Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Kościół Matki Boskiej Zwycięskiej - OP8F3H
Kościół Matki Boskiej Zwycięskiej
Eigenaar: lukooo
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 693 meter NAP
 Provincie: Polen > łódzkie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Gearchiveerd
Geplaatst op: 27-03-2016
Gemaakt op: 27-03-2016
Gepubliceerd op: 27-03-2016
Laatste verandering: 27-04-2022
102x Gevonden
2x Niet gevonden
1 Opmerkingen
watchers 4 Volgers
110 x Bekeken
85 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Nature  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Kościół Matki Boskiej Zwycięskiej

Kościół Matki Boskiej Zwycięskiej – katolicka świątynia parafialna położona w Łodzi przy ul. Łąkowej 40/42, w pobliżu al. Mickiewicza.

Powstanie kościoła łączy się ściśle z dniem 15 sierpnia 1920 roku. Kiedy u bram Warszawy toczyła się wojna polsko-bolszewicka
  Łodzianie zgromadzeni na błagalnym nabożeństwie, złożyli ślub: jeśli Bóg da zwycięstwo zbudujemy kościół-votum. Bóg dał zwycięstwo i ślubowanie mieszkańców miasta zostało wypełnione przez budowę świątyni-pomnika; pierwszej świątyni maryjnej w nowym mieście biskupim.


  Parafię erygował pierwszy biskup łódzki Wincenty Tymieniecki 01.07.1926 i tego samego roku w Uroczystość Wniebowzięcia NMP poświęcił kamień węgielny pod budowę nowego kościoła.
  Świątynia w stylu bazylikowym, trzynawowa, o formach klasycznych, według projektu arch. Józefa Kabana, jest dalekim naśladownictwem rzymskiej bazyliki św. Pawła za Murami.
  Pierwszy etap budowy (bez wieży) zakończył się tuż przed II wojną światową; 2 października 1938 roku bp Włodzimierz Jasiński konsekrował nową świątynię, uprzednio (1933) wyposażoną w nowe organy pneumatyczne znanej firmy D. Biernackiego z Włocławka i piękną dwuczęściową płaskorzeźbę w drzewie lipowym MB Zwycięskiej artysty Ludomira Zledzińskiego, w absydzie prezbiterium.


   Górna część płaskorzeźby przedstawia Dziewicę Maryję, depczącą smoka. Część dolna nawiązuje do wydarzenia historycznego, które upamiętnia ta świątynia: nad Wisłą zwycięsko kroczy oddział polskich żołnierzy, prowadzony przez ks.Ignacego Skorupkę. Obie części przedziela wstęga z napisem: Dzięki Ci, Matko, za Cud nad Wisłą.
  W kościele ułożono piękną posadzkę: w nawach kształty geometryczne, w prezbiterium - w nawiązaniu do wczesnochrześcijańskiej ikonografii - jelenie u Śródeł Wód.
  Podczas wojny kościół został zamknięty i częściowo zdewastowany (np. organy). W górnej i dolnej części kościoła Niemcy urządzili zakład produkcyjny odzieży wojskowej. Proboszcz, budowniczy świątyni, prałat Dominik Kaczyński, wraz z dwoma księżmi wikariuszami zostali aresztowani, wywiezieni do obozu koncentracyjnego w Dachau, gdzie wszyscy ponieśli śmierć męczeńską.
  Po wojnie, z trudem, ale stopniowo przywracano kościołowi właściwy wygląd, by mógł służyć celom, do których został przeznaczony. Ukończono wieżę, gdzie umieszczono dwa dzwony, a całą bryłę świątyni pokrył szlachetny tynk. W latach 1952-1954 świątynię ozdobiono polichromią w nawie głównej i sgraffitami w nawach bocznych. Całość projektowali i wykonali: prof. Marian Jaeschke, Zdzisław Sikorski i Albin Łubniewicz.


  Nad arkadami nawy głównej, po obu stronach, polichromia przedstawia ciąg kompozycyjny, którego treścią są sceny biblijne z życia Matki Bożej i z historii kultu maryjnego w Polsce. W nawach bocznych ciemnoszare graffiti przedstawiają stacje Drogi Krzyżowej przedzielone postaciami świętych Polaków. Graffiti w nawie głównej po obu stronach drzwi wejściowych przedstawiają sceny z życia Matki Bożej: nawiedzenie św. Elżbiety i ucieczkę do Egiptu.
   Piękny fronton kościoła, do którego prowadzą okazałe schody, jest zwieńczony balkonem, na którym usytuowano betonowy ołtarz, ozdobiony płaskorzeźbą Maryi Wniebowziętej. Na 75-lecie parafii fronton ozdobiono okazałą i piękną mozaiką MB Częstochowskiej, wykonaną przez artystę plastyka p. Stanisława Janiszewskiego. Przed kolumnadą frontonu, odprawiane są nabożeństwa ważne w życiu archidiecezji, parafii i miasta. Co roku, w drugą niedzielę czerwca, stąd wyrusza procesja eucharystyczna, upamiętniająca pobyt Jana Pawła II w Łodzi.
  Uroczystość odpustowa parafii jest obchodzona 15 sierpnia, w rocznicę Cudu nad Wisłą.


  Przed kościołem okazały pomnik poświęcony ofiarom Katynia, ofiarom zemsty Stalina za upokorzenie armii bolszewickiej w 1920 roku pod Warszawą.
  Pomnik został ufundowany przez Stowarzyszenie Rodzina Katyńska oddział Łódź. W połowie września - w rocznicę napaści bolszewickiej na Polskę w 1939 i w Dzień Zaduszny, w kościele i przy pomniku, odbywają się okolicznościowe nabożeństwa za wszystkich zamordowanych.

http://www.mbz.lodz.pl

Opencaching PL - Statystyka dla lukooo - my geokrets statistics

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Logs: Gevonden 102x Niet gevonden 2x Opmerking 1x Afbeelding 1x Alle logs Galerij