Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Przy Placu Teatralnym [MJP] - OP8CWZ
Małe jest piękne!
Właściciel: p_nowik
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 112 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 06-01-2016
Data utworzenia: 29-10-2015
Data opublikowania: 06-01-2016
Ostatnio zmodyfikowano: 28-10-2018
174x znaleziona
2x nieznaleziona
11 komentarze
watchers 11 obserwatorów
300 odwiedzających
110 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
87 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: AldonaH, An Na, andrzej4, Arcio, atropa, azhag, Azymut, bamba, black_fox, Borewicz07, Brym, Bulwieć , crosman04, dawidnd, deg, Dempsey, descarado&kolorteczy, Dombie, drachim, drumboy99, dzejbi, Dziatkiewiczp, erykradek, Galka, galowianie, GFS, gurneyhalleck85, HailstormB1, idan, iwonia1999, izeq, Jeździec, kasaks, KasiaJawo, keram58, Kika, krogulec, kurier, Limon, lotka789, Lumen, Maciek_B, Majonez299, martuś, McUFO, michael50, mieszko, Miki., mikiapole3, MiMPy+KBSJ, misiek_siersciuch (m_si), MiszkaWu, moku.stg, Nannette, norbinorek, PaaaP, pan_narciarz, Paprotek1, patgro, Pawello, Phoebe, Pino, Plebek, plus_Amelka, PrincePolo, Psikiszek, PUG II BIELANY, r00t7, Remol19, Robcon, rzeczyc, Serengeti, Skyqen, sokoli, Soosa, stasiekm, Supermira, Tataminiakus, Victor+, vilkolak, WASYLPL, Werrona, Wesker, xlud, xymena, yabay, Yakub
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Zalecane szukanie nocą  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Opis

Plac Teatralny powstał wraz ze wzniesieniem monumentalnego Teatru Wielkiego. Razem z przeniesieniem w 1818 roku siedziby władz miejskich do Pałacu Jabłonowskich obszar ten stał się centrum życia miasta.

W miejscu, gdzie dziś stoi Teatr Wielki kiedyś stał kompleks handlowo-usługowy i hotel dla kupców – Marywil (powstał on za czasów Jana III Sobieskiego, a nazwa pochodzi od imienia żony króla – Marysieńki). W latach 30. XIX wieku Marywil został zburzony i na jego miejscu w latach 1825–1833 został wybudowany teatr według projektu Antonia Corazziego. Corazzi zdecydował się zaadaptować wschodnie skrzydło dawnego Marywilu, dobudowane do niego na początku XIX wieku według projektu Piotra Aignera. Istnieje ono do dziś, jako wschodnia część fasady teatru. Część zachodnia fasady, jest lustrzanym odbiciem zachowanej fasady marywilskiej.

We wrześniu 1939 roku budynek został zbombardowany i w dużej mierze spłonął. W trakcie powstania warszawskiego na istniejącej jeszcze widowni i głównej klatce schodowej masowo mordowano polskich cywilów ukrywających się w piwnicach okolicznych budynków. Po powstaniu warszawskim budynek był partiami wysadzany w powietrze. Wojska niemieckie nie zdążyły jednak wysadzić całego budynku. II wojnę światową przetrwała jedynie wschodnia część fasady, kolumnowy portyk, oraz pomieszczenia na I piętrze w zachodniej części fasady (tzw. sale redutowe). Są one jedynymi zachowanymi pomieszczeniami teatru, w których całkowicie zachował się pierwotny wystrój, zaprojektowany przez Corazziego.

Po II wojnie światowej Teatr został odbudowany w stylu historyzującego socrealizmu i znacznie powiększony (projekt Bohdana Pniewskiego pod kierunkiem Arnolda Szyfmana) przy udziale środków pieniężnych Społecznego Funduszu Odbudowy Stolicy w roku 1965. W ten sposób powstał rozbudowany i najlepiej zaopatrzony technicznie – jak na tamte czasy – teatr operowy na świecie.

W efekcie wojny, oprócz Teatru Wielkiego zniszczona została praktycznie cała północna pierzeja placu, pozostał jedynie Pałac Blanka z 1764 roku. Odbudowa Pałacu Jabłonowskich i kościoła św. Andrzeja miała miejsce dopiero w latach 90., co zakończyło proces przywrócenia kompletnej zabudowy w otoczeniu placu.

Rekonstrukcja północnej pierzei placu, w szczególności Pałacu Jabłonowskich budzi wiele kontrowersji. Z jednej strony zachowano pierwotną bryłę budynku oraz odtworzono fasadę sprzed 1936 r. Z drugiej kwestionuje się odejście od cegły do formy żelbetowej oraz nadanie współczesnego wyglądu pozostałym elewacjom. Co ciekawe gdy przyjrzeć się budynkowi od fasady widać przecinające okna stropy pięter (szczególnie jest to widoczne gdy wewnątrz palą się światła), co również jest krytykowane.

Pretekstem do założenia kesza nie był jednak ani Teatr Wielki ani Pałac Jabłonowskich. Był nim Kościół św. Brata Alberta i św. Andrzeja Apostoła znajdujący w pólnocnej pierzei placu, również zrekonstruowany w latach 90. W trakcie prac rekonstrukcyjnych odbudowano fasadę wg projektu opracowanego w pracowni „Projekt”, nawiązującego do klasycznej fasady autorstwa Chrystiana Piotra Aignera z lat 1817-21. Sam kościół został jednak znacznie skrócony ze względu na stojący przy ul. Daniłowiczowskiej wieżowiec. W związku z tym często określany jest mianem najmniejszego Kościoła Warszawy. Obecnie znajduje się w nim Duszpastwrstwo Środowisk Twórczych.

Kesz

Skrzynka na kordach (wyznaczone na podstawie googlemaps). Z miejsca ukrycia widać w zasadzie cały plac, a w szczególności Kościół św. Brata Alberta i św. Andrzeja Apostoła. Miejsce ruchliwe, do tego niemal nad głową kamera monitoringu miejskiego. Dyskretne podjęcie kesza to spore wyzwanie, dlatego wyższy poziom trudności. Proponuję zrezygnować z tradycyjnego macania co popadnie na rzecz dobrego przyjrzenia się otoczeniu i przeprowadzenia celowanego ataku. W skrzynce specjalne certyfikaty dla pierwszych trzech znalazców oraz pamiątkowe dla pozostałych. Proszę o niespoilerowanie w logach - nie psujcie zabawy innym.

Kesz jest skrzynką serii Małe jest piękne! [MJP]. Kolejne skrzynki wkrótce.

 

Inne skrzynki z serii:

Dom Kereta

Najmniejszy budynek Warszawy

 

Opis na podstawie:
http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=131799
http://www.dst.waw.pl/church/kosciol-rektorski-pw-sw-alberta-chmielowskiego-i-sw-andrzeja-apostola/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Plac_Teatralny_w_Warszawie
https://pl.wikipedia.org/wiki/Teatr_Wielki_w_Warszawie

Zdjęcia pochodzą ze strony:
http://www.dst.waw.pl/church/kosciol-rektorski-pw-sw-alberta-chmielowskiego-i-sw-andrzeja-apostola/
http://wczorajidzis.blogspot.com/2010/11/plac-teatralny-1945-1970-2010.html

 

Obrazki/zdjęcia
Plac Teatralny sprzed 1939 r.
Plac Teatralny współcześnie
Przed odbudową północnej pierzei
Po odbudowie północnej pierzei