Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Skwer Imienia ks. Markiewicza - OP8F60
Skrzynka zawiera logbook, certyfikaty, ołówek, fanty.
Właściciel: pmiszczak
Założyciel: kaszxd
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 88 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 31-03-2016
Data utworzenia: 31-03-2016
Data opublikowania: 31-03-2016
Ostatnio zmodyfikowano: 20-07-2016
2x znaleziona
2x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 1 obserwatorów
5 odwiedzających
1 x oceniona
Oceniona jako: b.d.
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Skwer Imienia ks. Markiewicza

N 52° 21.532' E 21° 08.109'

 

Ksiądz Bronisław Markiewicz

Założyciela Zgromadzeń zakonnych Świętego Michała Archanioła, choć nigdy nie  był w Markach, być może nawet nigdy nie słyszał o istnieniu takiej miejscowości jak Marki, jest jednak obecny przez swoją naukę, którą od dziesiątek lat w  tej  części  Mazowsza jest upowszechniana, roznoszona przez jego uczniów i jego spadkobierców, przez Zgromadzenia Św. Michała Archanioła. Kilkaset metrów dalej znajduje się bowiem Kuria Generalna Zgromadzenia św. Michała Archanioła.

 

Urodził się jako szóste z jedenastu dzieci burmistrza Jana Markiewicza i Marianny Gryzieckiej. Młodość spędził w Przemyślu, gdzie w roku 1863 ukończył gimnazjum a następnie Wyższe Seminarium Duchowne. Dnia 15 września 1867 roku został wyświęcony na kapłana. Przez sześć latach pracował jako wikariusz w Harcie i w Katedrze w Przemyślu. Następne dwa lata studiował pedagogikę, filozofię i historię na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie i Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W roku 1875 został mianowany proboszczem w miejscowości Gać, a dwa lata później w Błażowej. W Błażowej zapoczątkował przemysł tkacki. W roku 1882 powierzono mu wykłady z teologii pastoralnej w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. W roku 1885 udał się do Włoch, gdzie został uczniem św. Jana Bosko i w 1886 salezjaninem.

 

Po powrocie do Polski w 1892, objął parafię w Miejscu Piastowym, gdzie zajmował się w utworzonych przez siebie zakładach wychowawczych młodzieżą opuszczoną i zaniedbaną (wsparcia udzielił Jan Trzecieski). Prowadził też działalność wydawniczą, m.in. zapoczątkował wydawanie miesięcznika Powściągliwość i Praca w 1898. Był autorem i wydawcą wielu publikacji i dramatu pt. Bój bezkrwawy, w którym przepowiedział Papieża Polaka. W 1897 skierował do biskupa przemyskiego i do papieża prośbę o pozwolenie na założenie Zgromadzenia Michała Archanioła, opartego na duchowości i statutach opracowanych przez Św. Jana Bosko. Mimo usilnych starań nie doczekał się chwili zatwierdzenia Zgromadzenia. Stało się to po jego śmierci - gałąź męską zatwierdzono w 1921 a gałąź żeńską w 1928 roku. Naśladując działalność Jana Bosko, w ramach Towarzystwa Powściągliwość i Praca do 1907 założył trzy przytułki wychowawcze w Galicji (Miejsce Piastowe, Pawlikowice w 1903, Skomorochy).

 

Zmarł 28 lub 29 stycznia 1912. W 1913 w Miejscu Piastowym ukazała się publikacja Bronisława Markiewicza pt. Ćwiczenia duchowne.

 

W roku 1958 odbyła się pierwsza sesja procesu beatyfikacyjnego. 2 lipca 1994 roku w obecności Jana Pawła II został ogłoszony Dekret o heroiczności cnót ks. Markiewicza. Dziesięć lat później, dnia 20 grudnia 2004 roku został promulgowany Dekret o cudzie zdziałanym przez Boga za wstawiennictwem Ks. Markiewicza, co otworzyło drogę do jego beatyfikacji w dniu 19 czerwca 2005 w Warszawie. Papież Benedykt XVI upoważnił do tego prymasa Polski Józefa Glempa. Wspomnienie bł. Bronisława Markiewicza obchodzone jest 30 stycznia.

 

Skwer im. ks. Markiewicza

 

14 maja br. ks. biskup Stanisław Kedziora przewodniczył uroczystościom dziękczynnym za beatyfikację ks. Bronisława Markiewicza – założyciela Zgromadzeń zakonnych Świętego Michała Archanioła oraz poświęcił pomnik i Skwer imienia Błogosławionego w Markach koło Warszawy.

 

Po Mszy św. Zarządy Zgromadzeń Św. Michała Archanioła, licznie zebrani parafianie i goście, przedstawiciele władz lokalnych (burmistrz Marek – Janusz Werczyński, przewodniczący rady powiatowej w Wołominie – Adam Kopczyński, przewodnicząca Rady Miasta Marki – Maria Przybysz-Piwko, burmistrz Radzymina – Zbigniew Piotrowski), przedstawiciel Warszawskiej Inspektorii Salezjanów – ks. Jan Niewięgłowski SDB i Stowarzyszenie Wychowanków i Przyjaciół Michalickich udali się na skwer – oddalony około 200 m od kościoła parafialnego – który, wraz z pomnikiem (ufundowanym przez Stowarzyszenie Wychowanków i Przyjaciół Michalickich oraz Miasto Marki) poświęcił ks. bp Stanisław Kędziora.

 

Kesz: Sama kryjówka jest dość oczywista  

Uwaga na mugoli i mieszkańców pobliskiej kamienicy!

 

źródło: wikipedia, biuletyn informacyjny Urzędu Miasta Marki

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Pomnik1
Pomnik2
Skwer
Tam szukaj
To widzi kesz