Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Zakłady "Dezamet" - OP8FD4
Zakłady metalowe "Dezamet"
Właściciel: EdmundoCzewarez
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 188 m n.p.m.
 Województwo: Polska > podkarpackie
Typ skrzynki: Multicache
Wielkość: Duża
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 10-04-2016
Data utworzenia: 10-04-2016
Data opublikowania: 10-04-2016
Ostatnio zmodyfikowano: 14-06-2016
12x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
36 odwiedzających
8 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Potrzebny kompas  GeoHotel  Przyczepiona magnesem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

DEZAMET

Nowa Dęba jest małym miastem, którego rozwój zaczął się razem z powstaniem Centralnego Okręgu Przemysłowego. Twórcą tego olbrzymiego przedsięwzięcia był ówczesny Wicepremier i Minister Skarbu, Eugeniusz Kwiatkowski. Mieszkańcy Nowej Dęby uczcili jego pamięć dwoma pomnikami. Pierwszy znajduje się na terenie "Dezametu", zakładu COP-u, a drugi przed Urzędem Miasta.

W roku 1939 rozpoczęła działalność produkcyjną Wytwórnia Amunicji Nr 3 dająca początek dzisiejszemu przedsiębiorstwu Zakładom Metalowym „DEZAMET" Spółka Akcyjna. 1 stycznia 1951 roku Zarządzeniem Ministra Przemysłu Ciężkiego utworzone zostało przedsiębiorstwo państwowe pod nazwą „Zakłady Metalowe Dęba", które wyposażane na przestrzeni lat w maszyny i urządzenia rozpoczęło produkcję na rzecz obronności kraju.

Pierwsza połowa lat sześćdziesiątych jest pomyślnym okresem dla przedsiębiorstwa. Rozwija się produkcja żelazek, które okazują się wyrobem bardzo udanym i są wręcz rozchwytywane na rynku krajowym i zagranicznym.

Dalszy rozwój Zakładu umożliwiło zróżnicowanie asortymentu produkcji, w 1960 roku podjęto seryjną produkcję łożysk tocznych. W tym samym czasie powstaje nowy silnik o pojemności 125 cm³. Do 1989 roku historia Zakładu to systematyczny rozwój całego przedsiębiorstwa. Wdrożono do produkcji kilka nowych modeli silników spalinowych. Uruchomiono produkcję silników stacjonarnych, silników zaburtowych do łodzi. Spółka działała w zupełnie innych uwarunkowaniach ekonomicznych, natomiast po roku 1990 przeszła bardzo dramatyczną restrukturyzację we wszystkich obszarach przystosowywania się do wymogów rynku. Wyraźnie widać to w profilu produkcji, który w czasach największego rozkwitu spółki był skierowany głównie ( 80% obrotów) do odbiorców cywilnych.

Na przestrzeni lat 1951 – 1990 osiągnięto sprzedaż około 1 mln. szt. rocznie różnego typu żelazek elektrycznych oraz ponad 300 tys. szt. rocznie różnego typu silników do motocykli.
W szczytowym okresie czasu Zakłady Metalowe DEZAMET S.A. dawały zatrudnienie około 5000 pracownikom. Proces restrukturyzacji zmienił nie tylko profil produkcji (80% produkcja na rzecz obronności kraju – 20% na rynek cywilny) ale także spowodował dziesięciokrotny spadek zatrudnienia.

W sierpniu 1991 roku dokonano zmian w strukturze organizacyjnej Zakładu poprzez utworzenie trzech pionów branżowych produkujących: sprzęt grzejny, motoryzacyjny oraz wyroby nie katalogowe. Powołanie pionów branżowych stanowiło wstępną fazę przygotowania przedsiębiorstwa do przekształceń własnościowych i planowanego podziału na mniejsze, sprawniej funkcjonujące podmioty gospodarcze.

Po wydzieleniu spółek pozostała część przedsiębiorstwa została przekształcona w spółkę akcyjną i w takiej formie rozpoczęła od 24.10.1994 roku działalność gospodarczą pod nazwą „Zakłady Metalowe DEZAMET Spółka Akcyjna".

Od roku 1997 kontynuowane są inwestycje w park maszynowy jak również modernizacje obiektów, dzięki czemu możliwe było: uruchomienie produkcji nowych wyrobów specjalnych, doskonalenie technologii produkcji i jakości produkowanych wyrobów, optymalizacja kosztów produkcji oraz uzyskanie oszczędności w zużyciu czynników energetycznych. Niezależnie od produkcji na rzecz obronności w Zakładzie „DEZAMET" S.A. wytwarza się elementy do maszyn budowlanych, konstrukcje spawane, narzędzia specjalne do obróbki metalu, a także formy odlewnicze wykrojniki, wyginaki itp.

naboje

O KESZU!! 

Współrzędne wskazują miejsce pomnika, które zostało poświęcone Eugeniuszowi Kwiatkowskiemu. Pierwszy mikro, jest na magnesie w okolicy ok. 30m od pomnika na wysokości ok. 20cm od ziemi. Dalsze informacje na temat finałowej skrzynki są w "mikrusie"... 

Dla pierwszego znalazcy: oryginalny certyfikat od ftfshop.eu, geocoin (niech weźnie go osoba, która ma pojęcie co z nim zrobić), geokret, breloczki i inne...

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
pomnik
historia
teraźniejszość
final.now