Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Baszta Tatarska - OP8CCS
Właściciel: ragekage
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 76 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 27-09-2015
Data utworzenia: 27-09-2015
Data opublikowania: 27-09-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 05-12-2016
27x znaleziona
2x nieznaleziona
4 komentarze
watchers 2 obserwatorów
98 odwiedzających
20 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Cmentarz muzułmański (dawny cmentarz mahometański) oraz wznosząca się na jego terenie baszta tatarska (grobowiec mułły) w Sochaczewie to zabytek zupełnie unikatowy, poruszający ślad obecności na naszej ziemi ludności muzułmańskiej.

Do naszych czasów dotrwała zaledwie – niestety – dotkliwie naznaczona zaniedbaniem, historycznym i czysto wandalskim zniszczeniem tzw. baszta tatarska. Obecnie znajduje się ona na terenie Liceum Ogólnokształcącego im. Fryderyka Chopina, na wysokiej skarpie Bzury. Grobowiec mułły w Sochaczewie pochodzi z pierwszej połowy XIX wieku, gdy w mieście stacjonowała carska muzułmańska jednostka wojskowa. Przypuszcza się, że cmentarz dla zmarłych żołnierzy tej jednostki założył generał August Radwan.

żródło: e-sochaczew.pl

"W chwili kiedy mała nasza łódka zbliżyła się do Sochaczewa, uderzył mnie dość niezwykły widok. Przed nami, na urwistym brzegu Bzury, wznosiła się niewielka okrągła budowla z wysokim spiczastym daszkiem, zakończonym błyszczącą w porannym słońcu iglicą, na której tkwił nów miesięczny. Dokoła widać było mniejsze i większe stożki, pokrywające ziemię na dość znacznej przestrzeni. Był to cmentarz muzułmański, (...) zaraz rzuciliśmy się oglądać ów cmentarz zawieszony nad rzeką i dwojący w niej swój półksiężyc. Ma on mogił ze dwieście może, ale wszystkie prawie w ruinie. Mogiły te murowane są z cegieł, a ich półokrągłe, wyniosłe nad ziemią sklepienia tworzą całe szeregi owych z dala widzianych kopułek. U wezgłowia każdej mogiły kamień stożkowaty, z jednej tylko strony wygładzony nieco pod napis, który teraz ledwo jest widny wskroś mchu i pleśni. (...) W pośrodku tego oryginalnego cmentarza, wśród rozsypujących się kopułek stoi ów z daleka widny i półksiężycem naznaczony grobowiec mułły. Drzwi nie ma do niego. Na wschodniej stronie marmurowa tablica z jakąś surą Koranu. Pod nią okienko pustką czerniejące z dala. Wstąpiłam na kamień i zajrzałam przez nie. Gruz i rumowisko"

~Maria Konopnicka, "Kurier Warszawski", 1887 r., nr 302.

A teraz współcześnie - baszta stoi na terenie ZSO im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie. Jeszcze nie tak dawno tuż koło niej stał... basen wybudowany w latach siedemdziesiątych. Jako, że był od długiego czasu nieużywany, został rozebrany. Po cmentarzu jedynym śladem pozostała właśnie baszta, a raczej to, co z niej zostało.

Kesz jest schowany kilkanaście metrów od baszty, w pozostałościach pieńka drzewa, pod kamieniem i patyczkami, między 9 a 10 słupkiem, licząc od tego przy baszcie. Po tej samej stronie ogrodzenia. Teren zarośnięty. Kordy mogę lekko się nie zgadzać, gdyż przez drzewa był bardzo słaby sygnał.

Do baszty można dostać się wchodząc bramą na teren szkoły (nie wjeżdżamy tam samochodem), mijając boisko szkolne i przechodząc przez kolejną bramę, która prawdopodobnie będziemy musieli sobie sami otworzyć (pamiętajmy, aby zamknąć). Jeśli pójdziemy w lewo od tej bramy wzdłuż ogrodzenia, dojdziemy też do zawsze otwartej furtki.

Jeśli brama na teren szkoły będzie zamknięta, można wejść furtką, znajdującą się naprzeciwko wejścia do budynku. Innym sposobem jest dostanie się od strony ścieżki biegnącej na górze skarpy wzdłuż Bzury, jednak wtedy nie obędzie się bez przeskakiwania przez ponad półtorametrowe ogrodzenie.

Proszę dokładne odkładanie kesza, dość głęboko i uważanie - wbrew pozorom nie jest to całkowicie odludne miejsce! Uważajcie na osoby przechodzące ścieżką po drugiej stronie ogrodzenia.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------

 Nie znalazłeś kesza? Zgłoś w logu! Nie reaktywuj!

Dbam, o jakość moich keszy, zdecydowana większość jest położona blisko mojego miejsca zamieszkania, więc mogę każdego dnia podjechać i zobaczyć, czy faktycznie zaginął.

Jeśli kesza nie ma, to nie można go "znaleźć". Jeśli założyciel jest nadal aktywny, to on powinien dbać o skrzynkę i tego się trzymam. Póki szukam i ukrywam, chcę, żeby moje kesze były kontrolowane przeze mnie, chyba, że sam nie będę miał możliwości sprawdzenia i dam komuś pozwolenie na reaktywację lub przestanę keszować, ale to ostatnie raczej nie stanie się prędko :)

Mam jednak nadzieję, że skrzynki utrzymają się na miejscu:)Miłego keszowania!

Dodatkowe waypointy
Symbol Typ Współrzędne Opis
Interesujące miejsce --- Brama wjazdowa na teren szkoły
Interesujące miejsce --- Druga brama
Obrazki/zdjęcia
Baszta
tu
tu dokładnie