Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Willa Odilo Globocnika - OP8FYA
Willa generała SS, czyli najciemniej pod latarnią...
Właściciel: tsalarioth
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 190 m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubelskie
Typ skrzynki: Quiz
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Czas: 0:10 h    Długość trasy: 0.50 km
Data ukrycia: 06-05-2016
Data utworzenia: 05-05-2016
Data opublikowania: 06-05-2016
Ostatnio zmodyfikowano: 04-10-2021
31x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
70 odwiedzających
24 x oceniona
Oceniona jako: dobra
3 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Gmiter, Tris, unkas
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Zalecane szukanie nocą  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Przyczepiona magnesem  Miejsce historyczne  Potrzebne hasło do logu! 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Przy ulicy Bocznej Lubomelskiej 4/6 stoi budynek, który jest nieco zagubiony pomiędzy otaczającymi go domami. Z bliska nie rzuca się jakoś bardzo w oczy. Może jakiś przechodzień idący od Wieniawskiej ul. Leszczyńskiego w dół zwróci uwagę na to, że dom ten troszkę odstaje od reszty.

Ale raczej mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak ważnym świadkiem historii jest ten budynek.  Zbudowany w latach 30tych dom składał się z dwóch niezależnych od siebie części. Pierwsza należała do współwłaściciela największej apteki w Lublinie, mieszczącej się w dzisiejszym hotelu Europa - Gustawa Haberlau. Druga część domu do jego zięcia i córki - Witolda (również farmaceuty) i Ireny Łobarzewskich. Architektem willi był Tadeusz Witkowski "odpowiedzialny" za wiele modernistycznych budynków w Lublinie, które do chwili obecnej mogą być wspaniałą wizytówką naszego miasta. 

Aptekarska rodzina zamieszkała w domu na dwa lata przed  wybuchem II wojny światowej. Długo jednak nie nacieszyła się willą: Hitlerowcy utworzyli niemiecką dzielnicę pomiędzy dzisiejszymi ulicami: Spokojną, Leszczyńskiego oraz Czechowską. Dla Polaków była niedostępna.

Do willi wprowadził się Odilo Globocnik - zbrodniarz wojenny, funkcjonariusz niemieckich hitlerowskich organizacji NSDAP i SS, dowódca SS i policji na Dystrykt Lublin Generalnego Gubernatorstwa, SS-Gruppenführer und Generalleutnant der Polizei / Staatssekretär / Gauleiter a.D.

Biografię tego przyjemniaczka w wersji skróconej można znaleźć tutaj, w wersji nieco rozbudowanej- tutaj. Dość powiedzieć, że był odpowiedzialny z budowę co najmniej trzech obozów zagłady:  Bełżca, Sobiboru i Treblinki, a także Majdanka (który jednak był głównie obozem koncentracyjnym).  Był odpowiedzialny także za szeroko zakrojoną akcję likwidacji polskiej inteligencji (Akcja A-B), a od lata 1941 r. zgodnie z rozkazem Himmlera został mianowany "pełnomocnikiem dla zorganizowania placówek SS i policji na nowych obszarach wschodnich", które miały spełnić funkcję "osiedli całych rodzin funkcjonariuszy SS i policji".

Globocnik był ogarnięty wizją kolonizacji Lubelszczyzny ze względu na urodzajne gleby.  Dystrykt lubelski miał stać się wielkim obszarem osiedleńczym, na który zostaną sprowadzeni Niemcy mieszkający do tej pory w Bułgarii, Besarabii oraz Jugosławii.

W maju 1945 Globocnik, aresztowany na terenie austriackiej Karyntii przez Brytyjczyków, popełnił samobójstwo.

Pomimo iż po wojnie willa stała się łupem szabrowników, ocalało łóżko Globocnika, jego szafa i  karnisz. Szczegółowy reportaż z wizyty w tej willi znajdziecie tutaj.

 W trakcie II wojny światowej, w willi przy Bocznej Lubomelskiej 4/6 nocował m.in. Heinrich Himmler. Po opuszczeniu Lublina przez Niemców willa z Bocznej Lubomelskiej nie od razu wróciła w ręce aptekarskiej rodziny.

Wcześniej zdążyła zapisać się jeszcze w historii polskiej kinematografii. To właśnie w Lublinie powstał pierwszy powojenny film. Wytwórnia filmowa wprowadziła się do willi Globocnika. Warunki do tego typu działalności nie były wcale kiepskie - ciemne piwnice doskonale nadawały się do wywoływania negatywów. Po wyjeździe z Lublina filmowców (wśród których był Aleksander Ford, późniejszy reżyser "Krzyżaków") w willi urządzono kasyno oficerskie. Rodzina aptekarzy cały czas próbowała jednak znów zamieszkać w odebranym im domu. Rozwiązanie znalazł Witold Łobarzewski. Wymyślił, że to idealne miejsce na wytwórnię leków, a ponieważ tych po wojnie brakowało, do tego pomysłu udało im się przekonać władze.
I tak właśnie rodziła się Polfa Lublin, producent sprzętu i materiałów medycznych. 

Obecnie willa należy ciągle do rodziny aptekarzy, mieści się tam też palarnia kawy. O ile się orientuję, pomieszczenie dla klientów palarni to dawny salon Globocnika.

 


 

Jednak historia tego kesza jest także związana z Polskim Państwem Podziemnym. Jak to mówią najciemniej jest pod latarnią ;-)

Przy okazji kesza chciałbym zaprowadzić Was w dwa miejsca: pod nieistniejący już dzisiaj adres Leszczyńskiego 1, gdzie mieściła się redakcja jednego z pierwszych konspiracyjnych pism: "Biuletynu Polskiego" (październik 39 - kwiecień 40). Redaktorem Naczelnym był Stefan Skoczylas.

Obecnie w tym miejscu jest puste pole, ale dzięki temu można obserwować willę Globocnika w całej okazałości.

 

Drugi adres to Leszczyńskiego 16, gdzie pod koniec października 1939 w mieszkaniu Tadeusza Kozłowskiego odbyła się pierwsza odprawa Chorągwi Lubelskiej Szarych Szeregów.

 

A żeby zachęcić Was do zobaczenia tych dwóch miejsc, do zaliczenia kesza potrzebne będzie hasło, ale o tym poniżej ;-)


 

Kesz to tutka po pluszu, ukryta na kordach (+/- 3.5 m). W razie czego spojler albo/i podpowiedź pomogą.

Uwaga #1: W pobliżu Sąd Rejonowy oraz budynki Uniwersytetu Przyrodniczego, nie mówiąc już o domach prywatnych i domu noclegowym KULu. Ogólnie - dużo ludzi w ciągu dnia.

Szczególnie denerwujący jest portier w sądzie, który chyba całe dnie spędza na papierosie przed budynkiem.

Proszę o  zastosowanie starej keszerskiej zasady ZERO:

Z- znajdujemy i zabieramy  

E- ewakuujemy się z dala od miejscówki  (najlepiej w stronę ul. Leszczyńskiego)

R- radujemy się , wpisujemy nicka  

O- odkładamy na miejsce

ZERO śladów, podejrzeń i dziwnych ruchów. Powinno to przedłużyć żywotność kesza.

 


 

Do kesza potrzebne będzie hasło! Jak je zdobyć?

Po dokonaniu wpisu, przejdź ul. Leszczyńskiego w dół. Po drodze miniesz kamienicę Leszczyńskiego 16, gdzie tworzono Szare Szeregi w Lublinie. Dojdź aż do kamienicy Leszczyńskiego 26.

Znajdź wielką czerwoną strzałkę z napisem "ubezpieczenia". Wskazuje ona na reper (gwóźdź mierniczy) z 1919. Taki mały smaczek urbanistyczny. Nad reperem ktoś na murze napisał "Hello (imię)". I właśnie to imię, pisane małymi literami jest hasłem do zaliczenia kesza.

PS. Kamienicy przy Leszczyńskiego 26 warto się przyjrzeć dokładniej, jeśli chcesz zaliczyć kesza OP8FQA: Wieniawski Magistrat ;)

 


 

 

 

Dodatkowe waypointy
Etap Symbol Typ Współrzędne Opis
Interesujące miejsce --- Najlepszy widok na willę Globocnika z poziomu ulicy
Interesujące miejsce --- kamienica przy Leszczyńskiego 16 - tu w mieszkaniu Tadeusza Kozłowskiego odbyła się pierwsza odprawa Chorągwi Lubelskiej Szarych Szeregów.
1 Punkt końcowy --- Kamienica przy Leszczyńskiego 26 - tutaj znajdziesz hasło
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Odilo Globocnik
widok z poziomu Leszczyńskiego 1
widok ogólny
spojler
hasło pod strzałką "Ubezpieczenia"
nad nim jest hasło
Wpisy do logu: znaleziona 31x nieznaleziona 0x komentarz 0x Obrazki/zdjęcia 2x Wszystkie wpisy Galeria