Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Krystian Ulrich - OP8B31
Właściciel: G0cha
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 112 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 05-08-2015
Data utworzenia: 04-08-2015
Data opublikowania: 05-08-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 19-06-2016
25x znaleziona
3x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 6 obserwatorów
12 odwiedzających
17 x oceniona
Oceniona jako: dobra
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Robcon
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna w określonych godzinach lub płatna  Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Na terenie dzisiejszego Wola Parku istniało wcześniej gospodarstwo ogrodnicze Ogrody Ulrichów. Przeniósł je tutaj Krystian Ulrich.

Rodzinne przedsiębiorstwo mieściło się wcześniej przy ul. Ceglanej (dzisiaj Pereca). Założył je w 1805 r. ojciec Krystiana, Jan Bogumił Ulrich. On też jako pierwszy z rodu osiadł w Warszawie. Pochodził z Pförten w Dolnych Łużycach. W 1789 r. do Warszawy ściągnął go jego wuj, Jan Chrystian Mencke, który był królewskim ogrodnikiem Ogrodu Saskiego. Ulrich pracował w będących pod opieką Menckego parkach i ogrodach, a po śmierci wuja zarządzał też Ogrodem Saskim. W 1805 r. założył, wspomniany już, zakład ogrodniczy. Był to pierwszy w Warszawie ogród handlowy. W czterech stumetrowych szklarniach Ulrich uprawiał m.in. ananasy, winogrona, brzoskwinie oraz nieznane dotąd w Polsce daktyle. Prowadził także sprzedaż nasion, drzewek i cebulek kwiatów.

Po ojcu firmę prowadził Jan Krystian Ulrich. W roku 1876 kupił on ziemię w Górcach, gdzie założył szkółki drzew i krzewów ozdobnych oraz owocowych. Z czasem zbudował tu również szklarnie i inspekty oraz przeniósł wszystkie uprawy z ul. Ceglanej. W 1868 otworzył też pierwszą firmową kwiaciarnię działającą początkowo w gmachu Teatru Wielkiego.

Ostateczny kształt szkółkom nadał syn Krystiana, Gustaw, który kierował zakładem od 1878 r. Były one porównywane z najlepszymi zakładami w Europie. Stały się one tak charakterystycznym miejscem, że warszawiacy zaczęli je nazywać Ulrychowem. Przed rokiem 1885 Gustaw Ulrich założył ogród pokazowo-spacerowy. Miał on charakter parku angielskiego; posadzono w nim wiele cennych okazów drzew i krzewów, z których niektóre zachowały się do dzisiaj. Dla uczczenia pamięci ojca Gustaw ustawił popiersie Krystiana Ulricha. Aż do końca XX w. popiersie przetrwało na swoim miejscu, jako jeden z nielicznych zachowanych w Warszawie oryginalnych dziewiętnastowiecznych pomników prywatnych.

W latach 90. XX w. spadkobiercy Ulrichów odzyskali, po nacjonalizacji, swoją własność, a od nich nabyła ten teren francuska firma Auchan. Odrestaurowano historyczne obiekty: willę Gustawa Ulricha oraz drewniany dom ogrodnika. Nastąpiła też renowacja terenów zielonych. Na skwerze ustawiono kopię popiersia Krystiana Ulricha natomiast oryginał rzeźby został przekazany przez nowego właściciela terenu do zbiorów Muzeum Woli.

W Muzeum Woli znajdują się też pamiątki rodziny Ulrichów przekazane przez Stefana Muellera (prawnuka Krystiana Ulricha). Wśród nich są dokumenty, pocztówki, druki i papiery firmowe, dyplomy, korespondencja, plany, cenniki, katalogi firmowe oraz fotografie i przedmioty osobiste. Dużą część stanowią pamiątki związane z rodzinną firmą „C. Ulrich”, działającą przez ponad 150 lat (1805-1958).

 

Źródła:

Wikipedia

J. Wiśniewska: Popiersie Krystiana Ulricha mazowsze.hist.pl

Zbiór pamiątek rodziny Ulrichów muzeum woli

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Wpisy do logu: znaleziona 25x nieznaleziona 3x komentarz 1x Wszystkie wpisy