Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Kalwaria na Górze Św. Anny - OP8BDB
Kaplica św. Anny wzniesiona w 1707 r.
Właściciel: Grandmaster
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 647 m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Multicache
Wielkość: Duża
Status: Gotowa do szukania
Czas: 0:12 h    Długość trasy: 0.80 km
Data ukrycia: 18-08-2015
Data utworzenia: 18-08-2015
Data opublikowania: 18-08-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 18-08-2015
16x znaleziona
1x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 2 obserwatorów
97 odwiedzających
11 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
2 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Ćwir, QbaPL
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

OPIS

Kaplica św. Anny wzniesiona w 1707 r. Przy kaplicy stoi ciąg zniszczonych stacji Kalwarii z XVIII w. Tworzą je murowane kapliczki słupowe z obrazami malowanymi na blasze. Wewnątrz kaplicy znajduje się kryształowy żyrandol z huty z Batorowa. Pośród wielu „świętych gór” Hrabstwa Kłodzkiego, w jego zachodniej części w Górach Stołowych znajduje się miejsce zwane w miejscowej gwarze „Górą Anny”. Nazwę przyjęto od znajdującej się tam rzymsko–katolickiej kaplicy Św. Anny, położonej na zalesionym górskim grzbiecie Hanuli. Do tego miejscowego sanktuarium już od 170 lat ludzie „przynoszą” swoje kłopoty, cierpienia i prośby oczekując i doznając pomocy w ich rozwiązywaniu. 

Położenie kaplicy nie jest przypadkowe, ponieważ zbiega się tu wiele ścieżek leśnych oraz szlaki turystyczne. Przechodzi tędy również dawniej uczęszczana ścieżka pątnicza, prowadząca do Dusznik przez górną Szczytnę, ulicą Ludową do Wambierzyc. Skromne progi kaplicy użyczały gościnności pątnikom, w enklawie ciszy, wśród otaczającej dzikiej przyrody, zatapiali się w modlitwie, regenerując swoje psychiczne i fizyczne siły przed dalszą czekającą ich drogą. 

Pisząc o historii kaplicy należy wspomnieć o założycielach Batorowa – Rohrbachach, którzy osiedlili się w 1770 roku w tej okolicy. Dzięki ich inicjatywie uruchomiono hutę szkła w 1771 roku, cieszącą się poparciem Fryderyka Wielkiego, od którego imienia miejscowość przyjęła nazwę Friedrichsgrund. W Batorówku w 1793 roku powstała przenośna huta, a w 1830 w Batorowie nowy browar i słodownia za 1000 talarów. 

Rozwój okolicy należy kojarzyć z rozkwitem huty. Pojawia się dobrze wykwalifikowana siła robocza z Niemiec, Czech i Austrii. Wszyscy mieszkańcy Batorowa, jak również rodzina Rohrbachów utożsamiała się z religią rzymsko – katolicką, podlegając pod kościół parafialny w Szczytnej. Istniała wówczas tak zwana „Ścieżka Kościelna” prowadząca z Batorowa przez Cygańską Dolinę w rejon szczytniańskiego kościoła. 
Z pewnością właściciele huty chcąc ułatwić pracownikom i mieszkańcom spełnianie obowiązków religijnych liczyli się z zamiarem wybudowania tutaj kaplicy, lecz o jej powstaniu zadecydowała inna okoliczność. Panująca w Kotlinie Kłodzkiej w latach 1832–1834 epidemia cholery dotarła również tutaj, traktując tę miejscowość wyjątkowo, ponieważ tylko 5 osób poniosło śmierć wskutek tej choroby. Podobno w chwili wybuchu epidemii ptaki i wrony odleciały i powróciły dopiero po ustąpieniu zagrożenia. W podziękowaniu za szczęśliwą obronę przed chorobą ówczesny mistrz szklarski Clemens Rohrbach przyrzekł wybudować kaplicę na „Górze Kopca”, jak ją wtedy nazywano, leżącą w granicach jego własności. Również mieszkańcy Batorowa przyrzekli wznieść drogę krzyżową. Z chwilą ustąpienia choroby przystąpiono do realizacji przyrzeczeń, wybudował i wyposażył kaplicę oraz założył fundację w wysokości 50 florenów. Z procentu tej fundacji miały być dokonywane naprawy. W dniu 26 lipca 1835 roku przy ładnej pogodzie szła po raz pierwszy procesja złożona z członków trzech gmin, z towarzyszącym duchownym. Za zgodą czcigodnego wikariatu poświęcono kaplicę pod wezwaniem „Wszystkich Świętych”. Dokonał tego ksiądz proboszcz T. Peucker ze Szczytnej, który w czasie choroby spieszył z pomocą okolicznym chorym na cholerę, zaopatrując ich w sakrament święty. Okolicznościowe kazanie wygłosił ówczesny wikariusz A. Freudenreich. Odprawiono również modlitwę „drogi krzyżowej” i na koniec udzielono błogosławieństwa. Zezwolenia do wykonywania uroczystej Mszy Świętej w kaplicy udzielono 1899 roku.

Materiały zaczerpnięte z:

http://dolny-slask.org.pl/520869,Szczytna,Kalwaria_na_Gorze_Swietej_Anny_Batorow.html

 

 

ODNALEZIENIE SKARBU:

Pierwszy etap skarbu znajduje się przy drodze krzyżowej, blisko X stacji.

Proszę dobrze maskować. Warunkiem zaliczenia skrzynki jest napisanie przynajmniej jednego pełnego zdania w logu OC. Przy wymianie gadżetów proszę zostawiać ciekawe drobiazgi, kesz jest sporych rozmiarów i nie może świecić pustką !

Skrzynka multicache jest na trasie zielonego i żółtego szlaku. Od strony Batorowa wystartować można spod małego parkingu-przystanku przy głównej drodze.

 

NA STARCIE SKRZYNKA ZAWIERA:

- certyfikat FTF dla pierwszego odkrywcy.


NA WYMIANĘ:

wiele ciekawych fantów, m.in:
- lalka, monety: Kenia, Austria, Holandia, Belgia, Polska, smyczki, przypinki, otwieracz, wisiorek, zabawki, resoraki, samoloty, bransoletka, portfel i jeszcze kilka ciekawostek ...


NIE NA WYMIANĘ:
-logbook
- 2x ołówek z temperówką

 Ze względu na spore zalesienie koordy +/- 10 metrów

Udanej zabawy i powodzenia  

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Kaplica św. Anny
Bliziutko
Kryształowy żyrandol z nieistniejącej już huty
Dasz radę bez tego ;)