Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Majdan - OP8JFN
Майдан Незалежності
Owner: freney
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 165 m. ASL.
 Region: ? > ?
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 17-09-2016
Date created: 26-09-2016
Date published: 26-09-2016
Last modification: 28-09-2016
36x Found
3x Not found
1 notes
watchers 3 watchers
82 visitors
29 x rated
Rated as: Good
2 x recommended
This cache is recommended by: Tisia, Whatever
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet  Monumental place  Access only by walk 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Majdan

 

 

     Majdan Nezałeżnosti (po ukraińsku Майдан Незалежності) czyli Plac Niepodległości w Kijowie to główny plac w stolicy Ukrainy, Kijowie. Odbywają się tu ważne uroczystości państwowe i imprezy kulturalne. Na placu stoi kilka pomników oraz kolumna ze słowiańskim bóstwem Berehynią symbolizującym niezależność Ukrainy i upamiętniającym uzyskanie niepodległości. Plac jest obecnie bardzo dobrze znany w Europie i na świecie dzięki wydarzeniom z przełomu lat 2013/2014.

     Od listopada 2013 na placu miały miejsce protesty będące skutkiem niepodpisania umowy stowarzyszeniowej oraz umowy o pogłębieniu i wszechstronności wolnego handlu z Unią Europejską. Protesty zostały nazwane Euromajdan (ukr. Євромайдан).

     Rozpoczęły się one 21 listopada 2013 demonstracją przeciwko odłożeniu przez prezydenta Wiktora Janukowycza podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Opozycja zażądała usunięcia prezydenta. Wraz z rozwojem sytuacji postawy manifestantów radykalizowały się, zyskiwały na popularności postulaty usunięcia prezydenta oraz generalnej odmiany sytuacji w państwie. Sam ruch przekształcił się w ogólnonarodową rewolucję.

     Brutalne rozpędzenie protestów 30 listopada 2013 przez jednostki specjalne policji (Berkut) wywołało falę oburzenia i doprowadziło do umasowienia ruchu. Protesty rozlały się po całym kraju, a centralny plac Kijowa – plac Niepodległości, przekształcił się w miejsce permanentnych wieców protestacyjnych i został ochrzczony Euromajdanem. Apogeum protestów nastąpiło 1 grudnia 2013, gdy liczba protestujących w Kijowie dochodziła do 800 tysięcy, potem ustabilizowała się w granicach 50–200 tysięcy demonstrantów w czasie zorganizowanych manifestacji. W zachodniej części kraju doszło do zajęcia budynków administracji rządowej i samorządowej przez protestujących, podobne próby na wschodzie powiodły się w ograniczonym stopniu.

     Uliczne walki z 18–20 lutego 2014 kosztowały życie i zdrowie kilkuset osób i stały się punktem zwrotnym w rozwoju sytuacji. Wiktor Janukowycz pod naciskiem opinii zachodniej, a także fali wzburzenia w kraju zdecydował się przywrócić konstytucję z 2004 roku i doprowadzić do wcześniejszych wyborów. 21 lutego milicja została usunięta z ulic Kijowa a Janukowycz opuścił stolicę. 22 lutego parlament usunął go z urzędu. Przez samych Ukraińców i światowe media wydarzenia zapoczątkowane w listopadzie 2013 roku nazywane są Euromajdanem.

O keszu:

Magnetico na kordach, trzeba dobrze wymacać.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
1
2
3
Spoiler
Log entries: Found 36x Not found 3x Note 1x Picture 1x All entries Gallery