Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Gunica - OP8FXN
Legenda o tym, skąd się wzięła nazwa Gunica
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 9 m n.p.m.
 Województwo: Polska > zachodniopomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 06-05-2016
Data utworzenia: 05-05-2016
Data opublikowania: 06-05-2016
Ostatnio zmodyfikowano: 05-08-2023
31x znaleziona
1x nieznaleziona
3 komentarze
watchers 5 obserwatorów
53 odwiedzających
25 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
11 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Browarzy, buuka, GFS, GośkaL, hobbbysta, imariuszek, kotehok, MaksiKate, Mirosław, RudyKot, zenadas
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

 

Niedaleko wsi Tanowo płynie mała rzeczka o nazwie Gunica.

Dawno, dawno temu, ten strumyk był dosyć dużą rzeką ze stromymi klifami. Równie dawno temu, na terenach dzisiejszego Tanowa żył sobie prosty człowiek, który nazywał się Jan Gunica. Mieszkał w małym drewnianym domu ze swoją żoną i psem. Któregoś pięknego dnia Jan Gunica kopał rów na pobliskim polu. Po paru godzinach kopania, gdy właśnie miał zrobić sobie przerwę, uderzył łopatą w coś ciężkiego. Zaczął grzebać w ziemi i już po chwili miał w rękach dużą, złotą monetę. Na monecie była wyryta mapa. Gunica nie wiedział co ma zrobić: czy powiedzieć żonie o monecie, czy iść tam, gdzie pokazuje mapa. Postanowił jednak pójść ale najpierw musiał się solidnie przygotować by wyruszyć i znaleźć to coś, co było ukryte na końcu tej mapy.

Minęło parę dobrych miesięcy nim Jan znalazł skarb. Było to kilkanaście ogromnych skrzyń wypełnionych po brzegi złotem i kosztownościami. Znalazca skarbu zabrał tyle kosztowności, ile był w stanie unieść i wrócił do domu. Po resztę skarbu przysłał wynajętych ludzi. Gdy cały skarb znalazł się w domu Gunicy, dowiedział się o nim pewien bardzo bogaty i chciwy mężczyzna, który postanowił ukraść to złoto. Gunica jednak był sprytniejszy i schował go w bezpieczne miejsce, do którego narysował mapę. I o tym jednak dowiedział się chciwiec. Ukradł mapę Janowi i zaczął uciekać w stronę rzeki ze stromymi klifami. Okradziony Gunica po chwili gonitwy dopadł złego mężczyznę i zaczęli się szarpać. Podczas szamotaniny złodziej spadł ze stromego klifu na kamienie i zginął na miejscu. To sprawiło, że Gunica uświadomił sobie, iż skarb jest zbyt dużą pokusą, więc postanowił go rozdać po równo wszystkim mieszkańcom pobliskich wsi. Tak też uczynił.

Obdarowani ludzie po otrzymaniu złota i zapoznaniu się z historią o bogatym chciwym człowieku, postanowili na cześć sprawiedliwego Jana, nadać rzece nazwę Gunica. Chcieli, aby czyn jakiego dokonał, został w pamięci ludzi na zawsze, nawet po ich śmierci.

Z biegiem czasu ogromna rzeka stała się małym strumykiem, po skarbie śladu nie ma ale nazwa pozostała do dziś. Mówi się także o tym, iż ten, kto wykąpie się w wodach Gunicy, na zawsze pozbędzie się chciwości i zawiści.

 

Skrzynka stworzona w ramach geościeżki Oczami Sokołów schowana pod kordami.

Powodzenia

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.