Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
HS00 - Głodówka ZHP - OP8HWU
Harcerski Szlak - Tu możesz odpocząć i podziwiać Tatry
Owner: Marcin M :)
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 1140 m. ASL.
 Region: Poland > małopolskie
Cache type: Traditional
Size: Large
Status: Ready for Search
Date hidden: 16-08-2016
Date created: 22-08-2016
Date published: 22-08-2016
Last modification: 24-02-2017
44x Found
2x Not found
2 notes
watchers 4 watchers
116 visitors
23 x rated
Rated as: Excellent
12 x recommended
This cache is recommended by: 1 TDH SOKOŁY/1TDSH RAROGI, Anhedonia & Mania_Szukania, bacza, Barty, crosman04, ELF-HUNTER, Hubsik, Joutseny, konto_usuniete_18.02.2019, Marudek, pchełka19, twasko
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Periodical/Paid  Go geocaching with children  Bike  One-minute cache 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

 

Od lat trzydziestych...

Współczesny ośrodek szkoleniowo-wypoczynkowy ZHP zbudowano na początku lat trzydziestych jako schronisko, staraniem i pod patronatem Towarzystwa Przyjaciół Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
W tej formie uczczono pamięć profesora Akademii, znanego artysty, architekta, grafika, wielkiego miłośnika gór i znawcy stylów góralskich w architekturze i sztuce - Karola Stryjeńskiego. Tu, gdzie organizował plenerowe zdjęcia ze studentami, skąd wyruszały liczne górskie wyprawy, powstał obiekt noszący jego imię.

W 1935 roku Towarzystwo Przyjaciół Akademii Sztuk Pięknych przekazało schronisko w darze Związkowi Harcerstwa Polskiego. Był to czas, kiedy funkcję Przewodniczącego ZHP pełnił ówczesny wojewoda śląski, MICHAŁ GRAŻYNSKI. Harcerstwo wykorzystywało schronisko na szkolenia, kursy, spotkania instruktorskie, jako bazę dla obozów wędrownych i wycieczek. Praktycznie takie same funkcje spełnia również dzisiaj, poszerzając zakres działania także na osoby i grupy spoza ZHP.

Stara Głodówka

W lutym 1938 roku budynek - wtedy jeszcze drewniany - spłonął doszczętnie. Zaraz po tym fakcie podjęto starania o odbudowę schroniska. Powstał Społeczny Komitet Odbudowy Schroniska pod patronatem żeńskiej chorągwi ZHP w Krakowie. Obiekt odbudowano ze składek społecznych oraz zaciągniętej przez ZHP pożyczki
w ówczesnym Powszechnym Zakładzie Ubezpieczeń Wzajemnych. Odbudowa,
a właściwie budowa nowego obiektu (według projektu znawcy góralszczyzny, inż. Antoniego Żukowskiego), zabrała niespełna półtora roku. Na Głodówce pojawił się obiekt murowany (dzisiejszy).

Murowana Głodówka

Uroczyste otwarcie planowano na 1 września 1939 roku. Wrześniowa tragedia zniweczyła te plany, a obiekt do końca okupacji był w administracji niemieckiej. Dlatego ocalał! Już w 1945 roku obiekt udało się przejąć na powrót w ręce Komendy Chorągwi Krakowskiej ZHP, a następnie - został przejęty przez Naczelnictwo ZHP.
W jego dyspozycji pozostawał do lat powstania ZMP i likwidacji naczelnictwa ZHP.

Współcześnie...

W 1957 roku, po kilku latach obecności ZMP w ośrodku, Głodówka powróciła do ZHP. Początkowo była administrowana przez Centralną Składnicę Harcerską, a następnie (do dzisiaj) - przez Główną Kwaterę ZHP.

Głodówka - dziś rozbudowana - służy harcerkom i harcerzom, instruktorom
i instruktorkom, młodzieży szkolnej i gościom prywatnym. Uczy, pozwala wypoczywać w ciszy otaczającego lasu, jest jednym z najpiękniejszych miejsc dla miłośników Tatr. Obecnie schronisko prowadzi własne akcje i całoroczny program, m.in. letnie kampanie CZYSTE TATRY, poświęcone czystości szlaków w Tatrach, przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju w grudniu, Ogólnopolski Rajd z okazji Dnia Turystyki, kolonie dla dzieci, obozy, turnusy świąteczne i inne.

Głodówka dziś

 źródło: http://glodowka.com.pl/


 

KESZ:

Aby zdobyć kesza musisz pojawić się w schronisku w godzinach kiedy jest otwarte.

Dla pierwszych osób certy, w keszu logbook, ołówek i trochę miejsca na geokrety.

 

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints