Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
[MIAU] Płk Antoni Władysław Żurowski - OP8EFZ
Zobacz czy nikt nie patrzy
Właściciel: kaszel3
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 84 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 16-02-2016
Data utworzenia: 16-02-2016
Data opublikowania: 16-02-2016
Ostatnio zmodyfikowano: 09-05-2018
44x znaleziona
4x nieznaleziona
6 komentarze
watchers 7 obserwatorów
92 odwiedzających
39 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
14 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: azhag, Azymut, babcia, Błękitna Team, Brym, Chochlik., erykradek, keram58, martuś, p_nowik, PrincePolo, r00t7, Robcon, rubin
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Zalecane szukanie nocą  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

 

Skrzynka została założona przeze mnie w ramach  edycji projektu Mazowiecka Inicjatywa "Akcja Ukrywanie", czyli MIAU .

 

Wylosowane przeze mnie kategorie to:

Typ: Joker
Rozmiar: Joker
Miejsce ukrycia: Joker
Sposób ukrycia: Joker

Antoni Władysław Żurowski "PAPIERZ"

1898 – 1988

Pseudonimy: "Bober", "Andrzej", "Papierz", "Blacharski".

Urodził się 13.06.1898 w Iłży koło Radomia. (W dokumentach jest również wymieniana data 26.06.1903). Od czerwca 1917 do marca 1918 należał do POW w Smoleńsku. W maju 1918 r. Został żołnierzem 11 pułku strzeleckiego 3. Dyw. I Korp. Polskiego gen. Jozefa Dowbora-Muśnickiego. W listopadzie 1918 uczestniczył w rozbrajaniu Niemców w Warszawie i Austriaków w Radomiu.  Tam, jako ochotnik wstąpił do 24. pp Legionów, brał czynny udział w walkach na froncie ukraińskim pod Lwowem. W wojnie z Sowietami w roku 1920, m.in. walczył w obronie Warszawy, gdzie został ranny. W 1921 ukończył Szkołę Podchorążych Piechoty w Warszawie. Po ukończeniu szkoły skierowany do 32. pp w Modlinie. Gdy w 1922 na rozkaz marszałka Józefa Piłsudskiego wydzielono z pułku oficerów wyróżniających się w zakresie topografii, znalazł się w Sztabie Generalnym w Wydziale IV. Skierowany do Wilna jako dowódca patrolu terenowego kontrolował przeprawy, mosty i drogi. Z listem pochwalnym powrócił do pułku. Po ukończeniu w Toruniu kursu ciężkich karabinów maszynowych, broni towarzyszących i kursu strzeleckiego szkolił saperów i specjalistów broni pancernej. Dowodził kompanią karabinów maszynowych 32. pp w Modlinie oraz wykładał w Szkole Saperów i Broni Pancernej. W 1937 ukończył kurs unifikacyjny dla oficerów sztabowych.

Zdjęcie przedwojenne w mundurze kapitana WP.

Odbywał praktyki m.in. w 8. pułku artylerii i 4. pułku strzelców konnych Ziemi Łęczyckiej w Płocku. W 1938 odkomenderowany do Korpusu Obrony Pogranicza (KOP), jako dowódca kompanii granicznej uderzeniowo-osłonowej w Borowem, a następnie w stopniu majora dowodził batalionem w Ludwipolu koło Równego, gdzie zastał go wybuch wojny.

We wrześniu 1939 dowodził batalionem KOP "Bereźne" – Sarny, gdzie w miejscowości Polany rozpoczyna bój z sowieckim najeźdźcą. Żołnierze mjr. Żurowskiego nie dali się zaskoczyć i stawili silny opór bolszewikom odpierając skutecznie ich ataki. Następnie działał w składzie zgrupowania gen. Wilhelma Orlika-Ruckemana w walkach przeciw inwazji Armii Czerwonej. Bierze udział w wielu potyczkach i bitwach m.in. pod Bereznem, Stepaniem, Rafałówką i Maniewiczami, pod Ratnem i Zabłociem pod Wytyczną i pod Kockiem. Wojnę 1939 kończy udziałem w ostatnich walkach SGO "Polesie". Nie składa broni.

Od listopada 1939 działa w konspiracji ZWZ-AK na rożnych odpowiedzialnych stanowiskach. Zostaje zastępcą dowódcy Obwodu VI Praga ZWZ-AK. W 1942 zajmuje się organizowaniem przyjmowania zrzutów z Zachodu. Po 2.II.1943 r. ppłk. Żurowski objął stanowisko Komendanta VI Obwodu AK na Pradze. W czasie Powstania Warszawskiego 1944 był dowódcą walk na Pradze. Po krótkich, lecz krwawych i niezwykle intensywnych walkach zarządza w porozumieniu z KG AK ponowne przejście swoich oddziałów do działań konspiracyjnych.

Po wkroczeniu na Pragę wojsk sowieckich i polskich, z rozkazu Komendy Głównej AK podejmuje kontakt celem odtworzenia 36. pp Legii Akademickiej i wcielenia do niego żołnierzy swojego Obwodu, z zamiarem pójścia na pomoc walczącej w Warszawie Armii Krajowej i dalszej walki z Niemcami. Wydaje odezwę wzywającą do wstępowania do WP i dalszej walki o Demokratyczną Polskę. Na skutek gwałtownych aresztowań jego podkomendnych przez NKWD i LWP oraz złej woli tzw. "wyzwolicieli", wycofuje odezwę i odmawia ujawnienia struktury wojskowej i składu osobowego Obwodu. Wkrótce zostaje aresztowany przez NKWD. Jest więziony w nieludzkich warunkach pod Warszawą i w Lublinie. Zostaje skazany na karę śmierci, ponownie sądzony przez Sąd Okręgowy w Warszawie, 15.06.1945 zostaje powtórnie skazany na karę śmierci. Wykonanie wyroku wstrzymał gen. bryg. Marian Spychalski – Naczelny Dowódca WP skorzystał z prawa łaski i zmienił karę śmierci na 10 lat więzienia.

26.07.1945 zostaje odbity w czasie transportu wraz z dużą grupą przewożonych oficerów i żołnierzy AK. Akcję przeprowadził oddział "Świta" – grupa "Orlika" (Marian Bernaciak) z WiN.

Po ciężkiej chorobie płk Żurowski powraca do działania w Warszawie. Przez kolejnych 11 lat musi się ukrywać pod fałszywymi nazwiskami...

Maria Irena Żurowska z domu Bielawska, żona pułkownika, łączniczka AK, ps. "Słucz".

Na skutek rewizji nadzwyczajnej Sąd Najwyższy uchylił poprzedni wyrok i uniewinnił płk. Żurowskiego dopiero 01.12.1958.

Od lat 50-tych działa aktywnie w Kole Żołnierzy AK - Praga, prowadzi wykłady historyczne, utrzymuje kontakty z Rządem Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźctwie, zajmuje się weryfikacjami odznaczeń, pisze wspomnienia.

Kawaler Orderu Wojennego Virtuti Militari, Krzyża Niepodległości i wielu innych odznaczeń, dnia 01.12.1984 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zmarł 29.07.1988 w Pruszkowie, pochowany na cmentarzu w Brwinowie.

Był duchowym przywódcą praskiego środowiska żołnierzy Armii Krajowej. Kochał swoich żołnierzy gorącą miłością za ich patriotyzm, bohaterstwo i polskie serca.
Pozostał wierny Rzeczypospolitej Polskiej, swoim żołnierzom i dowódcom do końca!

 

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Pomnik
dla dezperatów to widzi kesz