Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Dworek Strzeleckiego - OP8D4N
Właściciel: AnRy00
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 73 m n.p.m.
 Województwo: Polska > wielkopolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 11-11-2015
Data utworzenia: 11-11-2015
Data opublikowania: 11-11-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 24-11-2015
51x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 2 obserwatorów
64 odwiedzających
34 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna rowerem  Szybka skrzynka 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Paweł Edmund Strzelecki 1797 - 1873 jeden z najwybitniejszych polskich geografów, geologów i podróżników. Odkrył Góry Śnieżne oraz określił wysokość najwyższego szczytu Australii, który nazwał Górą Kościuszki. Odkrył krainę Gippsland i dolinę Latrobe, gdzie znajdują się jedne z największych na świecie pokłady węgla brunatnego, a także złoża ropy naftowej i złota. Opracował mapę geologiczną Nowej Południowej Walii i Tasmanii. Jego imieniem nazwano m.in. górę i rzekę w Australii. Od 1853 był członkiem Królewskiego Towarzystwa Geograficznego i Royal Society w Londynie. Nazwiskiem polskiego podróżnika nazwano w Australii pasmo górskie, 2 szczyty, jezioro, rzekę, miasteczko, pustynię i rezerwat przyrody. W Kanadzie zaś znajdziemy Zatokę Strzeleckiego.

Postać Pawła Edmunda Strzeleckiego jest na ogół znana i to zarówno w Polsce, jak i zagranicą, jednak nie każdy wie, że był on Poznaniakiem i tutaj spoczywa. Urodził się 20 lipca 1797 r. we wsi Głuszyna, która obecnie jest częścią Poznania, a zmarł 6 października 1873 i został pochowany zgodnie ze swoim życzeniem, na cmentarzu Kensal Green w Londynie. W 1997 roku jego prochy sprowadzono do Poznania i pochowano w Krypcie Zasłużonych Wielkopolan przy kościele św. Wojciecha.

Paweł Edmund Strzelecki mieszkał w podpoznańskiej Głuszynie na przełomie XVIII i XIX wieku. Dworek, w którym żył, stał w przepięknym parku. Budynek dworku został spalony w 1945 roku i obecnie pozostały jedynie niewielkie fragmenty murów oraz fragmenty schodów. Jeszcze kilka lat temu tuż obok ruin znajdował się pamiątkowy obelisk z wymalowanym napisem: P. E. Strzelecki / ur. w Głuszynie / 20 VII 1797 r. / zm. w Londynie / X 1873. poświęcony podróżnikowi. Jednak z uwagi na częste dewastacje przeniesiono go przed siedzibę pobliskiej szkoły.

Teren, na którym znajdował się dom z ogrodem dziś jest bardzo zaniedbany i wcale nie przypomina parku. Wszędzie rosną chwasty i krzewy. Na środku niegdyś wspaniałego zieleńca znajduje się muliste bajoro, które było kiedyś ładnym stawem.

Park jest do tego stopnia zaniedbany że Urząd Miasta pomylił parki, nadając imię Pawła Strzeleckiego innemu, który znajduje się co prawda w tej samej części Poznania jednak jest oddalony o około 3 km od prawdziwego parku. Dziś nikt nie pomyślałby nawet przechodząc obok parku, że jest to to miejsce w którym przyszło urodzić się i dorastać temu wybitnemu Polakowi.

Odrestaurowanie parku znalazło się w propozycjach projektu Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2016 – jako projekt ogólnomiejski nr 64. Oddawać głosy można było do 13 października 2015. Niestety w chwil obecnej wyniki wyborów PBO nie są jeszcze znane.

 

Kesz to pojemnik o wielkości 19x13cm zawierająca logbook ołówek, temperówkę, kilka “fantów” oraz przepiękne certyfikaty dla pierwszych znalazców.

 

Jest to moja pierwsza skrzynka - jestem otwarta na sugestie i podpowiedzi :)

 

Źródło:

Odbudowa dworku

Wikipedia: Pomnik Pawła Edmunda Strzeleckiego w Poznaniu

Postać Pawła Edmunda Strzeleckiego

"Kto zgubił Park Strzeleckiego" M. Idczak

Projekt PBO: Odtworzenie Parku im. Pawła Edmunda Strzeleckiego w Poznaniu

Maria Paradowska, Paweł Edmund Strzelecki. Badacz Ameryki i Australii, w: Podróże Poznaniaków. „Kronika Miasta Poznania”, 3, 2010.


Schody

Tu stał obelisk

Obrazki/zdjęcia
Gdzieś tutaj
To właściwe drzewo
SPOILER