Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Dębowy dworek - OP8EB2
Właściciel: malpeczka159159
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 245 m n.p.m.
 Województwo: Polska > łódzkie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Czas: 0:10 h    Długość trasy: b.d.
Data ukrycia: 15-02-2016
Data utworzenia: 09-02-2016
Data opublikowania: 10-02-2016
Ostatnio zmodyfikowano: 15-02-2016
16x znaleziona
4x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 1 obserwatorów
45 odwiedzających
12 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
2 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: gagu, Harry_Hole
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

O dworze w Ożarowie, każdy obeznany z tematem chyba słyszał. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych i wypromowanych obiektów tego typu w regionie. Obok takich „hitów” w województwie, jak: pałace w Walewicach i Nieborowie, czy zamek w Oporowie, Ożarów jest punktem docelowym wielu weekendowych wypraw.

Inicjatorem budowy dworu był Władysław Bartochowski herbu Rola – kasztelan wieluński i skarbnik sieradzki. Potwierdzeniem są inicjały fundatora, wyryte w jednej z belek stropu. Znajduje się tam też data budowy – 1757. Dwór stanął w miejscu starszej budowli, znanej z opisu z roku 1669.

W rękach Bartochowskich majątek był do roku 1832. Następnie przeszedł w posiadanie Bąkowskich, a w roku 1881 zakupił go Wiktor Meręż. Rok później dwór przejmuje Niemiec – Henryk Meske. W rękach tej rodziny należał do 1945 roku. Po wojnie majątek wszedł w posiadanie Okręgowego Zarządu Lasów Państwowych w Łodzi. Dopiero w latach 1970-1980 zabytek został został gruntownie wyremontowany. Wymieniono wtedy część drewnianych elementów konstrukcyjnych. Od roku 1981 funkcjonuje tutaj Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie, będące filią Muzeum Ziemi Wieluńskiej.



Dwór w Ożarowie w czasie odbudowy. Źródło: Muzeum Ziemi Wieluńskiej.

Co oferuje muzeum? Wyposażenie dworu nie jest oryginalne. Przywiezione tu zostało z wielu siedzib ziemiańskich na ziemi wieluńskiej. Odtworzono wnętrza dworów z tamtego okresu. Oglądać można m.in.: salon, sypialnie, salę jadalną i salonik myśliwski. Meble i wyposażenie pochodzą z XVI-XIX wieku. Na uwagę zasługuje późnobarokowy kominek w salonie. Dodatkowo oglądać można portrety szlacheckie, mapy, litografie, oraz... bieliznę damską z tamtego okresu. Celem było stworzenie dla odwiedzającego to miejsce – niemal „wehikułu czas”, aby turysta miał wrażenie, że jest w zamieszkałym dworze w tamtym okresie.

Park dworski założony został na przełomie XVIII i XIX stulecia. W tym czasie miał powierzchnię około 8 hektarów. Na przełomie wieków XIX i XX zmniejszony został o niemal połowę i taki stan zachował się do dzisiaj. Zaznaczyć należy że w okresie PRL park został bardzo zaniedbany. Stracił swój charakter, użytkowany był w niewłaściwy sposób i zniszczony został jego układ wodny. Zachowała się jednak część pierwotnego drzewostanu i wyposażenia. W roku 1996 wpisany został do rejestru zabytków. W roku 1999 powstały plany jego rewitalizacji. Prace trwały do roku 2002, odtworzono też układ wodny ze stawami. Na nowo wytyczone i wybrukowane zostały także trakty parkowe. Aleję wjazdową obsadzono lipami. Zrekonstruowano podjazd, gazon, wzniesiono ogrodzenie. Prace oparto na przedwojennym planie założenia z roku 1923. Do dziś zachowała się altana parkowa, oraz relikt baszty widokowej.

Dwór to budowla drewniana konstrukcji zrębowej. Osadzony został na fundamencie z kamienia i cegły. Kształt budynku zbliżony jest do kwadratu. Jego charakterystyczną cechą są cztery alkierze na rogach, nadające mu swój specyficzny styl. Pod południowo-zachodnią częścią dworu znajduje się piwnica sklepiona kolebkowo. Obiekt wieńczy polski dach łamany, kryty gontem. Ciekawostką jest fakt, że obecnie użytkowane poddasze dworu (mieszczą się tu biura) pierwotnie było puste i miało jedynie potęgować wizualnie wielkość budowli, nadając jej wygląd imponującej rezydencji. Kiedyś wnętrza dworskie nie były takie czyste, a ściany nie tak nieskazitelnie białe, ponieważ... wieczorami oświetlano świecami z których kopcił się dym.

Dziś w Ożarowie odbywają się wszelakie imprezy kulturalne, konferencje, koncerty. Miejsce warte jest odwiedzenia, ponieważ rzadko jest możliwość obejrzenia wnętrz dworskich z tamtego okresu, oraz zapoznania się z życiem mieszkańców siedzib. Większość dworów praktycznie nie posiada już żadnego dawnego wyposażenia. Na uwagę zasługuje fakt z jakim trudem odtworzono założenie w Ożarowie.

Dwór wraz z parkiem ma bardzo nastrojowy charakter, aż szkoda że brakuje tu ławeczek, czy innych miejsc do odpoczynku. Warto jednak to miejsce odwiedzić jako zdecydowanie najbardziej urokliwe w okolicy. Skrzynka znajduje się w parku, pośród dębów z których większość jest pomnikami przyrody, tuż za ostatnim stawem. Znajduje się poza zasięgiem kamer więc ew. podejmowanie w nocy nie powinno nikogo niepokoić. Jeśli główna brama jest zamknięta można swobodnie wejść do parku od strony remizy OSP.

Na start:

-logbook

-ołówek

-aniołek

-złote monety

-GK

-Certyfikaty FTF, STF, TTF

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
To widzę-kesz