Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Zbiornik przędzalniana - OP8CNF
Największy staw na rzece Jesień
Właściciel: Harry_Hole
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 203 m n.p.m.
 Województwo: Polska > łódzkie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 19-10-2015
Data utworzenia: 19-10-2015
Data opublikowania: 19-10-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 12-11-2019
111x znaleziona
8x nieznaleziona
3 komentarze
watchers 4 obserwatorów
156 odwiedzających
95 x oceniona
Oceniona jako: dobra
2 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Bramstenga, Jeanpaul
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Historia stawu:

Rzeka Jasień biegnie przez ogródki działkowe założone na gruntach dawnego folwarku. Za ulicą Śmigłego-Rydza znajduje się największy ze stawów. Tuż za nim istniał średniowieczny (możliwe że z przeł XIV i XV w.) Młyn Księży, będący w uposażeniu proboszcza ze Starej Wsi. W 1521 r. J. Łaski podaje, że pleban posiada „jeden młyn z sadzawką, położony w lesie (…) pomiędzy młynem wójta i pana biskupa włocławskiego, nad tym samym strumieniem”. Ciągłość istnienia kolejnych budynków w tej samej lokalizacji potwierdzają inwentarze z 1623 i 1760 r. W XVIII w. był największym łódzkim młynem (8,3 x 7,1 m), dwukołowym, ze zbiornikiem o powierzchni 0,8 ha. Jedno z kół prawdopodobnie poruszało żarna mielące zboże na mąkę, drugie zaś – stępowe, służyło do produkcji kaszy. Do młyna należał też znaczny obszar gruntu liczący 3 łany (ok. 51 ha). Ostatni drewniany budynek młyński spłonął nocą z 9 na 10 maja 1822 r. Nie odbudowano go już, a istniejące budowle piętrzące wykorzystano do napędu urządzeń nowo wznoszonej osady fabrycznej. Podniesienie piętrzenia Jasienia groblą, przebudowaną przez K. Wendischa, umożliwiło zwiększenie powierzchni stawu do 5 ha i wzrost ilości retencjonowanej wody. Przekopano 150 kanał odpływowy, na miejscu młyna powstał bielnik (spłonął w 1870 r.), a obok w 1827 r. dwupiętrowa, murowana przędzalnia, napędzana uratowanym z pożaru kołem wodnym. Po śmierci Wendischa zakład został wykupiony przez K. F. Moesa, który uruchomił w odrestaurowanym budynku przędzalnię, równie napędzaną siłą wody. W roku 1854 napęd wodny został uzupełniony maszyną parową o mocy 30 KM, ale użytkowany równolegle do 1860 r. Po pożarze w 1863 r. przędzalnię wykupił T. Krusche, a po kolejnym, w 1870 r. – K. W. Scheibler. On to w latach 1870-73 wzniósł kolejną, największą w Łodzi przędzalnię (207 x 35,5 m). Staw na Jasieniu nie był już potrzebny do celów energetycznych, ale stał się cennym składnikiem krajobrazu rezydencji Herbsta (1875-77), powstałej na jego północnym brzegu. Przez długi czas jego zarys nie ulegał zmianom, dopiero w latach 70. XX w., przy budowie ul. Śmigłego-Rydza, staw zmniejszono do 3,46 ha.

Obecnie:

Staw przy ulicy Przędzalnianej leży w centrum miasta niedaleko skrzyżowania ulicy Milionowej z Przędzalnianą. Jego powierzchnia to około 3,5 hektara i głębokość od 2 – 4 m. Od strony południowej (strona od ogródków działkowych) jest głębokość do 2 m natomiast po stronie północnej tego zbiornika (strona od pałacu Herbsta ) dochodzi ona nawet do 4 m. Linia brzegowa jest średnio zróżnicowana z niewielką ilością trzcinowisk, jednak można znaleźć dogodne miejsce do zamoczenia kija. W 2006 roku zbiornik ten słynął z dużej ilości dwucyfrowych karpi oraz szczupaków, które nieraz miały nawet po 1 m długości, jednak po 6 latach populacja tych okazów zmalała praktycznie do zera.  Od niedawna Polski Związek Wędkarstwa przeprowadza regularne coroczne zarybienia co przyczyniło się do znacznego zwiększenia rybostanu akwenu. Dominują tu teraz Okonie, Płocie i Szczupaki, jednak szczupak i okoń występuje w małych rozmiarach. 

W latach 2013-2014 staw po ponad 33 latach został osuszony i oczyszczony z mułu który w niektórych miejscach miał aż metr wysokości. Prace przy oczyszczaniu stawu początkowo opóźnili ekolodzy którzy znaleźli w tym zbiorniku czeżuje wielkie. Małże te są pod ścisłą ochroną. Wykonawca odmulania stawu przy przędzalnianej musiał je przenieść do innego zbiornika.

 

 

Tyle znalazłem w necie informacji na temat tegoż stawu. Jeśli ktoś ma jakieś dokładniejsze żródła proszę o wiadomość, będziemy aktualizować :)

 

O keszu:

Prosta skrzynka na kordach założona spontanicznie podczas zwiedzania pięknej Łodzi. Certyfikaty wyślę pocztą. 

Od autora:

Z tego miejsca pragnę podziękować pracodawcy za udzielenie potrzebnych materiałów, sprzętu oraz czasu do stworzenia tej skrzynki (proszę was o dyskrecje-podziękowania nie muszą do niego dotrzeć ;P).

Wszędzie widzą cię mugole! Podejmuj bardzo ostrożnie!

Ciesze się, że moge komuś sprawić przyjemność więc proszę odkładać i maskować tak jak powinno być, aby inni też mogli czerpać z niego radość.

 Życzę powodzenia!

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
widok na lofty