Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Żółtym szlakiem #6 - OP8GE6
CD...... szlaku żółtego
Owner: Julo65
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 46 m. ASL.
 Region: Poland > pomorskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 29-05-2016
Date created: 28-05-2016
Date published: 29-05-2016
Last modification: 31-05-2016
27x Found
0x Not found
1 notes
watchers 0 watchers
28 visitors
18 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Nature 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

CD... Żółtym szlakiem" Dębnica Kaszubska - Gałęźnia Mała

W Dębnicy Kaszubskiej przekraczamy rzekę Skotawę kierując się przez lasy sosnowe do Krzyni (53,0 km -42,0 km). W Krzyni w 1925 r. wybudowano zaporę na Słupi o wysokości ok. 7m z jazem, w wyniku czego powstał zbiornik o powierzchni ok. 126 ha.

Funkcjonowały urządzenia do spławu drewna rzeka Słupia. Ze zbiornika prowadzi kanał doprowadzający wodę do elektrowni. W Krzyni na terenie dawnego dworu są liczne pomniki przyrody - dęby, lipy i tuja o obwodzie 2 m, a nad jeziorem, na stromej skarpie rośnie ponad trzystuletnia sosna "Księżna" mająca 380 cm w obwodzie, o wysokości 33 m. Przy elektrowni jest sosna z tzw. czarcią miotłą, efekt grzybowej choroby drzewa.

Wędrówka odbywa się zachodnim brzegiem zbiornika. Schodzimy na dno doliny. Przekraczamy Słupię (59,5 km - 35,5 km) w pobliżu kolejnego sztucznego zbiornika wodnego, który powstał w 1923 roku. Wykorzystany jest spadek wody z wysokości ok. 12 metrów. Znaki żółte wiodą przez tereny leśne do wsi Gałężnia Mała nad rzeką Słupią (65,0 km - 30,0 km).?
Gałężnia Mała - we wsi znajduje się kościółek z 1898 roku, zdziczały park podworski z okazałymi drzewami świerków, daglezji i buków oraz dwa dęby liczące kilkaset lat. Dębom tym nadano legendarne imiona: księcia pomorskiego Warcisława i szlachcianki Sydonii. Tu można podziwiać rzadko spotykany skrzyp olbrzymi.

Droga brukowana dochodzimy do kolejnej na Słupi elektrowni wodnej w Gałeźni Małej (66,0 km - 29,0 km). Uruchomiono ją 29 maja 1914 roku. W 1924r. kiedy uruchomiono ostatnią, piatą turbinę, elektrownia uzyskała moc 3.5 MW. W tych latach była to największa elektrownia na Pomorzu. Do budowy obiektu wykorzystano bardzo ciekawe rozwiązania, które zobaczyć można kierując się do wsi Niepoględzie. Budowa prowadzona była wieloetapowo. Wykonano zaporę na Słupi o długości 205 ni. poniżej ujścia Bytowej, co spowodowało spiętrzenie wody o 6 m i skierowanie wód rzeki Bytowej oraz Słupi do jez. Głębokiego (gł. ok. 30,0 m). Z jeziora woda popłynęła dwoma żelbetowymi rurociągami (287 m), a następnie otwartym kanałem (370 m). Poprzez syfon pod droga asfaltowa i strumykiem, wody skierowano dalej otwartym kanałem o długości 3685 m. Kanał kończy się komora dśnień, w której regulowana jest ilość wody dostarczanej do elektrowni. Następnie rurociągiem, pod powierzchnią terenu, woda dochodzi do dwóch stalowych rur, które widoczne są przy elektrowni. Ich długość wynosi 391 m. a średnica 1,9 m. To ostatni odcinek wędrówki wody na turbiny gdzie uzyskuje spadek 38,5 m. Stumetrowym kanałem woda dociera ponownie do naturalnego koryta rzeki Słupi. Będąc przy stalowych rurach, warto też skorzystać z krótkiej ścieżki przyrodniczej oznakowanej przez Park Krajobrazowy "Dolina Słupi".?

 

Kesz na kordach. Kojarzy się z maturą ;-). Uwaga na "tubylców" przy podejmowaniu. 

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Skotawa
pomocna ławeczka
Log entries: Found 27x Not found 0x Note 1x All entries