Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Karol Beyer - OP8B32
Właściciel: G0cha
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 112 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 28-08-2015
Data utworzenia: 04-08-2015
Data opublikowania: 28-08-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 28-09-2015
194x znaleziona
3x nieznaleziona
6 komentarze
watchers 10 obserwatorów
319 odwiedzających
121 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
73 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Aikido, Arcio, azhag, bamba, canescens, cortina.r, czajkinz, czirios, darbuks, daroo88, deg, Dombie, drumboy99, dzejbi, Elvis7, flagrate192, fortepian, Fotoimpresje, galowianie, Gospo, HailstormB1, hobbbysta, Hr. Jan Usz, huculP-y, Huragan_Polnocy, idan, iwonia1999, jatar, Jednororzec333, joju, jrmajor, Kao, KasiaJawo, keram58, kojoty, Maciek_B, Majonez299, makotka, Maleska, MarriedDGL, Mensor, meteor297, michael50, mieszko, Miki., mikiapole3, Mikołaj K., MiMPy+KBSJ, norbinorek, p_nowik, PaaaP, Paprotek1, patgro, Pino, PrincePolo, Psikiszek, PUG Bielany, PUG II BIELANY, QbaPL, RoDaJJ, ryne05, rzeczyc, Serengeti, Skyqen, Slimaki39, stasiekm, stepujace-szparagi, Tataminiakus, Tobrze, Tris, Victor+, vilkolak, yabay
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Karol Beyer urodził się w Warszawie 10 lutego 1818 roku. Jego rodzicami byli pochodzący z Królestwa Prus Wilhelm Beyer oraz Henriette Minter. Wilhelm przybył do Warszawy wraz z liczną rzeszą urzędników, obejmujących posady rządowe, kiedy miasto przypadło państwu pruskiemu w wyniku III rozbioru Polski. Henryka Minter urodziła się w Szczecinie, a do Warszawy przyjechała w 1811 r. jako wykształcona artystka malarka. Sprowadził ją tutaj jej najstarszy brat Wilhelm Heinrich Minter, który od początku XIX w pracował w Warszawie jako wojskowy inżynier-architekt.

Gdy 19 sierpnia 1839 r. w Paryżu uroczyście ogłaszano wynalazek dagerotypii Karol Beyer miał 21 lat. W 1845 r. otworzył pierwszy stały zakład dagerotypowy w Warszawie przy ul. Senatorskiej. Siedzibę zmieniał dwukrotnie otwierając atelier przy ul. Wareckiej a w 1857 r. przeniósł zakład fotograficzny do kamienicy na posesji Wizytek przy Krakowskim Przedmieściu u zbiegu z Karową. Pracownia mieściła się na pierwszym piętrze w narożnym lokalu z wychodzącym na zachód balkonem. Z tego miejsca oraz z dachu budynku fotografował Krakowskie Przedmieście i plac Saski utrwalając codzienne życie miasta, a także uroczystości i patriotyczne zgromadzenia. W pracowni Beyera wykonywano, podobnie jak w innych ówczesnych zakładach fotograficznych, głównie fotografie portretowe, ale tylko Beyer dokumentował życie społeczne Warszawy. Z okna pracowni fotografował wojska carskie stacjonujące na placu Saskim w 1861 r., wykonał serię pośmiertnych portretów pięciu demonstrantów poległych w patriotycznej manifestacji 27 lutego tego samego roku (Portrety Pięciu Poległych), sfotografował kondukt pogrzebowy arcybiskupa Antoniego M. Fijałkowskiego.

Z powodu patriotycznej działalności był więziony w twierdzy w Modlinie w roku 1861, a w latach 1863-65 przebywał na zesłaniu w Rosji.

Beyer zajmował się również fotografią architektury. Podróżował po kraju, by uwiecznić ważne historyczne miejsca i zabytki. Był m.in. w Gdańsku, Płocku, Częstochowie, Krakowie. Portretował oczywiście też Warszawę utrwalając zmiany zachodzące w mieście. Przykładem jest seria fotografii ukazujących etapy budowy mostu Kierbedzia. Jest również autorem panoramy Warszawy – dwunastu zdjęć wykonanych z kopuły ewangelickiego kościoła św. Trójcy.

Zajmował się również fotografią naukową. W 1851 roku wykonał dagerotypy przedstawiające zjawisko zaćmienia słońca. Opracował katalogi eksponatów prezentowanych na „Wystawie Starożytności i Dzieł Sztuki” w Warszawie i Krakowie. Reprodukował również współcześnie powstające obrazy i rysunki przyczyniając się do ich popularyzacji. Współpracował z „Tygodnikiem Ilustrowanym”, gdzie publikowane były zarówno jego fotografie plenerowe, jak i wspomniane reprodukcje.

Beyer był również miłośnikiem i kolekcjonerem numizmatyki. Był właścicielem cennego zbioru monet oraz autorem katalogu „Gabinet medalów polskich oraz tych które się dziejów polskich tyczą”.

Był również współzałożycielem Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Stąd wynika właśnie taka lokalizacja kesza.

 

Źródła:

Danuta Jackiewicz: Karol Beyer

Karol Beyer www.culture.pl

 

Seria skrzynek ma na celu przybliżenie sylwetek warszawiaków pochodzenia niemieckiego. Przy okazji kesza z widokiem na Zachętę warto wspomnieć, że budynek zaprojektował Stefan Szyller, a wśród założycieli Zachęty był m.in. malarz Wojciech Gerson, obaj Polacy o niemieckich korzeniach.

 

Proszę o ostrożność, bo okazało się, że naprzeciwko kesza są okna stróżówki w Zachęcie. Przy odkładaniu wskazana jest wzmożona uwaga, bo kesz może mocno hałasować.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Geokret

Geokret  14.02 Serce - Całkowity dystans: 5090 km
Geokret  Sowa Puchacz - Całkowity dystans: 576 km