Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Pętla Bobrowicka - Ruda - OP8ENN
Właściciel: gregor1s
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 133 m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubuskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 24-02-2016
Data utworzenia: 29-02-2016
Data opublikowania: 29-02-2016
Ostatnio zmodyfikowano: 24-11-2018
71x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 2 obserwatorów
54 odwiedzających
51 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Rajki
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Pętla Bobrowicka - oznakowana droga pożarowa nr 26, wyróżniająca się utwardzonym podłożem i dodatkowo opisana jest kamiennymi drogowskazami z wyrytym napisem „Pętla Bobrowicka”. Trasa rozpoczyna się w Nowej Koperni i wiedzie w Bory Dolnośląskie. Przechodzi obok zabytkowych Kamiennych Drogowskazów oraz przez Stawy Bobrowickie. Utworzono tu dwa użytki ekologiczne: "Łabędzi Staw" i "Żurawie Bagno". Jest to rejon bytowania żurawi oraz miejsce polowań orła bielika. Trasę przecinają Wały Śląskie (najdłuższy obiekt archeologiczny w Polsce). Zakończenie 11,3 km trasy turystycznej znajduje się przy Leśniczówce w Bobrowicach - obecnie gospodarstwo agroturystyczne "Nad Bobrem". Pętla to w istocie zmodernizowana w ramach Interreg Polska droga pożarowa, m.in. w celu poprawy dostępności obszarów przyrodniczych dla celów turystyki. 

 Podróżując pętlą mijamy dosyć szeroki rów, wydawać by się mogło, że to kolejny rów melioracyjny. W istocie jest to rzeka Ruda. 

 Ruda - lewy dopływ Bobru, do którego wpada pomiędzy Szprotawą a Małomicami, długość ok. 20 km. Pełni ważną rolę w hydrologii i ekosystemie północno-środkowej części Borów Dolnośląskich. Nazwa rzeki, niem. Raude, wywodzi się najprawdopodobniej od jej rdzawo-rudawego zabarwienia, związanego z występowaniem rud darniowych żelaza i zawartego w niej manganu.

Ruda wypływa ok. 1,5 km na zachód od wsi Bobrowice w gminie Szprotawa, płynie po pograniczu gmin Szprotawa i Małomice, wyznacza północno-środkową rubież Borów Dolnośląskich. Początkowo przypomina rów, przechodząc stopniowo w coraz szerszą formę, nie przekraczającą szer. 5 m.

Jej ważna funkcja wynika z odbierania wód od śródleśnych cieków, m.in. ze Stawów Bobrowickich. Znamienny jest fakt, że to nie Bóbr, lecz Ruda oddziela gleby uprawne północy od piasków bielicowych południa. Przed ujściem do Bobru, na wysokości Szprotawy-Iławy, rzeka intensywnie meandruje, ponadto płynie wyżłobioną doliną głęboką na ok. 5 m. Cenny przyrodniczy obiekt krajobrazowy.

 Kesz to mikrus w większym maskowaniu.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Wpisy do logu: znaleziona 71x nieznaleziona 0x komentarz 1x Wszystkie wpisy