Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Bohaterom walki z Hitlerowcami - OP8C2A
Dla polskich żołnierzy walczących w II wojnie światowej.
Eigenaar: wasabi95
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 182 meter NAP
 Provincie: Polen > łódzkie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Normaal
Status: Gearchiveerd
Geplaatst op: 14-09-2015
Gemaakt op: 14-09-2015
Gepubliceerd op: 14-09-2015
Laatste verandering: 20-01-2022
20x Gevonden
5x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 3 Volgers
54 x Bekeken
16 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  Nature  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

1 września 1939 roku z zachodu uderzyły na Polskę oddziały Wermachtu. 17 września 1939 roku zgodnie z tajnym protokołem Ribbentrop-Mołotow do Polski wkroczyła Armia Czerwona, uderzając na tyły walczącej z Niemcami Armii Polskiej.

Klęska wrześniowa nie złamała woli walki  narodu polskiego. Opór w kraju przybierał na sile. Konspiracja rosła szybko, przybierała  charakter zorganizowany, ogarniała coraz nowe środowiska i regiony. Państwo podziemne miało własne wojsko – Armię Krajową. Na wsi działały na dużą skalę oddziały Batalionów Chłopskich. Działacze Polskiej Partii Robotniczej utworzyli Gwardię Ludową przekształconą następnie w Armię Ludową. Liczne bohaterskie akcje żołnierzy Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich i Armii Ludowej dodawały otuchy umączonemu społeczeństwu, a wrogowi wpajały przekonanie, że naród polski walczy na swej ziemi, która dla najeźdźcy nie może być bezpieczna.

Żołnierze polscy walczyli na niemal wszystkich frontach – na lądzie, morzu, i powietrzu. Chwałą okryli się lotnicy. Polskie okręty wojenne wzięły chlubny udział w bitwie o Atlantyk  i w działaniach na Morzu Śródziemnym. Wojska lądowe biły się w Norwegii, we Francji, W Afryce Północnej, na Białorusi, we Włoszech, w Belgii, w Holandii, w Niemczech.  W walkach we Włoszech o przełamanie linii Gustawa walczył 2 Korpus Polski, dowodzony przez gen. Władysława Andersa. Jego żołnierze w krajowej walce zdobyli 18 maja 1944 roku wzgórze i ruiny klasztoru Monte Cassino, otwierając sprzymierzonym drogę na Rzym. Wydarzenie to miało decydujące znaczenie dla dalszego przebiegu wojny.

Druga wojna światowa zakończyła się w Europie 8 maja 1945 roku. Niemcy zostały pokonane. Polscy żołnierze odbierali kapitulację nieprzyjaciela na jego własnej ziemi. Radość tych, którzy przeżyli była wielka. Towarzyszyły jej jednak ból i łzy po poległych, zmarłych i zamordowanych oraz obawa o zaginionych. O ofiarach poniesionych przez nasz kraj podczas najkrwawszej z wojen przypominają dziś miejsca pamięci narodowej. 

Pamiętajmy o tych wszystkich, którzy oddali życie za wolną Ojczyznę. Ich mogiły są po całym świecie. Są one znakiem miłości do Ojczyzny. Uczcijmy pamięć bezimiennych bohaterów. 


Skrzynka ukryta jest właśnie w takim miejscu pamięci narodowej. Znajduje się tam pomnik ogrodzony niskim płotkiem. Jest to bardzo odludne miejsce, ale prowadzi do niego droga, zarówno z Zawad jak i ze Złotej. Nie polecam jednak jazdy samochodem który nie jest przystosowany do cięższych warunków, bo droga to po prostu bardzo wyboista, polna ścieżka, przynajmniej od strony Zawad.

Co do samej skrzynki, to znajduje się ona w obrębie pięciu metrów od płotka, dokładniej, w okolicach prawego, górnego rogu (patrząc wprost od przedniej strony monumentu).

 

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien