Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Dworek Lisowieckich - OP8BAF
Właściciel: pjurys44
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 238 m n.p.m.
 Województwo: Polska > podkarpackie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 14-08-2015
Data utworzenia: 14-08-2015
Data opublikowania: 14-08-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 05-12-2015
20x znaleziona
1x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 3 obserwatorów
33 odwiedzających
9 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

O Lisowieckich słów kilka

Z informacji Pracowni Konserwacji Zabytków w Krośnie wynika, że początki dworu w Niegłowicach sięgają 1730 r. Pierwszym właścicielem był Jan Mniszek. Prawdopodobnie na przełomie XVIII i XIX w. Kasper Lisowiecki herbu Lis, pochodzący z Podlasia zakupił dobra Niegłowice i Morochów. Jego syn Benedykt czynnie angażował się w odzyskanie przez Polskę niepodległości (brał udział w wyprawie na Rosję w 1812 r.).

Dwór Lisowieckich był w latach 1863-64 ośrodkiem ruchu niepodległościowego i schronieniem dla ochotników zamierzających przekraść się do Królestwa, aby walczyć w powstańczych oddziałach. Z Niegłowic i Jasła ochotników przerzucano do dworu Jarockich w Podgrodziu koło Dębicy, skąd droga wiodła nad Wisłę.
Właściciel Dworu, Antoni Lisowiecki dwukrotnie brał udział w powstaniu i za to został skazany przez władze austriackie na 8 tygodni pobytu w twierdzy na Morawach. Po powrocie z więzienia brał czynny udział w życiu politycznym Galicji. W 1866 r. był kandydatem na stanowisko prezesa rady powiatowej w Jaśle. Znany był on przede wszystkim z ofiarności na cele społeczne i oświatowe. Zmarł 8 kwietnia 1903 r., a pochowany został na cmentarzu w Jaśle w grobowcu w kształcie kaplicy.

W 1919 r. Marian Lisowiecki sprzedał posiadłość Alojzemu i Stanisławie Kolarzom, pochodzącym z Czech. Dworek miał styl barokowy, dopiero po późniejszych przeróbkach nabrał cech klasycznych. Stanisław Kolarz dokonał gruntownego remontu Niegłowic. Dach pierwotnie kryty gontem, został pokryty blachą. Stanisław Sarna wspomina w „Opisie Powiatu...” o pięknym ogrodzie Heleny Lisowieckiej.

Murowana Kaplica podworska pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny w Niegłowicach została ufundowana w 1874 r. przez rodzinę Lisowieckich. Położona jest tyłem do przebiegającej drogi. Przez wiele lat odbywały się tam msze św., a Olga Kolarz wzięła tam ślub z Władysławem Mendysem w 1933 r.

Skrzynka
Kesz to plastikowy pojemnik 400 ml, który zawiera logbook, długopis oraz przedmioty na wymianę. Dla pierwszych znalazców  PWG wydanych z koazji 650-lecia miasta Jasła.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.