Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Pomnik Nauczycieli Ofiar Faszyzmu - OP8BZ4
Miejsce Pamięci Narodowej w Sandomierzu
Właściciel: faramka
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 203 m n.p.m.
 Województwo: Polska > świętokrzyskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 10-09-2015
Data utworzenia: 10-09-2015
Data opublikowania: 10-09-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 10-09-2015
58x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 2 obserwatorów
105 odwiedzających
37 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Zalecane szukanie nocą  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Przyczepiona magnesem  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Informacje o miejscu:

Przed budynkiem Gimnazjum nr 1 przy ul. Cieśli znajduje się pomnik przedstawiający opaloną, rozłożoną do czytania książkę. "GINĄ NAUCZYCIELE - PALI SIĘ KSIĄŻKA" - motto przewodnie autora. Pomnik ten został wzniesiony z inicjatywy członków Związku Nauczycielstwa Polskiego w Sandomierzu w roku 1987 i ,jak brzmi napis na cokole, w 80. rocznicę powstania Związku. Jest on wyrazem pomięci nauczycieli - ofiar faszyzmu poległych w czasie II wojny światowej, jak również oddaniem hołdu dla licznej rzeszy pedagogów, którzy z narażeniem życia prowadzili tajne nauczanie. Początkowo pomysł ograniczał się do wykonania tablicy pomnikowej, jednakże w trakcie szerszej dyskusji zdecydowano, że bardziej wymowny będzie monument o przestrzennej formie. Komitet budowy pomnika zlecił wykonanie projektu artyście rzeźbiarzowi Szczepanowi Siudakowi, który przedstawił do zatwierdzenia model gipsowy. Po analizie projektu zdecydowano, że niektóre elementy muszą ulec zmianie, a mianowicie w autorskiej wersji, wsród cytatów na opalonych stronach ksiązki znajdowały się nazwy miejscowości takie jak: KOZIELSK, OSTASZKOWO, CHARKÓW - miejsca mordu tysięcy Polaków z różnych grup zawodowych (i nauczycieli). Pomimo powszechnej wiedzy o miejscach zagłady Rodaków, napisy te, nie tylko mogły znaleźć się na pomniku, ale również musiały być usunięte z gipsowej makiety. Po tej "korekcie" w październiku 1986 roku został wykonany model w naturalnej wielkości i po ostatecznej akceptacji we wrześniu 1987 roku pomnik został wziesiony, a w październiku, w Dniu Nauczyciela, uroczyście odsłonięty. Bryła pomnika została wykonana z żelbetonu, a następnie poddana metalizowaniu poprzez natryskowe stapianie w wysokiej temperaturze mosiężnego drutu. Tak przygotowana nawierzchnia, oprócz swej formy, do złudzenia przypomina wyciągniętą z pogorzeliska książkę. Betonowy cokół obłożony został kamiennymi płytami z czerwonego piaskowca, na którym znajduje się palnik z wewnętrzną instalacją gazową, zapalany na czas odbywania uroczystości.

Info ze strony www.pamiec.sandomierz.pl

 

Informacje o keszu:

Jest to mały hermetyczny pojemnik przyczepiony magnesem do... czegoś metalowego:)W środku znajduje się logbook i ołówek.

Informacje o kryjówce:

W związku z faktem, że jest to centrum miasta, w dodatku przy samej szkole, zalecam podejmowanie skrzynki w godzinach nocnych. Proszę odkładać na to samo miejsce (dokładny opis w spojlerze).

Dokładność pomiaru: ±5m

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Pomnik w całej okazałości
Napis na prawej okładce
Wpisy do logu: znaleziona 58x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy