Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Z wizytą u podopiecznych Świętego Floriana - OP8ET8
Strażakom - w podziekowaniu za cieżką pracę
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 18 m n.p.m.
 Województwo: Polska > zachodniopomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 11-03-2016
Data utworzenia: 11-03-2016
Data opublikowania: 11-03-2016
Ostatnio zmodyfikowano: 19-09-2020
40x znaleziona
0x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 2 obserwatorów
43 odwiedzających
30 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
13 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Driver, GFS, got100, hadrianus88, hobbbysta, Molly1 (iwmali), Orionez&Oskar, Pipelki, Powstaniec, Qbacki, RoDaJJ, szym_asi vs outlander :), yabay
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

 

Florian z Lauriacum urodził się ok. 250 roku w Zeiselmauer (Austria). Podczas prześladowania chrześcijan przez Dioklecjana został aresztowany wraz z 40 żołnierzami i przymuszony do złożenia ofiary bogom. Wobec stanowczej odmowy wychłostano go i poddano torturom. Przywiedziono go do obozu rzymskiego w Lorch koło Wiednia. Namiestnik prowincji, Akwilin, starał się groźbami i obietnicami zmusić oficera rzymskiego do odstępstwa od wiary. Kiedy jednak te zawiodły, kazał go biczować, potem szarpać jego ciało żelaznymi hakami, wreszcie uwiązano kamień u jego szyi i zatopiono go w rzece Enns. Miało się to stać 4 maja 304 roku. Jego ciało odnalazła Waleria i ze czcią je pochowała. Nad jego grobem wystawiono z czasem klasztor i kościół benedyktynów, objęty potem przez kanoników laterańskich. Św. Florian jest patronem archidiecezji wiedeńskiej. W roku 1184 na prośbę księcia Kazimierza Sprawiedliwego, syna Bolesława Krzywoustego, Kraków otrzymał znaczną część relikwii św. Floriana. W delegacji odbierającej relikwie miał się znajdować także bł. Wincenty Kadłubek, późniejszy biskup krakowski. Ku ich czci wystawiono w dzielnicy miasta, zwanej Kleparzem, okazałą świątynię. Kiedy w 1528 r. pożar strawił tę część Krakowa, ocalała jedynie ta świątynia. Odtąd zaczęto św. Floriana czcić w całej Polsce jako patrona podczas klęsk pożaru, powodzi i sztormów. Kraków jeszcze dzisiaj obchodzi pamiątkę św. Floriana jako święto. Florian jest patronem strażaków, hutników i kominiarzy, a także garncarzy i piekarzy.

Źródło: http://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/05-04a.php3

Kolejna skrzynka z geościeżki Oczami Sokołów, usytuowana została na terenie OSP w Tanowie, czyli u podopiecznych Św. Floriana. To tutaj właśnie spotykają się najodważniejsi z odważnych. Pożar czy wypadek drogowy – oni zawsze są gotowi nieść pomoc narażając własne życie. W Tanowie jednym ze strażaków jest tutejszy ksiądz, który dzielnie prowadzi wóz strażacki do akcji ratunkowych. Doceniając pracę strażaków, postanowiliśmy umieścić skrzyneczkę na terenie OSP.

Musicie wejść na teren OSP w Tanowie. Bramka jest zawsze otwarta, ponieważ przez ten teren wiedzie droga „na skróty” do dziury w płocie. Tędy właśnie okoliczni mieszkańcy skracają sobie drogę wracając do domu. Kordy wskazują pamiątkowy głaz. Skrzynki szukajcie w promieniu 5 metrów od niego.

Obrazki/zdjęcia
Święty Florian
Głaz na terenie OSP