Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Cmentarz partyzancki w Osuchach - OP8B1E
Pamięci Bohaterów
Właściciel: aneczka100+JB
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 200 m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubelskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 27-07-2015
Data utworzenia: 02-08-2015
Data opublikowania: 02-08-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 19-01-2022
17x znaleziona
4x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 2 obserwatorów
77 odwiedzających
14 x oceniona
Oceniona jako: dobra
4 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: iwonia1999, jkws, keram58, Lucky Luke
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Jeden z największych cmentarzy partyzanckich, na którym pochowanych jest około dwustu pięćdziesięciu partyzantów poległych pod Osuchami w trakcie bitwy w dniu 25.06.1944 r. oraz podczas późniejszego czterodniowego przeczesywania puszczańskich ostępów przez oddziały niemieckie poszukujące ukrywających się tam tych, którzy przeżyli walki.

Bitwa pod Osuchami była niejako zwieńczeniem antypartyzanckiej operacji "Sturmwind II" (16-25.06.1944) mającej na celu oczyszczenie zaplecza zbliżającego się ze wschodu frontu. Niemcy zaangażowali w nią wyjątkowo duże siły - jakieś 30 tys. żołnierzy, przy pomocy których otoczyli Puszczę Solską stopniowo zaciskającym się kordonem. Wewnątrz niego znalazło się około 3000 żołnierzy rozpoznawczo-dywersyjnych oddziałów radzieckich, 700-800 członków Armii Ludowej oraz około 1000 partyzantów Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. Z kotła udało się wymknąć zgrupowaniu AL (22/23.06, koło Górecka Kościelnego), które w wyniku tego utraciło jednak swą wartość bojową. Także partyzantom spod znaku czerwonej gwiazdy to się udało, choć za cenę wysokich strat i dopiero za drugim "podejściem" (23/24.06, między Borowcem a Hutą Różaniecką). W końcu w okrążeniu samotnie pozostało zgrupowanie AK/BCh dowodzone przez mjra Edwarda Markiewicza ps. "Kalina" próbującego przetrwać obławę poprzez wycofanie się w głąb puszczy do miejsc - jak liczono - niedostępnych dla Niemców. Gdy widać już było, że założenie to okazało się zgubne (w międzyczasie załamany mjr "Kalina" popełnił samobójstwo) podjęto decyzję o próbie przebicia się na zewnątrz. Doszło do tego 25.06 nad ranem pod Osuchami. Partyzanci (już pod dowództwem por. Konrada Bartoszewskiego ps. "Wir") zaatakowali od południowego-wschodu przez rzeczkę Sopot, ale zostali krwawo odparci. Wyrwać udało się tylko nielicznym, zaś pozostali ponownie musieli wycofać się na puszczańskie bagna gdzie zgrupowanie praktycznie przestało istnieć. Po bitwie Niemcy spacyfikowali okoliczne wioski zabijając kilkuset i wywożąc do obozów ok. 10 tysięcy ich mieszkańców.

Pamięć o tamtych wydarzeniach i ludziach jest w regionie wciąż żywa, o czym świadczy m.in. fakt, że w każdą ostatnią niedzielę czerwca na cmentarzu odbywają się obchody rocznicowe.

O KESZU:

Powstał spontanicznie, gdy jadąc w stronę bużańskiego zamku w Kryłowie przypadkowo trafiliśmy do Osuchów i gdy okazało się, że nic - w rozumieniu keszerskim - nie zwraca naszej uwagi na to, co TAM się wydarzyło. Postanowiliśmy to zmienić lecz emocje nie pozwoliły nam uchronić się przed umieszczeniem keszyka na (niestety) terenie cmentarza.

Keszyk, to magnetyczny mikrus umieszczony w sposób nie zakłócający (na szczęście) powagi miejsca.

W dn. 7.07.2017 r. za sugestią i siłami Mentora nowo powstałej geoŚcieżki udało się kesza "wyprowadzić" z terenu cmentarza. Opuszczając go skrzyneczka skręciła w prawo, po chwili jeszcze raz w prawo aż dotarła w okolice północno-wschodniego narożnika ogrodzenia tej nekropolii. Tam - w międzyczasie urósłszy do normalnego rozmiaru - w końcu zaległa udając kawałek przyrody.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Pomnik