, murowany i otynkowany. W północno-wschodnim narożniku budynku jest usytuowany przepiękny drewniany taras zwieńczony wieżyczką. I to jest najpiękniejszy element tego budynku. Na przełomie XIX/XX wieku Bykowce należały do rodziny Tarnawieckich. Po śmierci Aleksandra Tarnawieckiego (1898) majątek objęła jego żona Stanisława, która pozostawała właścicielką Bykowiec jeszcze w latach dwudziestych XX wieku. Stanisława była córką Rudolfa Schwarza (1834-1899, kupca i muzyka pochodzenia niemieckiego, dyrektora Galicyjskiego Towarzystwa Muzycznego i Konserwatorium Lwowskiego) i Ludmiły z domu Zawilskiej; miała dwie siostry: Marię (po mężu Gedl) i Ludmiłę (śpiewaczka znana jako Lody Palasara). To jej zawdzięczamy, że na początku XX wieku zbudowano budynek dworski na fundamentach poprzedniego dworku (najprawdopodobniej z XVIII wieku). Stanisława działała społecznie. Była przewodniczącą komitetu organizacyjnego wystawę pszczelniczo-ogrodniczą wraz z wystawią drobiu i królików w 1905. Należała do Towarzystwa Pszczelniczo-Ogrodniczego w Sanoku. 24 listopada 1905 została wybrana do zarządu kółek rolniczych powiatu sanockiego. Przekazała areał na rzecz Towarzystwa Szkoły Ludowej z przeznaczeniem na powstanie szkoły uczącej w języku polskim, która została wybudowana w 1912. Należała do Towarzystwa Upiększania Miasta Sanoka. W 1911 podarowała kilkadziesiąt krzewów ozdobnych, które zasadzono w części im. Fryderyka Szopena parku miejskiego w Sanoku. Podczas wojny została wybrana przewodniczącą założonej 5 marca 1916 Ligi Kobiet Naczelnego Komitetu Narodowego (powstałego przy Powiatowym Komitecie Narodowym w Sanoku), działającą społecznie, głównie na rzecz opieki nad rannymi legionistami oraz rodzinami. W czasie wojny założyła w Sanoku herbaciarnię. Po śmierci Stanisławy w 1923 własność dworu objęła jej siostra Ludmiła, który zbyła majątek na rzecz rodziny Płanetów. Przed 1930 właścicielką dworu była Zdzisława Tarnowiecka. W1939 do dworu w Bykowcach był przypisany Eugeniusz Nowak. Po II wojnie światowej został częściowo rozebrany a w 1976 poddany remontowi. W latach 80. XX wieku w pomieszczeniach dworu stworzono należące do PGR przedszkole. Ponadto działała w nim kawiarnia. Na początku XXI wieku dwór pozostał bez właściciela, a pełnienie zarządu nad budynkiem podjął Agencja Nieruchomości Rolnych, Oddział Terenowy w Rzeszowie. Od 2012 dwór jest dzierżawiony w terminie dwunastu lat do 2015. 

Niestety nie wiem jaki status własności dworku jest w tej chwili. Wstępu jak na razie nie zabrania nikt i z zewnątrz można go w całości obejrzeć. Jeśli traficie tam teraz to proszę wróćcie w lecie a gwarantuję, że zakochacie się tak jak my. Kaskady zieleni kryją bowiem wtedy pewne niedoskonałości i ślady zniszczeń, które niestety ciągle czyni nieubłagany czas. Nie ukrywam, że z niepokojem czekam, czy niebawem nie spotka dworku to, co wielu innych tego typu zabytków: pojawi się prywatny właściciel, ogrodzi wszystko ohydną siatką z wielką tablicą WSTĘP WZBRONIONY i pozwoli aby dworek rozsypał się i odszedł w zapomnienie. Nie czekajcie więc i spieszcie się oglądać te cudowne skarby, bo z nimi jest często jak z ludźmi: tak szybko odchodzą…

 Dla zainteresowanych: 

Maryla Pałasz. Dworskie powidoki, „Tygodni Sanocki” s. 10, Nr 19 (1168) z 19 maja 2014 roku http://tygodniksanocki.eu/archiwum/2014/nr19.pdf 

Jolanta Ziobro. Stoi i czeka na rozstrzygnięcia. „Tygodnik Sanocki”, s. 4, Nr 19 (1118) z 17 maja 2013, http://tygodniksanocki.eu/archiwum/2013/nr19.pdf

 

Kesz ukryty prawie tradycyjnie (kto znajdzie ten zrozumie), pojemnik wielkość ok. 1,0 l. Zawartość: logbook, ołówek, strugawka, kilkanaście skarbeńków na wymianę:)Prosimy o dokładne i w miarę delikatne odkładanie maskowania. 

askafarbowana liczymy na Ciebie :) 

Kesz jest dwusystemowy

Spojler wskazuje miejsce ukrycia skarbów:)

Pictures
spojler
taras
Log entries: Found 17x Not found 0x Note 1x All entries Show deletions