Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Kaplica św. Barbary w Szczypiornie - OP8EKG
Owner: całka
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 136 m. ASL.
 Region: Poland > wielkopolskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 22-02-2016
Date created: 22-02-2016
Date published: 22-02-2016
Last modification: 01-03-2016
30x Found
1x Not found
0 notes
watchers 0 watchers
40 visitors
16 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Skrzyneczką tą chciałbym zwrócić uwagę naszej keszerskiej społeczności na obiekt usytuowany poza centrum Szczypiorna – dzielnicy Kalisza, jakim jest zabytkowa Kaplica św. Barbary.

Kaplica ta, jak można to przeczytać na stronie internetowej poświęconej Szczypiornu, została zbudowana około 1850r jako niewielka kaplica grobowa rodziny Ordęgów. Jej fundatorem byli ówcześni właściciele Szczypiorna - Julia i Maciej Ordęga, którzy zgodnie z ich wolą zostali w jej podziemiach pochowani.

W 1906 roku, kolejny właściciel Szczypiorna Stefan Bronikowski do kaplicy grobowej dobudował prezbiterium i nawę główną a fasadę wyposażył w dekoracyjne pilastry i gzymsy. Przeprowadzone prace modernizacyjne pozwoliły na przekształcenie tej kaplicy w niewielki kościół w którym to od 1907r rozpoczęto regularne odprawianie Mszy Świętych na które przychodzili wierni z Szczypiorna, Noskowa i Sulisławic.

Budowla w opisanym powyżej kształcie dotrwała do wiosny 1959 roku kiedy to za sprawą ks. Józefa Pełki ze składek ofiarowanych przez wiernych w kaplicy zbudowano chór. W ramach dalszego rozszerzenia miejsca dla wiernych w kolejnym roku przed kaplicą powstał niewielki tras z zadaszeniem a w 1961r z jej prawej strony od wejścia głównego, na wysokości prezbiterium, dobudowano niewielkie pomieszczenie które przez kolejne lata spełniało rolę zakrystii i salki katechetycznej. Przybudówka ta zlikwidowała wejście boczne do kaplicy, które niegdyś było głównym wejściem do kaplicy grobowej Ordęgów.

Kolejnej znacznej przebudowy i rozbudowy kaplicy dokonał ks. Michał Jerzmanowski w latach 1963-1969. W okresie tym z prawej strony budynku na przedłużeniu zakrystii wzniesiono nawę boczną poszerzając tym samym nawę główną a przed wejściem głównym wybudowano betonowy podest z bocznymi niskimi ściankami na których wsparto szklane zadaszenie. Przeprowadzone w ciągu tych10 lat prace modernizacje zatarły całkowicie pierwotną architekturę kaplicy grobowej ale pozwoliły pozyskać o wiele więcej miejsca dla przybywających z latami wiernych.

Swą rolę kościoła w Szczypiornie kaplica grobowa rodziny Ordęgów pełniła do chwili oddania do użytku nowo wybudowanego przy ul. Wrocławskiej 209 Kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego co miało miejsce w 1987r. Od tego momentu w kaplicy czasami odbywały się nabożeństwa z okazji odpustu św. Barbary czy Bożego Ciała. W pozostałym czasie oszpecony budynek kaplicy stał i niszczał aż do 2013r. W miesiącu czerwcu tego roku, staraniem działaczy Szczypiorna i władz Miasta Kalisza ekipy budowlane przystąpiły do prac remontowych które rozpoczęły się od rozbiórki najmłodszych części obiektu tj. od tych które powstały w latach 60 ubiegłego wieku. Kolejnym wyremontowanym elementem budynku był dach a następnie elewacja zewnętrzna która przywróciła i nadała kaplicy wspaniały wygląd który można zaobserwować z różnych miejsc przy ogrodzeniu które niestety uniemożliwia dostęp do terenu okalającego kaplicę i samej kaplicy, prawdopodobnie z powodu nadal trwającego remontu.

Ogrodzenie to nie ogranicza natomiast dostępu do skrzyneczki którym jest pojemnik w kształcie walca o długości 110 mm, ukryty w miejscu oczywistym na wysokości ok. 1,7 m które wyznaczają podane koordynaty. Zawiera on oczywiście dziennik oraz ołówek. Kłopotem przy podejmowaniu kesza jest sąsiedztwo, zwłaszcza to z prawej strony gdzie zza firanek „patrzą ciekawe i bystre oczy”. Proponuję więc ostrożność i stosowanie zachowań wysoce kamuflujących wasze działania np. „na fotografa”. Dzięki i życzę powodzenia. Do zobaczenia przy następnych keszach.

Additional waypoints
Symbol Type Coordinates Description
Parking area --- Tu parkujemy samochód i dalej idziemy na piechotę.
Pictures
Kaplica w marcu 2015r.
Kaplica w listopadzie 2015r
Log entries: Found 30x Not found 1x Note 0x All entries Show deletions