Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Pstrąże / Strachów - wyrzutnia rakiet - OP8H7Y
Właściciel: Lumen
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 155 m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 10-07-2016
Data utworzenia: 10-07-2016
Data opublikowania: 10-07-2016
Ostatnio zmodyfikowano: 10-07-2016
49x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 4 obserwatorów
143 odwiedzających
42 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
18 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: A walon, AER, bamba, barabara9299, Dawid2003, Hr. Jan Usz, mateuszAZL, mszasz, Nannette, Opona Tramwajowa, Rajki, rimmer27, Serengeti, uhuhu, Whatever, whynot, Y'Berion, yabay
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Skrzynka niebezpieczna  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Skrzynka niebezpieczna (ze względu na teren, na jakim ją założono) i WYŁĄCZNIE DLA DOROSŁYCH. Wchodzisz na teren i szukasz - na własną odpowiedzialność!

 

Pstrąże - Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1305 roku, kiedy wieś wchodziła w skład dóbr kliczkowskich. W 1865 roku zabudowa została zniszczona przez pożar. W 1901 roku rozpoczęto przebudowę wsi dla potrzeb armii niemieckiej. Powstały koszary dla wojska, stajnie, doprowadzono połączenie kolejowe z Leszna Górnego, wybudowano potężny betonowy most na Bobrze.
W 1945 Pstrąże zostało zajęte przez wojska radzieckie. Od tego czasu zniknęło z map. Miejscowość była niedostępna dla Polaków, część drogowa mostu została zniszczona, aby uniemożliwić przedostawanie się Polaków na teren obiektu. Od 1948 do 1951 stacjonowała tam 14. Brygada Artylerii Ciężkiej Wojska Polskiego.
Do 1992 roku miejscowość należała do Armii Radzieckiej, w 1994 r. miejscowość została podporządkowana polskiej administracji. Dziś Pstrąże jest miejscem ćwiczeń dla wojsk i popada w coraz większą ruinę. Jeszcze przed rokiem 1992 w mieście tętniło życie. Były tu szkoły, bloki mieszkalne, sklepy czy też domy oficerów.

Baza rakietowa -  była kiedyś odgrodzona od jednostki wojskowej dwoma kolczastymi płotami, z których wewnętrzny był pod napięciem. Na terenie bazy znajdowały się liczne bunkry wartownicze (kioski), całość maskowana dodatkowo przez wał porośnięty drzewami. W środku bazy 3 silosy rakietowe oraz dwa budynki dla obsługi. Przy każdym dwu wjazdowym silosie rampa wyładunkowo załadunkowa z dwoma podjazdami dla samochodów (łącznie 12 podjazdów). W silosach przechowywano zestawy rakietowe Łuna i Toczka z możliwością uzbrojenia ich w głowice jądrowe. Silosy mieściły około 3 takie wyrzutnie. Przy rampach znajdowały się dźwigi służące do wyciągania wyrzutni, które zostały ukradzione podobnie jak wrota do silosów. Silosy są zamaskowane lasem porastającym ich górną część. Dodatkowo ściany frontowe pomalowano w kolorach maskujących (drzewa). Przy górnej części ścian frontowych silosów znajdowały się pomieszczenia wartownicze z punktami strzelniczymi.

Kesz - znajduje się tuż przy wejściu do jednego z opisanych silosów. Mapki pomogą poruszać się po terenie. Jedno z możliwości zatrzymania auta (P) znajduje się na mapce pierwszej (tuż obok skrzynki OP8D51). Druga mapa pokazuje rozłożone na terenie bazy silosy rakietowe. Skrzynka w rozmiarze mikro/mała z maskowaniem. Przyjemnej exploracji!

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Mapka 1
Mapka 2
Gdzieś TU
Drzewko
Wpisy do logu: znaleziona 49x nieznaleziona 0x komentarz 1x Obrazki/zdjęcia 5x Wszystkie wpisy Galeria