Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Skarb Leśnika - "Park w Białowąsie" - OP8DA8
Z wizytą u Glasenapów
Właściciel: rat.mat
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 111 m n.p.m.
 Województwo: Polska > zachodniopomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 18-11-2015
Data utworzenia: 18-11-2015
Data opublikowania: 18-11-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 04-12-2015
12x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
23 odwiedzających
9 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Białowąs

  1. H i s t o r i a. Niemiecka nazwa tej miejscowości – Balfanz wywodziła się bezpośrednio ze słowiańskiego określenia „baly wans” , o czym wspominają nawet kroniki starej rodziny pomorskiej Glasenappów: wieś była bowiem ich własnością do końca XIX w. (We wspomnianej kronice zachował się m.in. charakterystyczny opis złożenia hołdu Bolesławowi Krzywoustemu, kiedy podjął on swą wyprawę na Pomorze w początkach XII w.). 3 km stąd przez Krosino przepływa Parsęta, z biegiem której szli zapewnie mroźną zimą 1107r. na podbój Białogardu woje Krzywoustego. Dziś z miejscowości tej rozpoczyna się zwykle spływy kajakowe aż do Morza Bałtyckiego.
  2. P a ł a c . We wsi znajduje się przebudowywany wielokrotnie pałac, niegdyś wynajmowany na kolonie letnie dzieci pracowników PGR. W jego drzwiach frontowych widnieją kolorowe witraże z herbem rodziny Rittbergów (którzy władali wsią po Glasenappach), w hallu zaś zachował się kominek. Ponadto na uwagę zasługują tzw. sala myśliwska z drewnianym stropem, ozdobionym malowanym ornamentem roślinnym, oraz piec ze zdobionymi kaflami.  
  3. P a r k . Znajduje się obok pałacu, z prastarym dębem podobno 1200 – letnim (obecnie tylko resztki, wiek z pewnością 3 krotnie zawyżony – red.) mającym w obwodzie 8,2 m. Wedle starego podania tędy przechodziła także drużyna biskupa Ottona z Bambergu w 1124 r., kierując się wzdłuż doliny Parsęty na południe. Pod tym dębem rzekomo wypoczywał biskup i nauczał miejscowych Słowian nowej wiary (miejmy nadzieje że tylko słowem – red.). W parku rośnie również 200 – letni buk czerwonolistny i wiele starych lip, osiągających w obwodzie ponad 4 m. Naprzeciw pałacu w lesistej części parku znajdują się ruiny baszty (związanej z wieloma romantycznymi legendami) i wejście do podziemnych lochów (obecnie zamurowane, i z ogromnym dębowym krzyżem).
  4. K o ś c i ó ł .Nie opodal na wzniesieniu, na miejscu dawnych obrzędów Słowian, znajduje się zabytkowy kościół protestancki (dogodne miejsce na zaparkowanie). Budowlę wzniósł według swego projektu – jako kaplicę grobową – w 1689 r. Kazimierz Glasenapp, białogardzki sędzia grodzki. Kościółek ten w późniejszych latach został przebudowany. W podziemiach zachowały się grobowce członków tej rodziny (zamurowane, bez zaprawy ale jednak – red.)

 

„Połczyn-Zdrój i okolice. Przewodnik.” Tadeusz Garczyński. Wydawnictwo poznańskie. Poznań 1977

 

KESZ uwił sobie bezpieczne gniazdko w parku, nie przy samej ścieżce, woli spokojniejsze miejsce. No i takie by łatwo się można było rano wykąpać albo jakie pranie zrobić, może właśnie dziś ktoś go odwiedzi. Zamieszkał na drzewie, które choć liści już nie puszcza, jednak z prawdziwie polską gościnnością żywi swych mieszkańców.

 

Przypomina się o obowiązującym zakazie wjazdu pojazdów mechanicznych na drogi leśne, oraz rozpalaniu ognia poza miejscami do tego wyznaczonymi lub w odległości mniejszej niż 100 m od ściany lasu.

Dbajmy o Naszą Przyrodę, to dziedzictwo nasze, naszych dzieci i dzieci naszych dzieci.

Projekt organizowany z okazji 70 lecia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku 

 

 

Dodatkowe waypointy
Symbol Typ Współrzędne Opis
Interesujące miejsce --- Krypta w parku z krzyżem dębowym
Interesujące miejsce --- Kościółek
otwarty w każdą niedziele w czasie mszy o 9.00
Interesujące miejsce --- Wieża ppoż z tarasem widokowym, otwarta dla zwiedzających od maj do września w dni słoneczne. Dojazd tylko rowerem.
Obrazki/zdjęcia
Kesz
prastary Dąb