Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Platforma widokowa 09 - OP8JCY
Skrzynka umieszczona przy platformie widokowej lotniska. Miejsce łatwo dostępne.
Właściciel: wojtus11
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 291 m n.p.m.
 Województwo: Polska > śląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 27-09-2016
Data utworzenia: 22-09-2016
Data opublikowania: 22-09-2016
Ostatnio zmodyfikowano: 06-02-2019
68x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 4 obserwatorów
113 odwiedzających
48 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: skalpelx
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.

Zjawisko planespottingu

Podobno przyszło z Wielkiej Brytanii, gdzie wyewoluowało z trainspottingu. Pod płotami polskich lotnisk zaczęły pojawiać się grupki ludzi w przeróżnym wieku oglądające i fotografujące latające maszyny. Na początku zwalczani i traktowani jak zagrożenie, z czasem zostali zaakceptowani a nawet mają swój wkład w bezpieczeństwo lotniska. Spotterzy mają dziś swoje stowarzyszenia, wystawy zdjęć, organizują wyjazdy na inne lotniska i pokazy lotnicze.

Lotnisko Katowice-Pyrzowice dość wcześnie podjęło współpracę z lokalnymi spotterami. Regularnie organizowane są "Dni Spottera", gdzie mają możliwość wejścia na teren portu lotniczego, robienia tam zdjęć i poznania pracy lotniska od kuchni. Są również zapraszani na szczególne wydarzenia w życiu lotniska czy wizyty rzadkich maszyn.

Nie trzeba być jednak zadeklarowanym spotterem. Dla wiele oglądanie samolotów jest po prostu miłym dodatkiem do spaceru czy wycieczki rowerowej. Albo szukania skrzynek.

Platformy widokowe

Niewiele lotnisk na świecie postanowiło pójść aż tak daleko: zbudować i udostępnić specjalne platformy widokowe, dzięki którym można wygodnie obserwować pracę lotniska i robić zdjęcia bez przeszkadzającego ogrodzenia. W 2015 roku przy Katowice Airport powstały dwie, oznaczone 09 i 27. Te oznaczenia pochodzą od oznaczeń leżących w pobliżu progów drogi startowej, które to z kolei wynikają z kierunków magnetycznych pasa: 086 i 266 stopni.

Platforma widokowa 09

Znajdujesz się na platformie 09, po zachodniej stronie lotniska. Jest ona położona szczególnie, bo niemal idealnie w osi pasa. Samoloty startujące na kierunku 27 przelecą ci nad głową, a lądującym na 09 będziesz mógł policzyć nity. Kierunki startów i lądowań zależą od wielu czynników, przede wszystkim wiatru i widzialności.

Platforma jest bardzo łatwo dostępna, znajduje się przy publicznej drodze. Przy samej platformie jest duży gruntowy plac, gdzie można zaparkować samochód. Jadąc z południa mijamy platformę po lewej, ok. 150m dalej skręcamy w lewo w ul. Boczną i po chwili w lewo wjazd pod platformę. W pobliżu jest budowana autostrada A1, więc mogą pojawiać się tymczasowe utrudnienia w ruchu.

Skrzynka

Skrzynka wielkości micro, zawiera ołówek i logbook. Miejsce jest dosyć popularne, zwłaszcza w weekendy i popołudniami, więc dyskretne podjęcie skrzynki może być wtedy trudne.

Skrzynka założona za zgodą i we współpracy z Katowice Airport.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Platforma