Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Pomnik żołnierzy niemieckich poległych w I wś Zagórzyca - OP8FF9
Właściciel: Templi01
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 70 m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 13-04-2016
Data utworzenia: 13-04-2016
Data opublikowania: 13-04-2016
Ostatnio zmodyfikowano: 03-07-2017
30x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
29 odwiedzających
26 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Pierwsza wojna światowa była rzeczywiście pierwszą. Pierwszą wojną toczoną na całym świecie. Pierwszą wojną, w której na taką skalę wykorzystano zdobycze techniki, techniki postępu rewolucji przemysłowej XIX wieku). Pierwszą wojną, która pochłonęła tak wielką ilość ofiar. Pierwszą wojną, w której zginęło tak dużo osób cywilnych.  I tak można byłoby się doszukiwać wielu innych „pierwszych”. Pierwsza wojna była przede wszystkich szokiem dla ludzkości. W wielu wojnach wcześniej wielu ludzi z miejscowości X powoływano do wojska, szli na wojnę. Po wojnie wracali ku uciesze swych bliskich. Tych, którym nie dane było wrócić było niewielu. Jak wybuchła I wojna światowa z miejscowości X powołano wielu ludzi do wojska. Szli, wojna trwała, a oni nie wracali. Mijały kolejne lata. Młodzież z miejscowości X wchodziła w wiek poborowy. Natychmiast byli powoływani do wojska, szli na wojnę i nie wracali. Wracały tylko zawiadomienia, że kolejni z tych którzy poszli już nigdy nie wrócą. Wojna się skończyła. Do miejscowości X powróciło niewielu z tych, którzy na wojnę poszli. Oni nie byli już tymi samymi ludźmi. W wielu niemieckich, belgijskich, francuskich miejscowościach miejscowa ludność fundowała pomniki poświęcone poległym ich bliskim, z tej miejscowości. Stąd oprócz napisu informacyjnego na pomniku były też długie listy z nazwiskami. W jednej tylko bitwie pod Verdun toczonej przez ponad dziesięć miesięcy w 1916 r. zginęło około 700 tys. żołnierzy. Jeżeli na pomniku podawano też miejsce śmierci żołnierza, to na wielu z nich nazwa Verdun powtarzała się.

Nie inaczej było na ziemi słupskiej. Praktycznie w każdej miejscowości był pomnik poświęcony żołnierzom niemieckim poległym z tej miejscowości w I wojnie światowej. Były różne – bogatsze i skromniejsze. Tej rejon do zasobnych nie należał, więc w większości budulcem było to, co w okolicy można było beznakładowo pozyskać – kamienie. Pomniki te były otaczane należnym szacunkiem i pielęgnowane. Stawiano je przeważnie obok kościołów, na cmentarzach lub przy obiektach sportowych.

Po drugiej wojnie były to już tylko pomniki pozostałe po Niemcach. Nienawiść pomiędzy obu narodami, narosła w kolejnej wojnie światowej, przeniosła się też na te monumenty. Generalnie to co pozostało dzisiaj możemy zmieścić w trzech kategoriach:

Niektórych śladów ich pierwotnego przeznaczenia nie zatarto.

Zapraszamy do spaceru szlakiem wybranych pomników Słupska i okolic.

 

POMNIK

Zachowała się podstawa pomnika, cokół i ... napisy na cokole. Są one jednak przykryte warstwą tynku, na którym jest napis religijny. Na samej górze zamiast betonowego wizerunku Krzyża Żelaznego stoi figurka Najświętszej Marii Panny. Na cementowym fundamencie dawnego drewnianego ogrodzenia współczesne ogrodzenie żelazne.

(Źródło: W. Machura, Dawne miejsca pamięci o żołnierzach na terenie powiatu słupskiego. Słupsk 2011, s. 166).

 

SKRZYNKA

NIE KOPAĆ!!!. Szukać. Patrzeć.

Nie zdejmować. Ostrożnie proszę wyciągnąć skrzynkę i równie ostrożnie włożyć ją z powrotem.

 

Namiary wskazują na pomnik. Skrzynka umieszczona jest niedaleko na pozycji:

54,28,KYO

17,13,MKO

Na pomniku jest napis. W nim są litery podane w namiarach.

Licząc od góry od lewej kolejność litery w napisie zamień na cyfrę (np. trzecią literą jest R, gdyby R było w namiarze skrzynki, należałoby ją zastąpić cyfrą 3).

Idąc wzdłuż kamiennego ogrodzenie kościoła proszę zwrócić uwagę na umieszczone w nim pozostałości poniemieckich pomników nagrobnych z cmentarza.

 

NIE ZAPOMNIJ SPISAĆ KODU Z DZIENNIKA!!!

 

 

Nieopodal znajduje się inna skrzynka Kościół Zagórzyca - OP78E4, założona przez Sir Black, który wyraził zgodę na umieszczenie nowej skrzynki w pobliżu.

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Pomnik Zagórzyca stan dzisiejszy