Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Mały obszar porośnięty jabłonkami przy ulicy Wschodniej. - OP8E70
Sad prz Wschodniej.
Właściciel: Nikodem Litwik
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 76 m n.p.m.
 Województwo: Polska > zachodniopomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 31-01-2016
Data utworzenia: 31-01-2016
Data opublikowania: 31-01-2016
Ostatnio zmodyfikowano: 22-07-2017
7x znaleziona
2x nieznaleziona
3 komentarze
watchers 1 obserwatorów
11 odwiedzających
5 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Opis osiedla:
Wzgórza, rzeka, lasy, piękne restauracje, kina, a także duża ilość sklepów przyciągały turystów do Podjuch. Do wybuchu II wojny światowej była to jedna z piękniejszych miejscowości wypoczynkowych dla mieszkańców Szczecina.
Od XIX wieku, centralnym miejscem wsi Podejuch, rozciągniętej pomiędzy pasmem wzgórz i rzeką, był Kaiser Friedrich Platz (dziś Plac Wolności). To tutaj znajdował się pomnik cesarza Fryderyka II, siedziba władz gminy (ratusz) oraz kościół, wybudowany w 1875 r. w miejscu drewnianej, średniowiecznej świątyni, która spłonęła w pożarze.
Lata dwudzieste i trzydzieste XX wieku, to dynamiczny rozwój gminy. Wybudowano nowe osiedla i ulice, a w roku 1926 przyłączono doń sąsiedni Friedensburg (Widok). Wieś Podejuch słynęła ze wspaniałych restauracji. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują dwie: Waldhalle, ze względu na wielkość oraz Isertal ze względu na piękne położenie. Obie mieściły się przy Kolower Weg (ul. Smocza). Ważnym obiektem były również koszary wojskowe, wybudowane przy Bahnhofstrasse (ul. Metalowa) oraz sąsiadujący z nimi duży dworzec kolejowy - dziś o dużo mniejszym znaczeniu. W roku 1939 w Podejuch mieszkało ponad 10 tysięcy mieszkańców.
II wojna światowa - a zwłaszcza marzec 1945 roku - położyła kres pięknej wsi. Znaczne zniszczenia infrastruktury komunikacyjnej, zabudowy mieszkaniowej i przemysłowej a później kilkudziesięcioletni okres powojenny nie pozwoliły na to, by nowa dzielnica Szczecina powróciła do dawnej świetności. Podjuchy są najlepszy przykładem tego, jak nie powinna przebiegać rewitalizacja dzielnicy. Nieznaczny rozwój zniszczonego osiedla oraz zasiedlanie terenów przez ludność napływową nastąpił od momentu odbudowy mostów w 1948 r. i przyłączeniu Podjuch do Szczecina. Lata pięćdziesiąte, to przede wszystkim odgruzowywanie i porządkowanie. Nowe budynki zaczęto stawiać dopiero po rozbudowie fabryki sztucznego jedwabiu w Żydowcach. Zdecydowany rozwój nowego budownictwa - głownie jednorodzinnego - nastąpił w latach siedemdziesiątych.
Opisz pochodzi z prawobrzeze.eu


Pudełeczko ukryte jest w malutkim sadzie przy ulicy Wschodniej, która wraz z ulicą Chełmińską kiedyś tworzyły jedną, Triftweg. Sad znajduje się na dużej polanie którą miejscowi często spacerują dlatego przed podjęciem warto się rozejrzeć.