Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Rezerwat Żmij - OP8F52
Właściciel: rredan
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 65 m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubuskie
Typ skrzynki: Multicache
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 07-05-2016
Data utworzenia: 30-03-2016
Data opublikowania: 07-05-2016
Ostatnio zmodyfikowano: 01-09-2016
6x znaleziona
0x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 1 obserwatorów
51 odwiedzających
5 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
5 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Algida, night_time, Nosferatu, RoDaJJ, ronja
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Offset cache  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Rezerwat Żmij

Z tym "rezerwatem" jest trochę jak z informacją Radia Erywań o samochodach rozdawanych onegdaj na Placu Czerwonym. Ani rezerwatu tu żadnego nigdy nie było ani nic szczególnego na temat żmij nie wiadomo.

W miejscu, które z jakiś powodów funkcjonuje wśród okolicznej ludności pod tą właśnie nazwą kryje się jednak ciekawostka. Można tutaj zobaczyć drzewostan tworzony przez żywotnika olbrzymiego (Thuja plicata). Rośnie tu dziewiąty spośród najokazalszych polskich żywotników olbrzymich, niemal stuletnie drzewo o obwodzie ok. 2,5 m. W Ameryce - gdzie ten gatunek stanowi piątą część tamtejszego drewna na pniu - byłby ułamkiem bo największy przedstawiciel gatunku, Quinault Lake Cedar,  mierzył ponad 50 m wysokości i niemal sześć metrów średnicy. Jego miąższość (objętość drewna) szacowano na... 500 kubików. Dla porównania, w Polsce na hektarze średnio stoi 200 m³ drewna! Więcej o miejscu można przeczytać na "Blogu Leśniczego", a na stronach poznańskiego Instytutu Technologii Drewna znaleźć sporo ciekawostek o gatunku

Drzewostan jest pamiątką po wieloletnich, rozpoczętych pod koniec XIX wieku badaniach niemieckich leśników z Akademii Leśnej w Eberswalde, Bernharda Danckelmanna i Adama Schwappacha nad introdukcją do europejskich lasów gatunków obcych, głównie północnoamerykańskich. Potrzebę taką motywowano różnorako, jednak cała ta historia rozpoczęła się w 1831 roku od zachwytu handlarza nasionami Johna Richmonda Bootha nad daglezją i jego osobistej przyjaźni z Otto von Bismarckiem (moja inna lubuska skrzynka, nt. właśnie tego pana). Pod wpływem kanclerza minister rolnictwa i leśnictwa, Lucius von Ballhausen, zlecił 15 czerwca 1880 Danckelmannowi prace nad wprowadzaniem  obcych gatunków drzew do niemieckich lasów. 

Oprócz daglezji i żywotnika olbrzymiego z różnym skutkiem prowadzono badania i do dziś można  spotkać można w lasach Brandenburgii i Wielkopolski jodły (kaukaską i kalifornijską), świerka sztywnego i sitkajskiego, sosnę wejmutkę i Banksa, cyprysika Lawsona, jałowca wirginijskiego, dąb czerwony, jesiona szarego, brzozę grabolistną, przeorzecha gorzkiego czy surmię wielkokwiatową... W Wielkopolsce powierzchnie doświadczalne zachowały się m. in. w Puszczy Zielonce, na terenie LZD Murowana Goślina. Zainteresowanych odsyłam do mojej skrzynki na godnej polecenia geościeżce Doliwa i do kesza poświęconego czemuś innemu ale ukrytego tuż przy powierzchni z cyprysikami Lawsona.

Niektóre introdukowane gatunki, jak np. dąb czerwony na stałe zagościły w naszych lasach. Dziś jednak uważa się, że skutki introdukcji są negatywne, a gatunki obce z czasem niekorzystanie wpływają zarówno na walory przyrodnicze (różnorodność gatunkową), jak i gospodarcze (produkcję drewna). Szczególnie jaskrawym przykładem jest pospolita w całej Polsce czeremcha amerykańska, niegdyś intensywnie sadzona w Europie Środkowej, dziś w wielu krajach przez leśników zwalczana.

Skrzynka

Offset. Start mikro w większym maskowaniu, na kordach, wysoko. Maskowania nie zdejmujemy, pojemnika nie wyciągamy. Finał nisko. Atrybut "skrzynka niebezpieczna" tyczy się etapu startowego, tu lepiej żeby dzieci tylko kibicowały, finał dostępny dla pociech.

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Wpisy do logu: znaleziona 6x nieznaleziona 0x komentarz 2x Wszystkie wpisy