Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Radar FuMG 65 Würzburg-Riese - OP8BSX
Stanowisko niemieckiego radaru przeciwlotniczego
Eigenaar: Jacek.T
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 131 meter NAP
 Provincie: Polen > pomorskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Tijd: 0:27 h    Lengte: 2.00 km
Geplaatst op: 06-10-2015
Gemaakt op: 02-09-2015
Gepubliceerd op: 06-10-2015
Laatste verandering: 06-10-2015
19x Gevonden
0x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 2 Volgers
30 x Bekeken
14 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Nature  Monumental place  Access only by walk 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Obok wsi Mzdowo, w polach, znajdują sie tajemnicze betonowe, niewielkie budowle. Są to fundamenty niemieckiego radaru przeciwlotniczego FuMG 65 Würzburg-Riese, czyli Wielki Würzburg.  Był on konstruowany w firmie Telefunken od połowy lat trzydziestych. Pierwszy model, przewoźny oznaczony Würzburg A, wszedł do służby w 1940.

Dla większej dokładności pomiaru skonstruowano następnie większą, stacjonarną wersję, nazwaną FuMG 65, która posiadała antenę o średnicy 7,4 m i silniejszy nadajnik zapewniający zasięg do 70 km (układ elektroniczny pozostał bez zmian). Würzburg-Riese były montowane w stałych stacjach naziemnych, których zbudowano ok. 1500, na terenie całej zajętej przez Niemców Europy. Każda niemiecka stacja radarowa tego typu składa się z dwóch Wurzburgów oraz jednego (dwóch) radaru Freya. Obsługa liczyła 150 - 200 żołnierzy, zawsze z Luftwaffe, najczęściej w pobliżu budowano dla nich niewielkie koszary. Freya była mniejsza od naszych Wurzburgów, nie była mocowana na betonowych podstawach i najczęściej nie zachował się po niej żaden ślad. Freya mogła zauważyć samoloty z odległości około 120 - 150 km, Wurzburgi jak wspomniano wcześniej miały zasięg 70 km, ale skutecznie mogły naprowadzać na cel z odległości 50 km. Dlatego też, stacje radarowe były tak gęsto rozmieszczone. Jeden z Wurzburgów służy do obserwacji samolotów przeciwnika, drugi naprowadzał myśliwce Luftwaffe. Niemcy wycofując się w 1945 z tych terenów ewakuowali swoje stacje, tak więc kopacze skarbów nie muszą kopać w ziemi, prawdopodobnie nic w niej cennego nie ma.

Stacja radarowa w Mzdowie wchodziła miała kryptonim Rohrdommel (Bąk). W pobliżu znajdowały się stacje w Darłowie, Słupsku, Starym Chwalimie (k. Barwic), Sąpolnie k. Konarzyn i Bukowej Górze k. Sulęczyna. Z naszej stacji radarowej zachowało się niewiele. Nie wiadomo gdzie stała Freya i gdzie były koszary. W pobliskim Wielinie, w parku znaleziono odznaki Luftwaffe, być może żołnierze tam kwaterowali, ale było to kilka kilometrów od Mzdowa.

Skrytka znajduje się kilkanaście metrów od podstawy Wurzburga, tak by nie było potrzeby wchodzenia na pole i niszczenia zasiewów. Skrzynka jest umieszczona na ziemi, ale nie jest zakopana.

Afbeeldingen
Stanowisko radaru
radar Freya
Coś jednak pozostało